f a RIJST MYANA- borduurwedstrijd Onder het motto: Rijst een dagelijkse zorg, wordt tot september a.s. in het Tropenmu seum te Amsterdam een tentoonstelling ge houden. Er is een leuke tentoonstellings ruimte gemaakt. Op overzichtelijke wijze wordt de bezoeker ingelicht over het wel en wee van de rijst. Foto's en dia's geven doorsnede's van de bladschede, stengel en rijstkorrel. Er wordt aandacht geschonken aan de historie van de rijst. De rijstcultuur is vermoedelijk in Azië ontstaan, naar aan leiding van vermeldingen over rijstbouw in oude Chinese bronnen van 2.800 v. chr. In Afrika is ongeveer 1.500 jaar v. chr. de rijstcultuur, onafhankelijk van Azië, in de Niger delta ontstaan. Bijzonder interessant is een steen uit de tijd van Koning Rama Gamhèr van Sukhadaya, 1292 na chr., waar op een verhaal staat te lezen, dat gaat over de zeden van het land, waarbij ook de rijst vermeld wordt. Op een leerzame manier wordt het verschil tussen droge- en natte rijstbouw uiteengezet. Men ziet hoe de rijst- verbouwer moet zwoegen om van het begin Vervolg van pag. 14 mensenhanden uitgegraven worden en men legde dan ook een touw om de stam en een hond trok de wortel eruit, letterlijk: door een hond getrokken. Shakespeare noemt de Mandragore in O- thello: "Neen, niet de papaver, noch de mandragore of welk slaapverwekkend middel ter wereld ook zal ie ooit doen inslapen met deze sluimer". Wij zijn in de wetenschap zover gevorderd gelukkig dat wij niet meer bij pestepidemie ën met een desinfecterende kap hoeven te lopen, gedrenkt in salie, myrrhe, wijnruit, rozemarijn, kruidnagel etcetera... maar vele van de planten uit de oudheid en van na tuurvolken worden nu nog aangewend in de moderne geneeskunde. Denkt U alleen maar aan kinine, een middel dat de Jezuiten omstreeks 1600 in Peru leerden kennen ter bestrijding van malaria koortsen. De Indianen gebruikten de bast van de Quina-Quina njet a|s geneesmiddel, maar als een verfstof. Toen de vrouw van de Spaanse onderkoning van Peru, gravin van Chinchona genezen werd door fijnge malen kina (toen geheten Pulvis Jesuiticus) nam zij dit poeder mee op een reis naar Spanje, waar het de naam kreeg "poeder van de gravin". Linnaeus heeft de kinine naar de gravin genoemd, Cinchona officina lis maar hij vergat de h in haar naam. De tabak werd oorspronkelijk in Peru ge bruikt voor medicinale doeleinden (zweren en steenpuisten), de naam nicotine is te danken aan Jean Nicot de Franse ambassa deur in Lissabon in de achttiende eeuw. Coca of Cuca, de cocaine, werd reeds bij de Inca's gebruikt en de Peruvianen kauw den op het blad tijdens hun lange afmat tende bergtochten. De wereld der planten is vol bloeiende ont dekkingen. Shakespeare, als man van zijn tijd aangewezen op de geneeskunde met plantaardige produkten, dichtte: O mickly is the powerful grace that lies in herbs, plants and their true qualities!" (Groot is de machtige genade die ligt in tot het eind de rijst zoveel te verzorgen en voor gevaren te behoeden. De tentoonstel ling laat uiteraard vele gebruiksvoorwerpen zien, oogstmesjes, eggen, ploegen en een slede om de geoogste rijst naar het dorp te brengen. Er wordt iets verteld over de ma gische invloeden, die oogst en eigenlijk het gehele verbouwen van de rijst, overheer sen. Een bijzonder mooi beeld van Dewi pri, de rijstgodin, overtuigt de bezoeker van de waarde van deze tentoonstelling. In een aquarium zijn de zo gevreesde bilharzia slakken te "bewonderen", die eigenlijk de schuldigen van de schistosoma ziekte zijn, welke zeer vaak dodelijk is. Op duidelijke wijze laat men zien, hoe de rijstaanplant tegen ongedierte beschermd wordt, o.a. door het uitzetten van vis, bespuitingen etc. Een scala van bijprodukten van de rijst is er ook te bewonderen .terwijl de man of vrouw met de technische knobbel zijn of haar hart aan allerlei machines kan ophalen. Voor de liefhebber: er zijn 7.000 rijstvariëteiten. JOHN BöSENSELL kruiden, planten, en hun ware (goede) ei genschappen". En daar is vroeger ook heel wat mee ge sold en kwakzalvers werden rijk van de meest wonderlijke (of dodelijke) mengsels. Onze moralistische vader Cats zei het met de versregels: Als ick bij wijlen lees, wat groote Meesters schrijven Van dingen nut geschat om sieckten weg te drijven, Dan stae ick als verbaest van al het vremt bedrijf Dat ieder onderneempt om dit bouw vallig lijf. CC. Geraadpleegde literatuur: A. M. van Prooijen, Schetsen uit de ge schiedenis der Drogerijen Trevor I. Williams, Drugs from Plants Prof. L. Lewin, Die Gifte in der Welt-ge- schichte. Een veertigtal inzendsters heeft aan de in ons 30-april nummer uitgeschreven borduur- wedstrijd van een Kembang Sepatoe mee gedaan. En de jury heeft het bijzonder moeilijk gehad. Tot het laatste moment werd er gewikt en gewogen door de dames Nieuwenhuys en Leyder Havenstroom en de Heer MacLennan. Tenslotte moest er een beslissing vallen en dit zijn de geluk kige prijswinnaressen: 1. Mevr. S. Pot-Flach, Poortugaal (Z.H.), de eerste prijs van 50,2. Mevr. Duys-Rik- kerink, Kopenhagen (Denemarken), de twee de prijs van f 25,3. Mevr. C. S. v. Hessen-Lutteken, Voorburg, de derde prijs bestaande uit een boekenbon van f 12,50; 4. Mevr. C. Schröder-IJsselstein, Amster dam, een troostprijs bestaande uit een boe kenbon van 5,5. Mevr. F. D. Hester- man-Gogelein, Amsterdam, eveneens een troostprijs; 6. Mevr. J. H. Brostowski-Ver- haeff, Haarlem, een troostprijs; 7. Dochter tje van Mevr. Oomes, Waddinxveen, een extra troostprijs van 5,omdat zij met haar elf jaren de jongste deelneemster bleek te zijn. De oudste inzendster was Mevr. Hesterman -Gogelein, die ondanks haar 90 jaren een kussen wist te borduren, dat voor een prijs in aanmerking kwam. Uit de verschillende reacties is gebleken, dat het idee bijzonder in de smaak is ge vallen, en vele dames hebben dan ook ge vraagd om meer borduurpatronen van tro pische bloemen. Zoals U op de foto hier beneden kunt zien leverde het totaal aan inzendingen een aar dige expositie op, die tijdens de Pasar Malam zeer veel belangstelling trok. Van bleekroze tot vuurrood, van klein tot groot, op kussens, boekomslagen en een kinderjurkje bloeiden Kembang Sepatoe's je tegemoet in de expositie-stand op de afgelopen Pasar Malam in Houtrust. 15

Tong Tong | 1966 | | pagina 15