TENTOONSTELLING RIJKSMUSEUM Poekoel Teroes! INDONESISCH RESTAURANT] IN AMSTERDAM Op Singel 550 te Amsterdam is onlangs het "Restaurant Indonesia" geopend. De opening is geschied door mevrouw Natadi- dingrat, de echtgenote van de Indonesische consul-generaal. Aan het restaurant is een winkel verbonden - de naam shop is eigenlijk beter - die in de arcade van het Carltonhouse is geves tigd. Verder is er nog een showetalage, die op de Vijzelgracht uitkomt. Uit de woorden van eigenaar Poey Seng Kiang blijkt, dat men deze vestiging meer als een Indone sisch "goodwill-centre" moet zien. Via de Indonesische (de moderne) rijsttafel of door het zien van Indonesische produkten, hoopt men het tourisme naar Indonesië te stimu leren. Grammofoonplaten met Indonesische muziek verkoopt men er ook. Ten behoeve van onze lezers en lezeressen ben ik even een kijkje gaan nemen in de "winkel'. De prachtigste dingen zijn er te koop: wajang poppen, zilverwerk (handwerk), Balinees houtsnijwerk, schilderingen op rieten mat jes, linnen - reprodukties van moderne Indo nesische schilderijen en hele mooie gebatik te stoffen; alles is kortom'n lust voor het oog. Voor de lezers nog een hele belang rijke mededeling: bij de rijsttafels 12, en f 15,treden danseressen op, die afkomstig zijn uit verschillende landstreken van Indonesië. Iedere week zullen er an dere optreden, maar men moet wel een luttel bedrag meer betalen, afhankelijk van het aantal danseressen, om van deze dans kunst te kunnen genieten. J. BÖSENSELL Wat U moet doen om zo'n mooie Tong Tong tegel te winnen? Niet zó veell Breng ons een jaarabonnée aan en wij zijn U zo dankbaar dat wij U de tegel cadeau doen. Er zijn er zo veel, die niét op ons blad zijn geabonneerd of die onverbeterlijk "gontjenger" zijn. En wat U ook kunt doen: U kunt een jaarabonnement cadeau doenl Ook dan hebt U recht op een tegell Doet U mee? Natierlijkl U houdt er Tong Tong mee in levenl AJo, poekoel teroesl O Hierbij geef ik op als nieuwe abonnee O Stuur een jaar lang Tong Tong naar Naam: Adres: Woonpl.: HET ABONNEMENT GAAT IN OP O Het abonnement wordt door de nieuwe abon nee zelf betaald. O Het abonnement is bedoeld als geschenk. Stuur de tegel, die ik hiermee heb verdiend, na ontvangst van het abonnementsgeld ad f 18, naar: Naam: Adres: Woonpl.: (Handtekening) Betreffende cirkel invullen. Als U uit het vml. Ned.-lndië komt en U hebt nog nooit de gelegenheid gehad om de Archipel eens van noord naar zuid en van oost naar west te doorkruisen, dan wacht U nu een unieke gelegenheid om één der onbekendste streken uit ons "ko loniaal bezit" van toen froeher te leren kennen; kennis te maken met zeden en gewoonten van een volk dat zó lang en zó veelvuldig de aandacht van de wereld heeft opgeeist. In het Rijksmuseum te Amsterdam zult U nl. tot 26 september a.s. een groot vier kant vertrek kunnen vinden, waar langs de wanden een enorme hoeveeheid beziens waardigheden uit dat gebied zijn tentoon gesteld, hoge bewerkte palen bijvoorbeeld, of vitrines met allerhande fijnere gebruiks voorwerpen. Er zijn ook voorouderbeelden en lendedoeken van geklopte boombast, trommels uit het Amatgebied en geestenpa- len uit het Mimikagebied. En er is vooral grote aandacht besteed aan huisversierin gen, zoals die o.m. voorkomen in het Ma- prikgebied. Men heeft het U gemakkelijk gemaakt óók! Zoals het bewuste gebiedsdeel zelf, is de tentoonstelling in twaalf onderscheiden stijlgebieden verdeeld. Van ieder stijlgebied worden de specifieke kenmerken genoemd, terwijl U zelfs vaak op het verschil tussen twee stijlgebieden zult worden gewezen. Na afloop weet U dus waarom het hout snijwerk uit het Maprikgebied gepolychro meerd, helder gekleurd is, en dat uit het Sepikgebied niet; waarom men zich hier zus kleedde en daar zó; of hoe men zijn voorouders eerde in het zuiden en hoe in het noorden. Weet U nog niet over welk land het gaat? Wel, het betreft hier dat onmetelijk grote eiland Nieuw-Guinea, maar dan in zijn ge heel. Niet alleen het Irian Barat van nu dus, maar óók Australisch Nieuw-Guinea. Ook voor hen, die na de grote oorlog in Nieuw-Guinea werkzaam zijn geweest, biedt derhalve deze tentoonstelling nieuws: pa- poea-kunst uit het "andere", ons onbeken de deel. Het is een heel interessante tentoon stelling, deze van papoeakunst. Van elk stijlgebied - er zijn er, over geheel Nw. Guinea gerekend, twaalf, zoals bijv. het Sentanimeergebied, of het Geelvinkbaaige- bied, het N.W.-kustgebied of het Massim- gebied - is een groot aantal (kunst) voor werpen aanwezig. Opvallend zijn de plank- beelden uit het Maprikgebied. Bijzonder mooi is het stuipmasker met bovenop een prachtige uit hout gesneden vogel, een KunsfV uit het M oosten/S pronkstuk dat tot meerdere eer en glorie in een nis werd geplaatst. Vanuit deze nis komt de zachte muziek, folkloristische mu ziek uit Nw. Guinea, die in de hele exposi tieruimte te horen is en de sfeer bepaalt. In de vitrines zagen wij een sagolepel uit het Sepikgebied en viel ons ook op een vij- zeltje uit het N.O.-kuststijlgebied. Op een apart tableau zijn enige fraaie aardewerkpotten geëxposeerd. Zij komen uit het Sepikgebied, welk stijlgebied overi gens het sterkst op deze tentoonstelling is vertegenwoordigd. Maar heel bijzonder zijn ook de zielenprauwen uit het Asmatstijlge- bied, versierd met motieven van vogels en kreeften, dieren die volgens de overleve ring de tocht van de reizigers vergemakke lijken. En als centraal punt van de prauw is daar de schildpad, het symbool van vruchtbaarheid. In dit korte bestek kunnen wij U onmo gelijk vertellen wat er nóg allemaal voor interessants te zien is. Gaat er dus zelf een keer kijken als U toevallig in Amster dam moet zijn. Toegegeven, er is geen vergelijking mogelijk met de papoeakunst van een kwart eeuw terug en daarvóór omdat deze tentoonstelling zich bezighoudt met de laatste twintig jaren, maar het doet toch goed om te zien hoe de conservatoren van dit museum hebben geijverd om de nog resterende kunstuitingen te vrijwaren tegen het bederf, dat hen door de slopende na tuur in Nw. Guinea in potentie werd mee gegeven: hoe zij voorkomen dat het hout zal rotten; hoe zij de natuurlijke verfstoffen trachten te behouden. Want ook papoea kunst is cultuur! JOHN BÖSENSELL ijiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiHiiiiiiiiu>iiiiiiiiiuiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiillNililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiuiiiiiiiiiiiiiiilliiNiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiii| ZE ZIJN ER WEER: DE PIEKERANS VAN EEN STRAATSLIJPER j door Tjalie Robinson 1 Nu deel I en deel II samen plus 10 oude nog niet I eerder in boekvorm verschenen Piekerans waaronder 1 het "Vleesverhaal" dat op diverse shows als voor- I dracht zo'n succes heeft gehad, verder nog een onbekende "Tante Koos" en het kostelijke "Leven als handelaar". I Dubbeldikke pocket met ruim 600 pagina's, geïllu- I streerd met omslag in 3 kleuren: Prijs: f 8,75 0,75 porto f 9,50 4

Tong Tong | 1966 | | pagina 4