MOUNT SINAI-FONDS DAT „GEMAKKELIJKE" HUISHOUDEN 28 Juni 1966 - een vieze, grauwe, zelfs gure dag; een hemel als een stel aaneen- genaaide natte dweilen. Wij, van Tong Tong, vertrokken in een stromende regen, op weg naar Schiphol, waar - zoals men ons had bericht - Betty Boon van Ochssée met het vliegtuig van 4 uur uit Boedapest zou te rugkeren. Op Schiphol troffen wij nog andere men sen aan, die Betty kwamen verwelkomen. Daar waren haar twee dochters, blij dat ze hun moeder deze keer wél zouden terugzien, want het was al eens een keer eerder gebeurd dat haar terugkomst werd uitgesteld. En wij vonden er ook haar va der, verwachtensvol uitkijkend naar het kleine vrouwtje dat het had aangedurfd om heel alleen naar een land achter het IJzeren Gordijn te reizen, vol onzekerheid over hoe de mensen zouden zijn, en vooral het zie kenhuis en het uiteindelijke doel: de be handeling van haar ziekte. Zou het wéér pijn doen? Zou het allemaal wel nut heb ben? Het vliegtuig kwam slechts een half uur te laat binnen. Het was die half verstaan bare en onpersoonlijke microfoonstem die ons gesprek tot een abrupt einde bracht en ons de oren deed spitsen. Hoorden wij het wel goed? Het vliegtuig uit Hongarije? Nog geen kwartier later stond ze voor ons. Een tikkeltje magerder weliswaar, maar opgeruimd en stralend van de vreugde om het weerzien. We zagen het direct: ze liep gemakkelijker dan bij haar vertrek, losser, ongedwongen. Ja, er was dus vooruitgang geboekt, wisten wij. Maar was het blijvend? Was de behandeling afdoende geweest? Natuurlijk waren we nieuwsgierig, konden wij ons eigenlijk niet bedwingen om maar direct met de deur in huis te vallen en haar te vragen naar de resultaten van de behandeling in Boedapest. Maar voorlopig moesten we wachten. Er werd eerst gekust, hier en daar viel een traan, in de overvolle hal bleef het bij een oppervlakkige vraag: "Hoe gaat het?" en "Hoe heb je het ge had?" Inmiddels wisten we uit haar brieven al hoe moeilijk het voor Betty was geweest om in het ziekenhuis te wennen, in dat land met allemaal vreemde mensen, en vreemde gebruiken. Maar ook, hoe snel ze daar "vrienden voor het leven" maakte, en hoe dat met de dag sneller ging. En dan, een maal buiten de hal, kregen we eindelijk iets te horen over de behandeling ("Ge lukkig pijnloos")! Ja, helemaél genezen zat er niet in. Dat kon niet en dat had zij ook niet verwacht. Maar de vooruitgang! Daar was ze toch heel dankbaar voor. Dat ze weer goed kon lopen en dat ze zich weer herboren voelde, omdat ze door de ge neesmethode die door Dr. Katona werd ont wikkeld de controle over haar lichaam zo goed als had herwonnen. En daar was dan ook nog het rapport van Dr. Katona, dat wel aan de behandelende geneesheren hier zal moeten worden overgelegd en dat, naar wij vermoeden, aanwijzingen zal bevatten hoe zij het herwonnen terrein zal moeten behouden. Wij zullen hier t.z.t. wel meer van horen, net zo goed als Betty van plan is om in ons blad te getuigen van haar verblijf te Boedapest. Van de dokter, de verpleegsters, van de vrienden die ze er heeft gemaakt. En vooral om U allen per soonlijk te bedanken, omdat U het haar mogelijk hebt gemaakt deze reis te maken; omdat U het door nastortingen te harer behoeve ook mogelijk hebt gemaakt dat ze langer in Boedapest bleef dan erop ge rekend was, toen Dr. Katona het nog niet raadzaam vond haar naar Holland terug te zenden. Wat kunnen wij U nog meer vertellen, trouwe lezers en lezeressen van Tong Tong. Voor de zoveelste maal is weer getoond, welk een warm hart men elkander in tijden van nood weet toe te dragen en hoe on middellijk men reageert als er een beroep op het saamhorigheidsgevoel wordt gedaan. Volgende keer laten wij in de rubriek Mount Sinaï-fonds graag Betty zelf aan het woord. Weest U er echter van verzekerd, dat ook Een andere manier om spek te bakken. De repen spek in een geklutst ei wentelen en daarna even in broodkruim. Als u de volgende keer weer bietjes-in- zuur maakt, doe er dan ook wat uiringen bij. Ze verhogen de smaak van de bietjes en als U eens een leuke slaschotel wilt garneren staan die rode ringen erg fris! Als U een ijverige koekjes-bij-de-thee bakster bent: strooit U inplaats van meel, poedersuiker op de deegplank waarop U het deeg uitrolt en uitsteekt. U zult zien dat het deeg niet zo droog en taai zal zijn als wanneer U meel gebruikt. Een beetje zoeter misschien ook, maar dat zullen de kinderen wel appreciëren! Heeft U meer aardappelen geschild dan U eigenlijk nodig had? Doe ze in een pan netje met schoon water waarin een scheut je azijn. Bewaar in de frigidaire of op een koele plaats. Ze blijven 3 tot 4 dagen goed en de azijn heeft geen invloed op de smaak. Handig op de toilettafel: een met water gevulde vaporisator of zo'n plastic spuit- flesje. Kunt U uw haar in de krul zetten en dan nat spuiten. Een dame schreef: "Ik maak (de buiten kant) van mijn strijkijzer glanzend met een beetje tandpasta (elk merk) en een even vochtige doek of papertowel. Nawrijven met een schone (ook vochtige) papertowel. Het strijkijzer moet natuurlijk koud zijn". Altijd op zoek naar een naald wanneer U een knoop moet aanzetten? Stop een stukje watten in het gaatje van de klos wit de Tong Tong-staf U dankbaar is voor de royale hulp die U in dit geval hebt verleend. Er loopt nu een mens rond, die U door Uw hulp meer zelfvertrouwen en meer vertrou wen in de toekomst hebt gegeven. En is dat niet een prachtig resultaat van Uw "gotong rojong"? Tot slot (er hoeft nu immers niet meer ge stort te worden, omdat wij niet méér kun nen doen dan Dr. Katona door Uw toedoen al heeft weten te bereiken?!) geven wij hier nog een opgave van de gestorte bedragen (vanaf 5 april t/m 3 juni 1966); f 500,—: Mr. X f io,_: F.A. - R.A.B. - Mw H.I.E.D. - E.D. f 7,20: Mw P.O.S. f 5,—. F.S. f 2,50: Mw H.E.v.d.V. - W.J.J. - J.v.d.V. Totaal: f 559,70. Vorige keer 3469,00. Totaal generaal: f 4028,70. RED. of zwart garen en prik daar uw naald in na gebruik. Wist U dat U een prachtige speldekus- sentje kunt maken van zo'n staalwollen boendertje? Overtrekken natuurlijk. Het houdt de naalden prachtig scherp en roest vrij! Blijft er stijfsel aan uw strijkijzer plak ken? Twee eetlepels zout op een stuk pa pier en het warme strijkijzer erop drukken. Het stijfsel komt er zo af. Dus geen op onthoud met afkoelen, schrobben. Die zwarte lijn op de overhemdkraag van man of zoon is niet stof of vuil alleen. Dan zou het hele hemd zo zwart moeten zijn immers? Neen, die zwarte kraag is vet (van transpiratie of haarcrême) vermengd met stof. Vaak moeten we met een borstel dat vuil eruit boenen en dat is niet zo best voor het goed. Als we eerst het vet oplossen. Hoe? Wrijf de bewuste donkere plekken op hals en manchetten dik in met gewoon krijt. Laat het zo een paar uur (een nacht is beter) staan en U zult zien dat het schoonwassen met zeep in een wip is ge beurd zonder borstelen en wrijven! Wast U maar eens in de week en zou een vuil hemd dus een paar dagen in de wasmand of emmer liggen, behandel het dan liever direct even met krijt. Het wassen zelf hoeft niet direct. L.D. Wie weet nog meer tips en handig- heidjes voor "dat makkelijke huis houden?" Beleefd aanbevolen! MYANA 15

Tong Tong | 1966 | | pagina 15