TO BE OR NOT TO BE 1 De Piekerans van een Straatslijper Met ingang van de 11de Jaargang, dus per 15 juli a.s. gaat de lang ge dreigd hebbende abonnementsprijsver hoging voor Tong Tong in met een bedrag van een kwartje per maand of 3,per jaar. Hoe dit uitwerkt voor de bijzondere, dus b.v. de buitenland se abonnementen, kan men onderaan op pagina 2 zien. Dit is een zeer geringe verhoging, waartoe wij na maandenlange aarze ling zijn overgegaan. Onze laatste ver hoging (ook al zo krap mogelijk) had plaats drie jaren geleden, en werd ook toen al met tegenzin genomen, maar tegen het tijdsbeeld valt niet te vech ten. Ook de Nederlandse Staat heeft voor het nieuwe begrotingsjaar een toch reeds lelijk tekort van 1 milliard zien opzwellen met "tegenvallers" van maar liefst 910 millioen... Men verwijte ons dus niet al te gemakkelijk een gebrek aan vooruit ziende blik. Als zelfs de grootste "kandjengs" des lands door de duurte zijn verrast, hoe dan wij, kantjil tussen de olifanten? Drukkosten, papierkosten, porti, ex peditie- en administratie-kosten zijn vooral in het laatste jaar als een vuur pijl omhooggegaan. En de Staat der Nederlanden heeft nog armslag voor loonsverhogingen van 7%; wij niet eens. Zodat Tong Tong's kleine staf de nabije toekomst (evenals al zo vaak) "houtjebijtend" in zal moeten gaan... Zeker zijn we er met een prijsver hoging van een kwartje per maand niet. Wij kunnen proberen met allerlei neven-activiteiten, bijv. onze boekhan del of een Pasar Malam als die we nu net achter de rug hebben (zie voor het verslag verderop in dit nummer), de begroting sluitend te houden, maar zelfs dat lukt ons niet. Op geen stuk ken na! Maar meer dan een kwartje durven we niet te vragen: onze erva ring bij vorige prijsverhogingen heeft ons geleerd dat veel van onze lezers een flinker aderlating onmogelijk aan kunnen en bedanken moeten. Is voor andere bladen het lezers verlies door prijsverhoging een onont koombare realiteit, die ingecalculeerd wordt, bij Tong Tong kan dat niet. Daarvoor vormen wij te zeer een "persaudaraan". Aan onze tafel kun nen wij met geen mogelijkheid zeggen: dan eet de kleinste adik maar niet mee Het karakter van ons blad en onze kring staat dit niet toe. Zeker hebben we ook lang gedacht over (en gerekend met) meersoortige abonnementen, dus "dure" en "goed kope", maar hiermee raken wij in een administratief doolhof. Er valt niet aan te beginnen. Hoe ellendig het ook is: alweer zul len de kleinste boengs het offer moe ten brengen van méér te betalen dan ze zich veroorloven kunnen. En zal ons kantoor het offer brengen van nijpen der bezuinigingen. Wat moet, dat moet. Maar teroes poekelen zullen wij. Maar wij hopen... Maar wij hopen dat er nog genoeg lezers zullen zijn die uit eigen vrije wil en naar vermogen een eenmalige do natie naar ons toe zullen sturen. Ah, laat ons niet weer beginnen aan discussies over "bedelacties". We we ten nu zo zoetjes aan toch wel beter. Tweemaal heeft Tong Tong aan de rand van de afgrond gestaan, ja zelfs driekwart erover. Een tweemaal heb ben vrijwillige giften, van ringgits af tot hondertjes toe, uit alle delen van de wereld nog nét dat gat kunnen sluiten, dat ook met prijsverhogingen onsluitbaar bleek te zijn. En hadden wij weer vaste grond onder onze voeten en gingen wij weer voorwaarts. Inderdaad is het twee ma len - en nu voor de derde maal - een kwestie van to be or not to be ge weest. Zonder geringer te schatten wat door grote inspanning van onze staf in de tien jaren van ons bestaan voort gezet en opgebouwd is kunnen wor den, moeten wij kalm en eerlijk vast stellen dat al dit werk niet mogelijk was geweest als de redders in de nood er niet geweest waren. Om een beeld te gebruiken: Jantje raakt na de lagere school in de kali en wordt ge red. En gaat naar de HBS en komt weer in de kali. En wordt wéér gered. En studeert verder en raakt weer in de kali. Tellen wij dan alleen de studie- en levensjaren op? Of zien wij in dat al deze jaren alleen mogelijk zijn ge weest door de reddingen? Onze redders zijn intussen ouder en misschien zwakker geworden. Zouden er intussen ook andere redders klaar staan? Wij weten het niet. Wij willen alleen leven en roepen schaamteloos: "HELP!!" Éénmaal! Als er geen hulp komt, dan is het "not to be". Als hulp komt, wordt het "to be" en pompen wij moedig weer een aantal jaren verder. Zo lang God het wil...en zolang in Zijn schaduw wij willen. Als "not to be" in de sterren ge schreven is, wij zullen niet bewenen wat wij verliezen. Noch zullen wij ge kwetst zijn door het triomfgeschreeuw van "zie-je-wel-zeggers", ondergang- wensers en zelfs -bewerkers. Wij zul len alleen droefheid hebben om wat alsnog gedaan is kunnen worden en niet heeft mogen zijn. Omdat er im mers niemand anders is die het doen kan of wil? Voor zo weinig loon, voor zoveel pijn? Wie peilt de eeuwige "waaroms" van het Leven? Als het "to be" is, gaan we weer verder met onze gekke tongtong alsof er niets beters en duurders wensbaar zou zijn in het leven. Want voor ons is Tong Tong het enige dat maalt, het "asem goenoeng en asin laoet", ho ning én edik, kortom: het Leven zelf. To be...to be...mag het zijn? T.R. ^IIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllltllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHII ZE ZIJN ER WEER: door Tjalie Robinson Nu deel I en deel II samen plus 10 oude nog niet eerder in boekvorm verschenen Piekerans waaronder het "Vleesverhaal" dat op diverse shows als voor- I dracht zo'n succes heeft gehad, verder nog een onbekende "Tante Koos" en het kostelijke "Leven als handelaar". 1 Dubbeldikke pocket met ruim 600 pagina's, geïllustreerd met omslag in 3 kleuren: Prijs: f 8,75 f 0,75 porto f 9,50 Alle 85 opstellen zullen U stuk voor stuk weer doen schaterlachen. Gun Uzelf na deze barre winter wat hartverwarmende lectuur en kom al lezende weer op "temperatuur"l 3 77-//

Tong Tong | 1966 | | pagina 3