'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief INTERFOOD PRODUKTEN VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW IK EN BENTIET Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. Siropen Capsico Keuken -T amarinde Tamarindol (Jam) Fabriek te BEESD (Gld) Tel. (0 3458) 580 In het volgend nummer beginnen wij weer met de verhalen van Ik en Bentiet, die voort aan eens per maand zullen verschijnen, Een nuchter correspondentie-onderzoek leert ons dat in de vele golven van bijval en critiek het verzoek om "Bentiets" con stant is gebleven. Eigenlijk doet ons dat bijzonder veel ge noegen, omdat dit getuigt van een inzicht in de reëeie culturele waarde van dit soort verhalen, die immers te vergelijken zijn met die unieke en befaamde bundel Pidgin- poezie, die weliswaar maar één keer in druk verschenen is, maar nog steeds een onmisbare sleutel blijft tot het hart van zoveel eeuwen "White Man in the Tropics". Het is echter mede in vergelijking hier mee dat wij moeten afzien van volledige "verklarende tekst en vertalingen uit Indo nesisch en Chinees en locaal dialect", om dat dit meer plaatsruimte zou eisen dan het stuk zelf! Evenals voor lezers van de bundel Pidgin-poezie, waar óók geen ver talingen en verklaringen in zijn opgenomen, geldt dus voor onze lezers dat zij met het woordenboek en raadpleging van vrienden hun weg moeten banen door elk verhaal, maar meest van al, met een wijd open hart en fijne intuitie voor deze beschrijvingen van wat eens een diep doorvoeld en in houdsvol leven was van "gekke half-bruine jongens" op de grens van twee culturen. Hier en daar een beetje grof misschien. En soms een beetje halfgaar romantisch. Maar écht tot het klokhuis van onze ziel. Misschien is het waar dat "East is East and West is West", maar zij hébben elkan der ontmoet gedurende vier eeuwen. Het mag dan geweest zijn (en nog zijn) in een verstrengeling van doornenranken met on telbare venijnige stekels, waarin slechts sporadisch een wilde roos bloeide, maar in deze doornenjungle hebben toch maar vele kleine Indo'tjes hun eigen levensweg moeten vinden. Ik heb met ze geleefd. Het mag mijn schande of mijn vloek zelfs zijn, men spare mij de roede niet. Maar de on meetbare genegenheid die ik dat leven toe draag, de ontzaglijke moed, veerkracht en avontuurlust van deze jongens in hun doeri- jungle kan ik niet vergeten noch verlooche nen. En doet mij Njoo's met een hoofdletter schrijven. Voor wie goed toeziet, leven Bentiet en ik nog steeds. Het doornenpad is alleen verlegd naar Holland. En heeft breder as pecten en dieper gronden gekregen. Maar al het tumult in en rondom Tong Tong zijn alleen een herhaling van het leven van Si Bentiet, in zijn eeuwige kloppartijen met andere Bentiets, met touwharige blonde Bentiets en met donkerbruine Javaanse Bentiets. En nog steeds bloeien tussen de stekels de rozen... En zijn wij diep binnenin kontjo's, strijd makkers, vrienden-in-den-nood of eedgeno ten in onsterfelijke veeten (De Rode Hand - Tengkorak Hitaml). Maar in één wonderlijk en boeiend tournooi voor De Glimlachend Toeziende Schepper. Poekoel teroes! TJALIE ROBINSON CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. Vervolg van pag. 7 te brengen. Aan priesters ontbrak het op de Spaanse vloten nooit. Ook op de vloot van Magelhaes vond men er verscheidene. Wij weten ook, dat deze paters nog de slechtsten niet waren. Hun invloed werkte meermalen verzachtend op het ruwe ge weld der Conquistadores en zij behoedden de onderworpen volken voor heel wat on aangenaamheden. Uit de geschiedenis van de veroveringstocht van de allergrootste Spaanse Conquistadores Cortez, kan men over de kalmerende invloed der priesters op de naar de aard van die tijd weinig zachtzinnige geest der veroveraars heel wat leren. Maar op Cebu moet het allemaal heel vriendschappelijk verlopen zijn. Van ver overingen voor Spanje hoort men niets en de bevolking zal niet zo moeilijk tot het Christendom gebracht zijn, omdat de kie men voor de aanvaarding van die Gods dienst er reeds waren. De officiële geschiedenis meldt, dat de "listige Koning van Cebu het Christendom omhelsde, om de Spanjaarden des te ster ker aan zich te binden", maar indien men bedenkt, dat de Filipino's reeds sinds lang nauwe relaties onderhielden met Japan en zelfs met China, waardoor zij het Budhisme kenden, dan is het nog zo vreemd niet, dat zij het Katholieke geloof zonder veel moei te aanvaardden. Zij kenden het één-goden- dom. En het ritueel van de Katholieke Kerk moet wel sterk tot hun Oosters gemoed gesproken hebben. De zachtmoedige leer van het Christendom (de praktijk wijkt he laas maar al te dikwijls van de theorie af), moet hen - na hun kennismaking met het Budhisme - wel bekend in de oren geklon ken hebben. Dat er van veroveringen voor Spanje niets in de Overlevering vermeld wordt, is mede aannemelijk. Magelhaes was niet op ver overing in de Filipijnen uit. Hij wilde naar de Specerij-eilanden. Die wilde hij verove ren. Het oude verhaal zegt dan - en naar hetgeen wij reeds van Magelhaes weten, kunnen wij dat wel geloven - dat hij zelfs die vermaarde eilanden niet voor de Koning van Spanje veroveren wilde. (wordt vervolgd) TOEZICHT op HUISWERK en BIJWERKEN door bevoegd lerares op alle vakken voor leerl. MULO - H.B.S. - GYMN. Tarieven billijk. Mevr. A. v. EIJsbergen Querldo8tr. 82, Voorburg, Tel. 862581 Tamarinde Afrikaanse Sambal Gingerol (gember) Rozen Vanille (gezuiverd produkt) Pistache Soesoeh 17

Tong Tong | 1966 | | pagina 17