TONG TONG BOEKENCLUB CAREL REYNIERSZ c/Fgk.cWi&- Voor verzamelaars en sou venier jagers (1650-1653) Reyniersz moet al vroeg in dienst van de Compagnie zijn geweest, want al op 23-jarige leeftijd be vond hij zich als opperkoopman aan de kust van Coro- mandel. Men schreef toen 1627. In 1629 werd hij gezant bij de naik van Karnatika; in 1635 - ofschoon beschuldigingen van particuliere handel tegen hem werden uit gebracht - volgde hij Marten IJsbrants op als goeverneur; een jaar later was hij bui tengewoon Raad van Indië. In 1638 stond de Compagnie hem toe naar Batavia te komen, omdat hij wilde repatriëren. In Batavia ontving hij bericht van zijn benoeming tot gewoon Raad, in januari 1639 keerde hij als admiraal der retourvloot naar Holland terug. "Om syne goede diensten" eerden de bewindhebbers hem met een bedrag van 2400,waar mee hij in Amsterdam een eigen negotie begon. Toen hij binnen enkele jaren door speculatieve ondernemingen al zijn geld verloor, trad hij in 1645 als Raad van Indië weer in dienst van de Compagnie. In 1646 in Batavia aangekomen, nam Reyniersz zitting in de Raad; in October 1650 kreeg hij bericht van zijn benoeming tot G.G. Vier jaar later besloten de Heeren XVII hem te ontslaan, omdat hij niet be kwaam genoeg bleek (hij had trouwens bij zijn benoeming al te kennen gegeven, dat hij tegen het leiderschap opzag), maar nog voordat de ontslagbrief in zee ging, ont vingen zij van Reyniersz een verzoek om ontslag, wegens gezondheidsredenen. De Heeren XVII - blij dat zij hem niet hoefden te kwetsen - willigden het verzoek in en zonden hem een uiterst vriendelijke brief. Deze heeft hij echter nooit onder de ogen gehad, want tengevolge van een attaque overleed hij voordat de brief hem bereikte. (1653). De Raad van Indië had inmiddels de Directeur-Generaal Maetsuycker gemach tigd de regeringsstukken te tekenen. Reyniersz is één der slapste landvoog den geweest, "die gestadig aan de leiband der predikanten liep". Niettemin is zijn be stuursperiode door enige belangrijke feiten gekenmerkt (hoewel initiatieven zijn uitge gaan van de bestuurders in Holland): er werd een nieuwe Instructie ingevoerd voor de Indische Regering, in 1650 door de be windhebbers opgesteld en van kracht ge bleven tot het einde der Compagnie; op Kaap de Goede Hoop werd door Jan van Riebeeck een ne derzetting gesticht; in 1653 werd op Ceylon de strijd te gen de Portugezen hervat. Bron: G.G.'s van Ned. Indië, door Dr F. W. Stapel. We hebben nog een handjevol Pasar Ma- lam Sleutelringen en Boekoe Pienters (pro gramma's) van de laatste Pasar Malam in ons bezit, die wij kunnen "leboer" (en op geruimd staat netjes!) én we kunnen er ver zamelaars een plezier mee doen. Tot dit laatste inzicht zijn we eigenlijk gekomen omdat er sinds de Pasar Malam vrij geregeld aanvragen voor deze artikelen zijn binnengekomen, die we dus tegen kost prijs hebben kunnen verstrekken. Roegie is er niet meer bij. Oentoeng van enige om vang ook niet, omdat het immers maar een handjevol betreft. Maar met de ouwe zui nigheid van Tjang vinden we het zó maar weggooien altijd onprettig. Vandaar dit aan bod tegen kostprijs als dienstbaarheid: Sleutelring plus programma 1,90 Sleutelring alleen f 1,70 Boekoe Pienter alleen f 0,40 (Inclusief verzendkosten) De sleutelring is werkelijk een aardig dingetje, dat helaas nooit meer gemaakt wordt: aan ring en ketting een plastic schijfje waarin aan de ene kant een af beelding van het bekende Pasar Malam torentje, aan de andere een reproductie van ons Oranjenummer bij het huwelijk van "Beatrix en Claus". Jammer dat we er zo weinig van hebben en jammer dat ook dit voorgoed voorbij is. RED. RAPAT Donderdagavond 8 september, aanvangende om 8 u., zal in het zaaltje Pr. Maurislaan 36 te Den Haag een bijeenkomst gehouden worden voor geïnteresseerde a- bonnees, waarbij Tjalie Robinson gastheer en spreker zal zijn, en waarbij na een inleidende cause rie over bevindingen in Indone sië gelegenheid gegeven zal worden voor discussie. Deze eerste keer uitsluitend en alleen abonnees (ev. met echtgenote). Er zal koffie en een koel drankje verkrijgbaar zijn. Daar het zaaltje van Tong Tong (1ste étage) maar beperkte accomodatie biedt, wordt ver zocht tijdig (liefst vóór 7 septem ber a.s.) op te bellen voor plaats (en). Hebben wij onze grens be reikt dan zal men wel horen, wel ke andere dag voor tweede rapat wordt vastgesteld, zodat men bij het missen van de eerste avond de tweede "raken" kan. Er worden géén plaatsen ge reserveerd, dus wie het eerst komt, zoekt zijn beste plaatsje, dus klas kambing. Wie later komt, moet tevreden zijn met klas kampret. Directie en Hoofdredactie roe pen U tot slot een opgewekt: "Tot ziens!" toe. f 14,50 Uitg. Hollandia N.V. Baarn (geen porto) Willem Brandt: "Zwarte Moesson". Dit boek verscheen in 1946 voor het eerst onder de naam "De gele terreur" en beleefde als zodanig nog een tweede druk. Onder de naam "Zwarte Moesson" ziet het dus voor de derde maal het licht, echter geheel herzien en uitgebreid. Het boek heeft dus niet alleen een kleurverandering, maar ook een gedaanteverwisseling onder gaan: er is een aanzienlijk verschil tussen een gele terreur en een zwarte moesson! Nu kennen wij Willem Brandt reeds lang als journalist, dichter en prozaschrijver (in deze chronologische volgorde), maar met dit boek kunnen wij hem in geen dezer drie categorieën plaatsen. Het boek is "slechts" een relaas van wat door de schrijver rondom de oorlog en in krijgsge vangenschap werd meegemaakt. Zelfs het proza-schrijven speelt dan een niet ter zake doende rol. Daar het ook geen his torisch document beoogt te zijn, ontbreken de daaraan verbonden bewijzen als daar zijn copieën van rapporten of acten, brie ven of oekases, enz. enz. Wie nog steeds graag terugblikt op die tijd van verschrikking, zal echter in dit boek vele bevestigingen vinden van eigen ervaringen. T.R. SI BENTIET leest graag, maar vindt boeken zoe ken "hopeloos". Feelstefeel si! Wor bingoeng! Wor verlak! Dat heeft hij met zeer velen gemeen, ook zijn vriendje Tjalie. Daarom heeft BOEKHANDEL TONG TONG aan de hand van onze meest bestelde boeken een lijst samenge steld, waarin U een beperkte, maar goed gerichte keus heeft. Deze lijst voldoet in de praktijk uitstekend. Alle klanten zijn tevreden. De lijst wordt U op verzoek gratis toegestuurd. Eén briefkaartje en U heeft 'm! Bestelt Uw boeken bij Tong Tong. Een simpele storting op postgiro 6685, met ver melding van het door U gewenste boek, brengt U in de kortst mogelijke tijd in het bezit ervan. 6

Tong Tong | 1966 | | pagina 6