VAN HIER EN GUNDER Poekoel Teroes! De Piekerans van een Straatslijper CULTUURPESSIMIST ...Het is alleen jammer dat je zo'n hopeloze cultuurpessimist bent..." IT. SCHAFER Houd me ten goede als mijn reactie wat cru klinkt, maar "cultuurpessimist" is één van die vele etiketten die in deze samen leving meteen klaarliggen, zonder dat ze grondig onderzocht zijn of op hun werke lijke waarde onderzocht. Het is een "senti- ments-woord" dat men gebruikt om niet in aangename of zorgeloze bespiegelingen ge stoord te willen worden. Het woord veron derstelt dat er ook zoiets moet zijn als een cultuuroptimist, maar gek genoeg bestaat dit begrip niet. D.w.z.: wie niet "pessimis tisch" oordeelt, is normaal. M.a.w.: een cultuurpessimist is een abnormaal mens. Bij onderzoek blijkt echter dat cultuur pessimisten hun sceptisme (iets heel an ders dan pessimisme) baseren op mis schien onaangenaam klinkende, maar exac te onderzoekingen en keiharde feiten en cijfers. M.a.w.: hij is reëel; de cultuurop timist of de "normale" mens is niet reëel. Neem b.v. het roken, dat door cultuurpes simisten een bedreiging van de samenle ving wordt genoemd. En de feiten zijn er om het te bewijzen. De American Cancer Society heeft niet alleen bewezen dat er een positieve correlatie bestaat tussen ro ken en kanker, maar ook dat het gevaar epidemisch is. Naarmate de curve van de sigarettenverkoop stijgt, neemt het aantal kankergevallen in nóg sterker mate toe: tienmaal meer dan een generatie geleden 50.000 doden per jaar. Daarnaast 300.000 extra hartaanvallen, 1 millioen extra geval len van chronische bronchitis, - millioen extra maagzweren, 900.000 ziektedagen méér in bed. Daarnaast is het aantal pa- tienten dat kans ziet zich te cureren door de cigaret definitief weg te gooien, maar 5% van het totaal, d.w.z. van de honderd gewaarschuwde ménsen gaan 95 "ijskoud" verder met hun zelfdestrucie. Op dit terrein is de man die in een kring van behaaglijke rokers zegt: "Maar je kan er kanker van krijgen!" een cultuurpessi mist... Wat is een cultuurpessimist? Overdrach telijk gesproken was de wereldkampioen auto-coureur Fangio een "pessimist", om dat hij zelfs bij de grootste snelheden, in de gevaarlijkste bochten, in de beslissende eind-races nauwlettend luisterde naar elke onregelmatigheid in zijn auto. En zijn tempo en rijtechniek erop instelde. Hij was vele jaren ongeslagen, superieur en "onge kwetst" kampioen. Daarentegen was Stir ling Moss de man met bravado, die spec taculaire reces reed, maar ook vele malen zichzelf aan flarden reed, zijn kostbare wagen vernielde en menige overwinnigs- kans vergooide. Op het laatst zelfs geen kansen meer kreeg van racewagenbouwers! Zelfs een relatief "mak" en "saai' coureur als Graham Hill toonde zich een succes voller rijder dan Moss. De cultuurpessimist zegt alleen: luister naar je wagen, luister naar je wagen, luis ter naar je wageneindeloosen dét maakt hem een "rotvent", maar welbe schouwd is hij de man die cultuur preser veren kan; de critiekloze, vrolijke-Frans-cul- turelen zijn de vernietigers. T.R. ...is het motto van onze "Delfts"-blauwe Tong Tong tegel. Een motto, dat reeds door een groot aantal Tong Tong abonnees ter harte is genomen en in de praktijk gebracht. In de afgelopen maanden hebben nl. vele tegels hun weg gevonden naar evenzovele abonnees, als dank voor het feit dat zij ons een nieuwe abonnee bezorgden. Doet U mee? Voor iedere jaarabonnee, die U aanbrengt geeft Tong Tong U deze 15x15 cm. tegel cadeau, als decoratie aan de muur of als onderlegger op tafel. Kijkt U eens in Uw kennissenkring rjnd. Wie heeft, elke keer belangstelling voor Uw Tong Tong, die bij U op tafel ligt, maar is zelf nog geen abonnee? Juist, die wil zelf wel een abonnement nemen. Vooral als U vertelt, dat Tong Tong door al die gontjen- gers "over de kop" kan gaan, want wie kan er nu van de lucht leven Na-itoe! Of Tante Noes, die gek is op Tong Tong, maar een te klein pensioen heeft om het abonnementsgeld zelf te betalen. Weet U wat? Geeft U haar eens een jaarabonne ment cadeau. Wij sturen zo iemand een mooie geschenkkaart, waarmee wordt aan gekondigd, dat hij of zij het abonnement van U cadeau heeft gekregen. En krijgt of het nu een nieuw of een cadeau-abon nement betreft, een mooie Tong Tong tegel cadeau en de nieuwe abonnee 'n verzilverd of verguld Tong Tong speldje naar keuze. Doet U mee? Natuurlijk! Want dat gebeurt niet vaak, dat U met maar 18,zóveel tegelijk kunt doen: een cadeau géven, een cadeau krijgen èn Tong Tong in stand hou den en vooruit helpen! Vooruit, poekoel te- roes dus. Wij zijn U eeuwig dankbaar. NIEUWE ABONNEE CADEAU-ABONNEMENT Hierbij geef ik op als nieuwe abonnee: Stuur een jaar lang Tong Tong naar: Naam: Adres: Woonpl.: HET ABONNEMENT GAAT IN OP Stuur het verzilverd verguld*) Tong Tong speldje en het laatste nummer van Tong Tong. Het abonnement wordt door de nieuwe abon nee zelf betaald. Het abonnement is bedoeld als (verjaarsge schenk, stuur dus de geschenkkaart vóór (datum). Stuur de tegel, die ik hiermee heb verdiend, na ontvangst van het abonnementsgeld ad f 18, naar: Naam: Adres: Woonpl.: (Handtekening) Doorhalen wat niet van toepassing is. Betreffende hokje aankruisen. 3 Illllllllllllllllllllll I ZE ZIJN ER WEER: door Tjalie Robinson Nu deel I en deel II samen plus 10 oude nog niet eerder in boekvorm verschenen Piekerans waaronder het "Vleesverhaal" dat op diverse shows als voor dracht zo n succes heeft gehad, verder nog een onbekende "Tante Koos" en het kostelijke "Leven als handelaar". Dubbeldikke pocket met ruim 600 pagina's, geïllustreerd met omslag in 3 kleuren: Prijs: f 8,75 0,75 porto f 9,50 Alle 85 opstellen zullen U stuk voor stuk weer doen schaterlachen. Gun Uzelf na deze barre winter wat hartverwarmende lectuur en kom al lezende weer op "temperatuur"! huiminimihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihuimi

Tong Tong | 1966 | | pagina 3