BIJZONDER LUSTRUM REÜNIE I.E. V.-Kweekschool Op zondag, 18 september j.l., is voor de R.K. Jongerenvereniging Academie St. Ag nes een droom in vervulling gegaan. Toen kon (eindelijk) na jaren van acties, waar onder deelname - tot vier keer toe - aan Tong Tongs Pasar Malam, het nieuwe club huis aan de Newtonstraat in Den Haag worden geopend. Voorwaar een mooie ge legenheid, omdat de in gebruikneming van het nieuwe onderkomen samenviel met het derde lustrum van de vereniging. Burgemeester Mr. H. A. M. T. Kolfscho ten verrichtte de officiële opening door op de voorgevel met vier schroeven en ko peren herdenkingsplaat aan te brengen. Nogal riskant, vonden wij, met het oog op de bekende "sloopzucht" der tegenwoor dige jeugd. Misschien zijn wij een beetje pessimistisch, wat dat betreft. Misschien dat die zelfde jeugd deze uitdaging onbe antwoord laat, juist omdat het clubhuis voor hen werd gebouwd. "Ik hoop nog vele van zulke clubhuizen te mogen openen", zei Mr. Kolfschoten. En terecht! Want is niet de jeugdproblematiek alleen op te lossen door nog méér van dergelijke clubhuizen, van toevluchtsoor- Vervolg van pag. 10 geen mens in het dal, dat in lang vervlogen tijden blijkbaar de krater vormde, te be kennen was. Dit parkachtig begroeide ketel dal was onbewoond en zag er toch ver zorgd en onderhouden uit. De vroegere woning van de Europese be stuursambtenaar zou ons voor de nacht herbergen. Bedden waren er niet. Onze dekens zouden als ligplaats dienen. Een petroleumlamp was de enige verlichting. Een zeker gevoel van onbehagen kon ik niet onderdrukken, toen wij de grote, ruime kamers bekeken, waarin wij op de planken vloer de nacht zouden moeten doorbrengen. Alles was somber en ongezellig. Wij voel den er niets voor in die donkere, sombere en holle ruimten te verblijven. Wij dachten aan het parklandschap in de vroegere kra ter en besloten aan de oever van het kratermeertje op het zachte groene gras onze dekens te spreiden. De bedenkingen van de wedono negeerden wij. Het was volle maan. Het maanlicht maakte de omgeving nog rustiger. Wij rookten de ene sigaret na de andere en genoten zwij gend van de rustige, vredige en stille maan- verlichte omgeving. Na een laatste sigaret strekten wij ons uit op onze dekens. Wij waren spoedig in diepe rust. Plotseling schrokken wij wakker van een loeiende windvlaag, die de kruinen van de bomen deed buigen. Schier verlamd van schrik en angst zagen wij een vloedgolf over het meer dreigend naar ons toe rollen. De schuimkuif van de aanrollende muur van kolkend water torende vervaarlijk aan rollend hoog op. Wij renden in panische angst weg en klommen de helling op. Bui ten bereik van de vloedgolf stonden wij bij het struikgewas stil om te zien hoe de golf bruisend neer zou slaan op de plaats, waar wij hadden gelegen. Maar dat gebeurde niet. De muur van kolkend, bruisend water vervormde zich tot een waterzuil met een den? Met een energieke leiding, toegewijd en trouw, opofferensgezind! Bij de Academie is aan deze ingrediënten geen gebrek, hebben wij geconstateerd. Zoals de "oudste" jeugdleider, de Heer G. W. A. van Wees - 121/2 jaar bestuurs lid van de gemeenschap en voorzitter - het in zijn toespraak uitdrukte: "Veertig leden hebben in acht maanden tijd van een oude paardestal een modern centrum ge maakt". Dat wijst op een hechte vriend schapsband, op opofferingsgezindheid, op doorzettingsvermogen. Tong Tong hoopt, dat de Academie St. Agnes aan haar clubhuis veel genoegen zal hebben, bovendien dat er nog vele zul len verrijzen. Goed voorbeeld doet immers volgen! RED. FRIES gevraagd om voor Tong Tong een studie van P. Wiebenga over de dichter Nyckle J. Haisma te vertalen, die in krijgsgevangenschap in Indië stierf. schuimende kop. De enorme waterkolom bleef loodrecht op het weer rustig gewor den wateroppervlakte als een opgeheven gekuifde slangekop dreigend heen en weer zwaaien om plotseling weg te zinken. Alles was weer rustig en vredig. Het meeropper vlak rimpelde zelfs niet. De bomen ston den stil en statig in het glanzende maan licht. Met daglicht keerden wij in het plaatsje terug, waar wij de wedono over onze er varing spraken. De man antwoordde niet. Hij deed net of hij ons niet begreep. Wij namen maar aan, dat een plotseling op komende valwind over de kam van de kra- terwand het water in het kratermeertje tot een vloedgolf had opgezweept. De vreem de, angstaanjagende vorm van die vloed golf moest ook maar geweten worden aan een gezichtsbedrog, waar het heldere maanlicht ook debet aan kon zijn. In elk geval begreep ik toen, dat de gezagvoerder van de Bandjermasin-boot zich zeker een stout grapje veroorloofd had met de Bawe- aneze schonen, die er niet van gediend waren en de kapitein voor zijn voortvaren- heid afstraften met een scheef vertrokken mond. W. Ch. J. BASTIAANS Noot: wij vroegen Bastiaans of hij bij het verrijzen van de "vloedgolf" geen geluid had waargenomen en of het verschijnsel geen kleuren vertoonde. Hij antwoordde: als er het gedruis van een waterval of een vloedgolf geweest zou zijn, zou dit misschien zó natuurlijk geweest zijn dat wij geen angstschok gekregen hadden. Juist het volslagen geluidloze van deze waterberg was angstaanjagender dan elk geluid geweest zou zijn. De kleuren: het was een maannacht. In een maannacht zijn geen kleuren waarneembaar. Het ontbre ken van (natuurlijke) kleuren maakte het verschijnsel "gigantisch spookachtig". Groen-wit waren de kleuren, "Voice" de naam, Bandoengs de sfeer en I.E.V.-Kweek- school het begrip waar alles om draaide in de Houtrust-rotonde in Den Haag op 10 september j.l. En dat al voor de zesde maal. Zes jaren achtereen hebben TEV-kwekkers' enthousiast gehoor gegeven aan de oproep van een bijzonder actief comité en zijn van alle kanten komen opdagen. Als je het wat trieste "verzanden" van de meeste van der gelijke reünies voor ogen houdt (K.W.-III uitgezonderd?), dan mag de jaarlijkse pres tatie van de IEV-Kweek wel even gememo reerd worden, ja toch? Ze zijn zelfs al toe aan een reunie-vereniging met 110 leden en een contact-orgaan. Een gunstig teken voor de toekomst. Het zal niet altijd meegevallen zijn (wie zelf met dat bijltje gehakt heeft weet ervan mee te praten), maar steeds weer was alles op tijd bèrès! Daar stond het élan van "mannen van het eerste uur" als Jan Haije, Tom Florentinus en Ventje Pasqua (en niet te vergeten hun echtge noten!) borg voor. En zo waren ze er dus weer: 240 mensen uit 31 plaatsen kiri-kanan in Nederland, vast van plan er een ouderwets-gezellige dag van te maken. Het rumoer was dan ook niet van de lucht! Alleen Jan Haije met de openingsspeech en Ben Snijders met lied jes en schetsjes slaagden er in de geluids golven tijdelijk tot bedaren te brengen, ter wijl Radio Veronica naarstig van de gele genheid gebruik maakte om het een en ander op de band vast te leggen. Toen er genoeg gepraat was, was het "makanan- besar" geblazen en iedereen liet zich de nasi koening en lontong best smaken. Fa natieke bingo-liefhebbers kregen daarna al le gelegenheid hun geluk te beproeven; de rest kon zich intussen even "lekker maken". Om 8 uur 's avonds gingen de benen van de vloer. Stijve spieren en krakende knie schijven verdwenen prompt bij de uitste kende muziek, gebracht door oud-leden van de bekende "Brown's Sugar Babies" en "Silver Kings". Dat was swing-betoel! En ze swingden door tot na middernacht. In opperbeste stemming werd afscheid geno men. Volgend jaar zullen ze het tanggoeng weer dunnetjes overdoen: onderwijzers, schoolhoofden, leraren en directeuren aan allerlei scholen in de gekste plaatsen. Al lemaal met één sterke binding: de "IEV- Kweek". DUIDELIJK NAAMKAARTJE Hollander: "Mijnheer, ik heb niks tegen Indonesische mensen. Ze zijn innerlijk be schaafd zogezegd, maar er lopen toch ook wel gladjanussen tussen. Eentje heeft me lelijk te grazen gehad en ik kijk voortaan maar goed uit!" Indischman: "O ja? Wie was dat dan?" Hollander: "Z'n naam ben ik alweer ver geten. Het was een Franse naam of zo. Maar later kreeg ik wel door dat het een valse naam was. Want andere Indische mensen noemden hem Pieter Bezoek". Indischman: Waaaah! Soeoeoedah!" (Pienter boesoek). 11

Tong Tong | 1966 | | pagina 11