HET EERSTE VAKANTIE-KIEKJE DE UILEN EN DE RAVEN •ua|za6 uaAoq uba }ipaj ua do paoq asueeoixa^ aj0J6 u.oz }aiu iaqa||B 's;ay uaa do ueeoixa^ uaa ua ueeoixaiAj apuade|s ua3 una Nfiz ivM va-vu :ONisscndo TWEE NIEUWELINGEN Gelukkig kan ik dit keer weer twee Bibits aan jullie voorstellen. De laatste keer dat er nieuwe Bibits waren was op 15 juni en ik begon echt al te denken: "Hé. zouden er helemaal geen kinderen meer zijn, die in de Bibit-kring opgenomen willen wor den?" Het komt natuurlijk ook door de vacantie- tijd: veel kinderen zijn ae stad uit en als ze thuis zijn hebben ze het veel te druk met hun hobbies. Maar goed, hier zijn de nieuwste Bibits: 48. Lucy Hooft, Spaanse Brabanderstraat 19 hs. Amsterdam is 9 jaar en is overgegaan naar de 4de klas. Dat vindt ze heel fijn, want het volgend jaar, het nieuwe schooljaar mag ze met een schooltuintje beginnen. Wie van de Bibits heeft al eens een schooltuintje gehad of gaat er in september één krijgen? 49. Yvonne Jansen, Akkerhof 11, Leiden ontdekte ik bij de laatste puzzelaars, maar meer weet ik niet van Yvonne. Hoe oud ben je, waar ga je op school, wat zijn je hobbies? Schrijf je me gauw eens wat uitgebreider, Yvonne? RARAWAT ZIJN DIT? HET BRIEVENHOEKJE Annetje v.d. Berg, hartelijk dank voor je mooie kleurenkaart uit Arnhem. Het is erg lief van je dat je op je vacantietocht steeds aan me denkt en me een kaart stuurt. Als je straks weer terug bent in Haarlem schrijf je dan eens hoe je vacantie ge weest Is? Irma Maas, dank je wel voor je brief, het boek van Diet Kramer: De Bikkel en de boekenbon, zal je intussen wel ontvangen hebben. Het verhaaltje, dat ik erg leuk vind, kan ik nu niet plaatsen, want deze keer is 't weer tijd voor een Perzische fabel. In kan het me best voorstellen, hoor, dat jullie geen tijd hebt gehad om lange brieven te schrij ven. Je hebt maar eens per jaar grote vacantie en dan is het heerlijk om zoveel mogelijk buiten te zijn. Peter Lefèbre, wanneer hoor ik eindelijk eens wat van jou? Je zou me nog altijd eens vertellen hoe oud je bent, in welke klas je zit en wat je hob bies zijn. De vogels vergaderden om een nieuwe leider te kiezen. Ze waren er allemaal: de adelaar, de valk, de uil en de pauw, de gans, de koekkoek, de mus, de nachtegaal en alle anderen. Alleen de raaf ontbrak. Na lang gepraat gepraat kozen de vogels de uil tot koning. Op het moment dat ze de uil wilden kronen, verscheen de raaf. De raaf werd algemeen als een wijze vogel beschouwd. Daarom wachtten de vo gels tot de raaf tussen hen was neerge streken en vroegen hem toen hoe hij hun keus vond. "Dat is een directe vraag en daarom zal ik jullie even direct antwoordden", zei de raaf. "De uil is ongeschikt. Onze koning moet beter zien dan elk van ons, beschei den zijn en altijd openlijk handelen als hij voor zijn onderdanen staat. Maar de uil is overdag blind, is altijd ingenomen met zich zelf en jaagt in de beschutting van de nacht". De vogels raakten in beroering, wonden zich op over de woorden van de raaf; een paar rustige vogels besloten de uil een kans te geven om zich te verdedigen. De uil zei niets. Hij tooide zichzelf op, keek de vogels kwaad aan en vloog weg. Dezelfde nacht kwam hij terug met een leger uilen. Zij vielen de raven aan en sloe gen deze naar alle windstreken uit elkaar. Sindsdien is er oorlog tussen raven en uilen. Verreweg het meest gehaat zijn zij. Die ons innerlijk heter kennen dan wij. Toen de oude man uitverteld was, zei de jonge Koning: "Dat verhaal verklaart een heleboel. Daarom sluiten zoveel zo graag hun ogen". "Dat is waar, machtige Koning", zei de oude man. Even leerzaam is de fabel van de haas, die door een wolf werd bedreigd". "En wat is dat voor een fabel?" De oude man hoog en begon zijn verhaal: Hier hebben we dan onze eerste vacantie- kiek. Hij werd de vorige maand gemaakt tijdens een tripje naar de afsluitdijk. Op de foto zien jullie Bart, Ellen en Wim Sipma uit Ede. Zo te zien stond er wel een flinke wind. Wie van de andere Bibits heeft van de afgelopen vacantie ook een aardig kiekje? Stuur het dan zo gauw mogelijk naar TANTE MIEKE, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. JUTEKEI-SA-SA I I Daar liep een oude vrouw op straat Jutekei-jutekei-jutekei-sa-sa En waar die oude vrouw ook liep Veraat ze haar rode mutsje niet Jutekei-sa-sal Kennen jullie dit kinderversje? Vast wel, hè? En als ie even rustig gaat zitten peinzen, weet je er nog een heleboel meer ook. Van: Jan Huygen in de ton, met een hoepeltje erom... of van: Klein klein kleutertje, wat doe je in mijn hof... en: Twee emmertjes water halen, twee em mertjes pompen. Je ziet er zijn ontzaglijk veel van die gezellige kinderversjes. Ik ken een klein meisje van bijna 2V2 Jaar. Ba- bette heet ze, dat net een heel stel van die versjes geleerd heeft. In het begin haalde ze er natuurlijk een paar helemaal door elkaar. Jullie kennen toch bijvoorbeeld dat van: Er zaten zeven kikkertjes, al in een boerensloot. Ze kwekten niet, ze kwakten niet. Ze waren bijna dood, van honger en verdriet. En dan heb je nog dat versje van Holle-bolle-Gijs, dat eindigt met: ...en nóg kon Gijs van de honger niet slapen. En wat zei nu dat kleine meisje als ze met die zeven kikkertjes bezig was? ...ze waren bijna dood, van de honger niet-slapen... Zo is er nog een versje, dat ze helemaal veran derd heeft. Dat gaat eigenlijk zo: Handje plak. Ga naar de markt. Koop een koe. Een stukje toe. Een stukje van de longen voor de zieke jongen. Een stukje van de pens voor het zieke mens. Een stukje van de lever voor de zieke wever. Kiele-kiele-kiele. Maar Babetje maakt daarvan: Handje pak. Ga naar de markt. Koop een koe. Een stukje koe. Een stukje van de longen voor de zieke pens ...kiele-kiele-kiele! En nu bedacht ik ineens: als ik een paar van die versjes eens helemaal door elkaar haalde, zouden de Bibits dan nog kunnen zien welke het zijn? Nou, hier gaat die dan: In Den Haag daar woont een Graaf Die kon schrokken, grote brokken Midden in de week, maar 's zondags niet Kindertjes mogen niet jokken! Zo, nu moeten jullie zien uit te vinden uit welke versjes deze vier regels komen en die versjes dan ook helemaal opschrijven. Ik ben benieuwd of het zal lukken. Het is eigenlijk een grapje, maar ik loof toch 4 punten uit voor diegenen, die de vier versjes helemaal goed kunnen opschijven. Vóór 15 september a.s. in sturen naar: TANTE MIEKE, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. ALLE BIBITS, jongens en meisjes, de meesten van jullie zijn alweer naar school. In een nieuwe klas, sommigen op een nieuwe school zelfs, van de Lagere School naar de ULO, MULO of HBS, een paar pechvogels nog in dezelfde klas. Hoe dan ook: ik hoop dat jullie allemaal met frisse moed en vol energie aan het nieuwe schooljaar zijn begonnen of nog gaan beginnen. Doe je best en laat je niet van de wijs brengen als het mis schien niet één-twee-drie van een leien dakje gaat. En laat zo nu en dan eens aan Tante Mieke horen wat je belevenissen zijn. Afgesproken?! Goed, tot schrijfs dan, TANTE MIEKE toegez. door IRMA MAAS (opl. onderaan pagina) 14

Tong Tong | 1966 | | pagina 14