BELANGRIJK mijn MAN/mijn VROUW in HOLLAND Is Uw wederhelft véél veranderd sinds U beiden in Holland leeft? Is hij wonderlijk genoeg helemaal niet veranderd? Welke gewoonten heeft hij koppig gehandhaafd? Welke nieuwe gewoonten heeft hij ontwikkeld? En zij? Is zij nog steeds in alle opzichten de "Meitie" van voorheen? Of heeft ze nieuwe eigen schappen ontwikkeld die U getroffen hebben? Ons is in vele gesprekken en correspondentie toch wel opgevallen dat de ingrijpende veranderingen in ons leven vaak het best en het karakteristiekst worden duidelijk gemaakt met illustraties als: "Vroeger was mijn man..." of "Tegenwoordig is mijn vrouw..." Soms zijn deze getuigenissen serieus en getuigen van diep nadenken, een andere keer zijn ze humoristisch en zelfs raillerend, zij het altijd goed bedoeld, maar zij getuigen altijd van duidelijk waarnemen en scherpzinnig doorvorsen. Voor de eenvoudige lezers zullen zulke getuigenissen altijd interessant zijn, maar vooral zij die psychologie of ethnologie studeren, zullen direct inzien dat zulke opstellen belangrijke wetenschappelijke waarde hebben. Wie zulke studie werken als "White Man in the Tropics" of "The Negro in the U.S." leest, is altijd direct geboeid door de merkwaardige eigenschappen die een mens in een nieuwe omgeving ontwikkelen kan (geestelijk en physiek), maar vaak nóg meer getroffen door de wijze waarop verloren gewaande of volkomen "onbruik bare" gewoonten zich blijven handhaven of telkens weer opduiken uit een "dood verleden". Nu zullen er velen onder U zijn, die helemaal van de Indische keuken afge- direct zeggen: "Kan niet" of die zulk soort getuigenissen te intiem vinden. Al zullen er genoeg zijn (let maar op), die openhartig, interessant en sympathiek over dit onder werp zullen schrijven. Maar men kan zijn (haar) bijdrage ook anoniem inzenden. En dan is volledige ge heimhouding absoluut gegarandeerd. Al moeten uiteraard naam en adres van de inzender (-ster) opgegeven worden. Inzen dingen die volslagen anoniem zijn, worden niet geaccepteerd. Men mag ook schrijven over een goede vriend (vriendin) en dan net doen of die man (vrouw) Uw eigen wederhelft is. Dat doet immers aan de aard en betekenis van het opstel niets af. Vaak kan men bij een ander opmerkelijke veranderingen (of het opmerkelijk gebrek aan veranderingen) be ter waarnemen dan in eigen gezin, waarin immers zoveel ongemerkt verandert. U hoeft dan niet te vertellen dat U niet over Uw man (vrouw) schrijft maar over een ander. Dat doet er immers niet toe. Duizen den sprekende romanfiguren zijn "getrok ken" uit ware mensen. De naam Jansen, Almelo, onder een inzending zegt ons en U niets, want practisch niemand uit onze grote lezerskring kent hem en zal hem nooit kennen ook. Maar uit zijn beschrij ving leren wij een medemens kennen van onze soort, "uit onze Grote Familie". Zijn figuur is ons dierbaar en zijn(haar) mense lijkheid maakt ons hart ruimer en strekt tot lering aan velen. Uiteraard vragen deze getuigenissen niet naar karaktereigenschappen, om de dood eenvoudige reden dat karaktereigenschap pen zelden of nooit veranderen. Zij vragen naar gedragingen en gewoonten, naar sma ken en voorkeuren. En ook naar onbewuste gedragingen of zelfs "tics". Iemand ver telde mij eens: "Mijn eenvoudige vrouwtje is hier een hele dame geworden, maar ze laat zich nog steeds "é-tjopot!" ontvallen als ze iets laat vallen". Dét is typerend. Weer een ander getuigde: "Mijn vrouw is stapt, maar ze kookt nog steeds zó goed, dat ik zeggen moet "boleh bilang tevre den". Ook dat is een interessante getui genis. Als een vrouw vertelt: "Als mijn man de vuilnisemmer naar buiten draagt, doet hij dat altijd met vlugge zwiepende pasjes. Niemand uit de straat doet dat zo", dan is dat weer om een andere reden interessant. Ziet U? Uit de gedragingen leest U dan het karakter! Ajo, doe mee. We geven ons blad hiermee bijzonder in teressante copy en we tonen ermee aan, dat we nog steeds niet "maffen". Dat we nog steeds klaar waarnemen en onbevoor oordeeld denken kunnen. En we maken er een prijsvraag van! Daartoe splitsen we de inzendingen in twee groepen: de serieuze en de humoris tische. Maar denk erom: verzin niet al te erg. Onze beoordelingscommissie heeft gauw door of U een "aan elkaar gelapte" figuur aan ons presenteert of een "naar het leven getekende". Verzinsels komen gewoon niet in aanmerking! Als U niet schrijven kunt, vrees niet. Wij zullen U een handje helpen door Uw inzending - waar nodig - bij te werken. Dit is ONS blad. Kijk niet vragend om naar anderen om U te helpen. Help Uzelf. Zo helpen wij elkaar. En ons blad blijft boeiend, geestig, leerzaam..en blijft be staan! De condities: 1. De prijsvraag opent heden en sluit 15 september. Rekening houdend met de zee post naar het buitenland, sluit de prijsvraag voor het buitenland eveneens een volle maand na ontvangst van ons blad. Om die reden zal dus ook de bekendmaking van de prijzen vrij laat vallen, nl. in ons num mer van 30 november. Maar intussen begin nen wij natuurlijk al alles te plaatsen wat wij ontvangen. 2. De prijzen, óók verdeeld in twee groe pen, voor de serieuze en voor de humoris tische: Twee eerste prijzen van elk f 50, Twee tweede prijzen, bestaande uit boeken- bonnen van f 20, Twee derde prijzen, bestaande uit boeken- bonnen van f 10, Een aantal troostprijzen, w.o. boeken uit de Tong Tong-serie (Je lah je rot, De Tijger in het Volksgeloof, Anak Kompenie, De Indo detective, Njai Dasima), placemats en Tong Tong-asbakken. 3. In onze beoordelingscommissie zitten Tjalie Robinson, E. Breton de Nijs, Hein Buitenweg. Enige dames zullen mede wor den aangezocht om in de jury zitting te nemen. T.R. ALGEMENE VERGADERING NOGMAALS UITGESTELD Wegens interne reorganisatie zijn wij genoodzaakt de jaarlijkse Alge- mene Vergadering van Aandeelhouders van de Publiciteits- en Handel- maatschappij Tong Tong N.V. nogmaals uit te stellen. Zij zal nu worden j gehouden op zaterdag 17 september 1966 te 11.00 uur ten kantore der j Vennootschap, Prins Mauritslaan 36 alhier. In verband hiermede liggen het verslag en de balans, verlies- en winst- j 1 rekening over 1965 benevens het advies van Commissarissen overeen- J komstig art. 28 van de statuten vanaf maandag 5 september a.s. tot na afloop der vergadering ter inzage voor aandeelhouders ten kantore der Vennootschap. j Houders van aandelen aan toonder, die de vergadering wensen bij te wonen, zijn verplicht hun aandelen, dan wel een "Bewijs van deponering j bij een bankinstelling", uiterlijk 14 september 1966 tegen ontvangbewijs te deponeren ten kantore der Vennootschap. Het regu strekt tot bewijs van toegang. Aandeelhouders, die op toe- I zending van het jaarverslag 1965 prijs stellen, kunnen dit aan de directie opgeven. DE DIRECTIE miniumurn 5

Tong Tong | 1966 | | pagina 5