PERIM CHINESE VERTELLINGEN oooooooooooooooooooooooooooo door Leonhard Huizinga Het ligt kaal en troosteloos als een een zame gevangenis in de blauwe zeestraat. Links rijzen de verre bergen van Dzjibouti uit de golven, rechts verheft zich de barre kust van Arabië aan de einder. Daartussen: Perim. De zon slaat het als om het te verderven. Zijn bodem is naakte bruine lavasteen, die nergens aarde draagt. Toch staat er er gens één boom, een verdorde gepijnigde boom uit een boze droom. Er zijn wat hui zen en een winkel, waar de vliegen eeuwig zoemen en de electrische waaier eeuwig draait in de drukkende schemer achter de gesloten blinden. Er zijn verder nog een paar antennemasten en een gehesen vlag, als een hoon voor het land, dat zelfs dit God-verlaten oord in bezit nemen moest. En dan eindelijk is er het kolendepot. De schepen varen aan Perim voorbij. Soms echter komt er een om te bunkeren. Een haven is er niet, wel een gore baai, waar zij ankeren. Lichters varen heen en weer tussen de bruine kust, die als een vlek op het water drijft, en het heldere schip, dat zich op veilige afstand houdt van die troosteloze kleine woestenij. Soms gaan er wat halfgare passagiers aan land in een motorsloep. Zij zien de lava, de huizen en de winkel, waar de vlie- Eén toneelspeler maakt nog geen toneel stuk. Het is beter over een geschil te praten, dan er om te vechten. Behandel de fouten van anderen met de zelfde toegeeflijkheid als uw eigen fouten. Bijen verzamelen honing, de mensen stelen die. Ossen ploegen de velden om, de ratten eten het koren. De ene mens maakt een weg, de andere loopt er over heen. Legers worden jaren lang gehandhaafd, om dan voor één dag gebruikt te worden. Illustratie uit "Tales of a Chinese Grandmother". gen eeuwig zoemen en de electrische waa ier eeuwig draait in de drukkende schemer achter de gesloten blinden. Zij bekijken in het al te schelle licht de antennemasten en de zinneloze vlag. Daarna haasten zij zich weer terug aan boord, want verder is er niets, behalve het kolendepot dan. Hun schip fluit niet eens ten afscheid, wanneer het vertrekt. 's Nachts is het iets beter op Perim. De verre kusten van Afrika en Azië zijn ver dwenen, maar de stromingen in de zee straat zingen zachtjes ruisend in de donke re hitte langs de kleine kust en de lichten van de schepen wenken vriendelijk, terwijl zij er vlak langs varen. Als zij alweer voor bij zijn, slaat één keer de uitlopende dei ning van hun boeggolf tegen de dode rot sen. Maar de volgende dag is Perim weer, zoals het altijd geweest is, zoals het altijd zijn zal. Het ligt weer kaal en troosteloos als een eenzame gevangenis in de blauwe zee straat. Links rijzen de verre bergen van Dzjibouti uit de golven, rechts verheft zich de barre kust van Arabië aan de einder. Daartussen: Perim! De zon slaat het als om het te verderven. En alles wacht amechtig in die gloed op de verre avond, alles: de vlag, de antennemas ten, de boom, de huizen en de winkel, waar de vliegen eeuwig zoemen en de electri sche waaier eeuwig draait in de drukkende schemer achter de gesloten blinden. Genoeg, genoeg! Heb medelijden... Duizend soldaten zijn gemakkelijker te krij gen dan één generaal. De kracht van duizend mannen kan niet tegen de waarheid op. Liever een levende hond dan een dode leeuw. Het is altijd het onverwachte, dat gebeurt. Een man denkt, dat hij het weet, een vrouw weet het altijd beter. Als gij nu eenmaal buigen moet, buig dan diep. Ziekten kan men weren, maar niet het noodlot. Geen medicijn is beter, dan een middelma tige dokter. Medicijnen genezen diegene, die nog niet behoeft te sterven. Als iemand geld heeft, zal hij velen vinden, die weegschalen hebben. Mensen worden oud, parels worden geel, men kan aan de ouderdom niet ontkomen. De hoogste torens beginnen onder aan de grond. Zuivere waarheden kunnen niet doordrin gen tot lompe hersenen. Geen enkele naald is aan beide punten scherp. Gefluisterde woorden kunnen op grote af stand hoorbaar zijn. Iedere dag kamt men zijn haren, waarom niet zijn hart? Goud wordt beproefd door het vuur, de mens door het goud. Ge kunt niet in de handen klappen met een hand. Belangrijke mannen voelen zich nooit be- OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO u u VERHOGINGEN VAN HET ABONNE- MENT MET INGANG VAN 1 JULI '66 O O O Meerdere abonnees hebben reeds gunstig O O gereageerd op het artikel van Tjalie Ro- O O binson in het vorige nummer betreffende O O deze helaas noodzakelijke prijsverhoging, O O waarvoor onze hartelijke dank. 9 O Uit de vele navragen blijkt ons evenwel, O dat niet een ieder heeft begrepen, hoe- O O veel nu eigenlijk en op welke wijze bijge- 9 O stort moet worden. Een nadere toelichting O g moge daarom hieronder volgen. 9 O Op een NIEUW JAARABONNEMENT moet O O f 3,worden bijbetaald. Totaalprijs f 18,0 O Waar de verhoging is ingegaan op 1 juli O O 1966, kunt U gemakkelijk uitrekenen, hoe- O O veel maanden Uw abonnement nog loopt O O en ons een SUPPLETIE zenden van f 0,25 O g per maand. g O Om enkele voorbeelden te noemen: O O O O Indien U op 1 februari j.l. een abonnement Q O hebt genomen voor een half Jaar, dan loopt O O Uw abonnement af op 31 juli 1966. In dat O O geval zoudt U ons dus een SUPPLETIE O O kunnen zenden alleen voor de maand juli O door storting van slechts 1 maal f 0,25. O O Indien U op 1 juli j.l. een abonnement O O hebt genomen voor een HEEL JAAR, dan O 8O loopt Uw abonnement af op 30 juni 1967. O In dit geval zoudt U ons dus een supple- O tie kunnen zenden van 12 x f 0,25 f 3,g O De abonnementsprijs voor abonnees buiten O O Nederland en die voor verzending van het O O tijdschrift per luchtpost, kunt U onderaan O g op pagina 2 lezen. 9 O Tenslotte roepen wij gaarne Uw medewer- O O king in om op Uw girobiljet of postwissel O O het woord SUPPLETIE te willen vermelden. O g Banjak terima kassi! g O DE ADMINISTRATIE O O langrijk, onbelangrijke mannen voelen zich nooit onbelangrijk. Eén mens verspreidt een vals gerucht en honderd anderen verspreiden het als de waarheid. Voor ieder mens, die door de Hemel ge schapen wordt, heeft de Aarde een graf. De tong is een scherp zwaard, duizenden vallen er dagelijks ten offer aan. Een gladde tong en een sluwe geest hou den zelden verband met ware deugd. Het is beter te zwijgen, zodat men alleen maar denkt, dat ge dom zijt, dan dat ge uw mond open doet, en hetzelve bewijst. Zo ge iemand wantrouwt, neem hem niet in dienst; zo ge hem in dienst neemt, wan trouw hem dan niet. De invloed van het goede is veel te weinig, de invloed van het kwade is veel te veel. De mens uit vervlogen tijden ziet de maan van het heden niet, toch is zij dezelfde maan, die hem toen bescheen. Zeden en wetten zijn aangelegenheden van aardrijkskundige aard, wat in India geoor loofd is, kan in China onbetamelijk zijn. Gedraag u tegenover uw minderen, zoals gij het van uw meerderen verlangt. Breek geen kostbare vaas bij het verjagen van een rat. Zij, die het bitterste van 's levens bitter heid niet geproefd hebben, zullen nooit het zoetste van 's levens zoetheid kunnen waar deren. Hij, die zondigt tegen de Schepper, heeft niemand, tot wie hij kan bidden. Alle bloemen van alle komende dagen zit ten besloten in het zaad van het heden. CORRA CORRA R. de Rohan Barondes. China: Lore, Legend and Lyrics. 10

Tong Tong | 1966 | | pagina 10