WAT MIST ONZE JEUGD? VOOR DE VROUW it it Een zin uit de laatst gelezen Tong Tong brengt me tot dit stukje. Wat zit er achter de losbandigheid en straatschenderijen? Het antwoord hierop meenden we te heb ben gevonden, toen onze kinders over hun jeugd spraken in Indië doorgebracht, over wandeltochten, waarbij we door een rivier tje moesten waden of met de honden door het bos lopend, nagekrijst werden door de apen in de bomen boven ons. Zeker, dat kunnen de tieners hier niet beleven, maar waarom trekken ze er op vrije dagen niet op uit, verlaten ze niet eens voor een keer de steenhopen, waartussen ze leven moe ten. "Dat kost geld" zegt iedereen natuur lijk. Kom nou, welke tiener heeft geen fiets en kan daar niet vlot op voort. Zelf heb ik vier van mijn tienerjaren in Leiden gewoond. En daar komt weer het gewone praatje van die oudjes van "in mijn tijd". Inder daad! Wij gingen er in clubjes op de fiets op uit met sandwiches in een zakje; als het erg luxueus was ook met een thermos fles met koffie; in de zak het rampzalige overschot van ons zakgeld voor het geval we soesa hadden met de fiets of als we eens een onbedaarlijke zin hadden in een frisse drank in zo'n buitencafetje. En dan maar fietsen langs bloeiende bollenvelden naar Sassenheim of zo maar naar dorpjes om Leiden heen. Was dat nu avontuur? Mevrouw, met alle waardering voor Uw goede bedoelingen, dit is NIET wat de (op standige) jeugd zoekt. Zij zoekt tarting, ontbering, beproeving, hardheid, avontuur. Uw jeugd gooit geen ramen in. Die gaat op stap met U. En is happy. Maar er is ook een andere jeugd. In de zomer werden in Den Haag her haaldelijk jongelui opgepikt, die in de dui nen of in leegstaande huizen sliepen. De straf voor "landloperij" of "onzedelijk ge drag" (als het jongens én meisjes betrof): zware geldboeten. Het hielp niet veel. Ik ben zelf af en toe 's morgens vóór dag en dauw wezen kijken naar zulke nachtslapers buiten. Ze lagen b.v. op het Scheveningse strand te slapen, half onder het stuifzand, stijf en wit van de kou, onge makkelijk hard en "oncomfortabel", soms ineengerold als dieren. Wat een weerzin moet zo'n kerel hebben van het heerlijke, warme, comfortabele, beschermde leven thuis, dat hij zó slapen wil! U kunt het al leen begrijpen als U het ziet, het "proeft"! Ik heb zelf een zoon die als "hobo" rondzwerft door Amerika, dat toch wel de meest onvoorstelbare luxe en comfort geeft aan de moderne jeugd. Er zijn er veel zo in Amerika. Vaak juist kinderen uit rijke "verwende" families. Als mijn zoon me schrijft hoe hij in vrachttreinen als ver stekeling de woestijnen door trekt, bijna Soms wel als we de weg echt nog moesten zoeken. Was het spectaculair? Wel neen, we kwamen dikwijls in dorpjes, waar, zoals een kennis in Indië eens gekscherend zei, de bevolking nog nooit een Europeaan had gezien; maar 't was gezellig en afleiding van het elke dag heen en weer fietsen naar school. Er is in Nederland zo veel te zien in diverse plaatsen. Wie van onze tieners kent Gouda (met de mooie geschil derde kerkramen) Hoorn, Enkhuizen of zelfs maar Broek in Waterland, de Rijp, Graft? Wie is er wel eens langs de Amstel ge fietst, de Vecht, de Alblas? Wie zag de radioscoop in Dwingelo (en de kerk daar met de typische toren), wie de dierentuin van Emmen of het oudheidkundig museum in Assen? De hunnebedden in Rolde. Wie weet in welke plaats een klein straatje is "verboden voor hondekarren"? Naar de bloeiende kersenbomen in de Betuwe gaat iedereen; waarom niet naar de bloeiende appel- en perenbomen in Midden Beemster. In de kranten staat ook de tijd van deze bloei. Nou ja enz. enz. Er is zo veel te zien. Stuur de jeugd er eens op uit of ga zelf mee. Maar laat de portable radio thuis; die hoort bij alle dag. Misschien is er dan een kans dat ze dit leuker vinden dan ramen ingooien e.a. A. ELBERG-RUDOLPH stervend van dorst, kan ik (maar ook alleen ik; het geldt zeker niet voor iedereen) een merkwaardig gevoel van trots niet onder drukken. Ik denk aan mijn eigen krankzinnige fiets- en zwerftochten door West Java als jongen van 12 tot 18. Aan nachten in gar- doehuisjes, bijna afgestompt van kou en uitputting, na een nacht fietsen in de ber gen onder zware tropische regenbuien, don der, bliksem, aardverschuivingen, met al leen een sputterend vuurvliegklein olielamp je langs ravijnen. Jagen op mliwis of tje- leng, uren en uren lang, soms dagen lang. Niet een keurige warme huiskamer of school met boeken, maar hitte, kou, hon ger, dorst, muskieten, slangen. Sjouwen door woest terrein waar de hele Vierdaag se van Nijmegen niets bij is langs die keu rige asfaltweggetjes. Ik praat niet denigre rend, ik trek alleen parallellen. En ik heb meisjes gekend, die hetzelfde aandurfden. Great God, hoe taai, hoe moe dig waren ze! Een naam zweeft me op de lippen, maar misschien zou ze het NU niet leuk vinden het te horen, want ze was en IS een meisje van goeden huize; toen uit logeren bij een deftige Tante zogenaamd, maar intussen met ons "memboeroeh dja- goer!" Dit slag LEEFT NOG, maar waar zijn hun kansen? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiüiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiuinnNiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii! AWAS AWAS TOEKANG TJOPET EN MALING Ondanks inbraak In onze toko blijven wij U onze bekende service geven I I KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. P.S. Wij verzenden rijsttafel artikelen j over de gehele wereld. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffi ONZE maatstaf is niet de alleenzalige maatstaf voor iedereen. Opleggen, normali seren betekent vaak: vernielen. Het is mo gelijk andere methoden te vinden om ook "boefjes", opstandelingen, goed op te voe den. Aan mijn onderwijzerstijd aan H.I.S.- en H.C.S.- en in volksbuurten, aan wilde scholen en aan "boefjes-scholen" in Rot terdam heb ik bijzonder prettige herinne ringen. Alle ouders moeten één ding goed weten: WIE is mijn kind en HOE zal hij tot zijn dood toe zijn? Niet: WAT is mijn kind en WAT valt er van hem te maken. T.R. GESPREK "Waarom is de gerookte paling nou toch zo duur!" "Abiesl Roken IS duur! Vroeger kostte een pakje Van Nelle..." "Ach! Loop naar de Rookerhei!" LAPPENMAND Als je na een lange tijd in Holland terug komt, merk je dat sommige Hollanders toch echt vindingrijk zijn. B.v. de Hollandse sla ger. Nooit in m'n leven, ook in Holland niet, heb ik zoveel lappen in de slagersetalages gezien als nu. in één straat in drie winkels: hamlappen, speklappen, runderlappen, kalf- riblappen, varkenslappen, doorregen var kenslappen, stootlappen, bieflappen, borst lappen, dikke riblappen en magere buik lappen. Niets heb ik dubbel opgenoemd, hoor! En zeker zou ik nog meer soorten lappen ontdekt hebben als ik een straat verder gegaan was. Vrijwel het hele rund en varken zijn er wat je noemt bij gelapt. Alleen ontbreken nog poot-, kop- en staartlappén en dan kan je betoel-betoe! zeggen dat we in Holland "lemboe-lapis" hebben, als contra-presta tie van onze gezegende Indonesische kwee lapis. Ze snijen er jandorie in, dat de lap pen letterlijk in het rond vliegen! En ook al zal deze snijkunst bedoeld zijn om de huisvrouw voordelig te serveren, toch krijg je een lichte achterdocht dat ze voor het lapje gehouden wordt. Wat het allemaal voorstelt, weet ik niet, maar ik denk toch maar de lappen voor de magere buik te kiezen. Om me een beetje op te lappen. TJA LIE 12

Tong Tong | 1966 | | pagina 12