Mrit Bibit fétfnt Ribit Bi.hit Ri/rbt BiM £ibit Brief van ESTHER ORT uit CANADA Edmonton, 26-8-1966. Lieve Tante Mieke, Heel hartelijk bedankt voor wat U in de Tong Tong van 15 juli hebt geschreven. Wij zijn alle maal goed aangekomen en hebben een mooie reis gehad. We hebben wel 6 x gegeten in de 18 uur, die het vliegtuig erover deedl Wel 3 x moesten wij overstappen. Eerst vlogen wij met de KLM en moesten in Montreal overstappen op de Canadese Airline, later nog eens in Toronto en Calgary en het was al middernacht toen wij aan kwamen in Edmonton, dus tegen half zeven 's morgens 7/7 Hollandse tijd. Mijn vader stond ons al op te wachten. Hier in Canada is het land ontzettend groot, dat zagen wij vanuit het vliegtuig, vooral toen wij over de meren vlogen. Geweldig! Wat is ons Holland daarbij vergeleken toch maar een piep klein landje. Iedere grote stad heeft hier een eigen TV- en radiozender en een eigen vliegveld. Ook in de bergen! Wat ons het eerste opviel waren de huizen. Als een paar mensen hier uit Holland zouden komen, zouden ze zeggen: "Wat zijn ze hier allemaal rijk om een bungalow te kunnen hebbenl" Maar dat is niet zo, hier is dat gewoon. Alle huizen zijn verschillend gebouwd, anders afgewerkt of anders van kleur en ze hebben een tuin, al of niet met erfafscheiding. Ze zijn erg comfortabel ingericht en voorzien van allerlei snufjes: cen trale verwarming, aparte waskamer, dubbele dou che en ligbad, toilet, dubbele afneembare met alluminium ingelijste ramen, doorgeefluiken, over al aansluitingen voor electriciteit en water, overal ingebouwde kastjes. De huizen staan ruim van elkaar, de straten zijn breed, en ook de brand gangen, die achter alle huizen langs lopen. Wat het weer betreft: totnogtoe, op een paar regens en koele dagen na, hebben wij steeds zomerse, warme dagen gehad, soms heel heet, zoiets van 380 C. Warm hè! We zitten hier ook eventjes 1000 m. boven de zeespiegel. O ja, weet U dat er bijna geen TV-antennes buiten staan, alleen in de dorpen, maar daarentegen wel levensgrote telefoonmasten, waaraan de electrici- teits- en telefoonkabels over de hele stad slin geren. Wel een lelijk gezicht overigens, als je dat met Holland vergelijkt, waar dat allemaal onder gronds is verwerkt. De mensen leven en denken hier anders dan in Europa. Ze zijn heel erg vrij en doen zoals ze zelf denken dat het beste voor hen is. De kinderen zijn heel dik, omdat ze veel vlees eten en zoetig heid - om van te rillen. Ik hou best van lekkere taartjes of koekjes, maar zoals ze het hier eten... brrrr! De groenten, aardappelen, het fruit en het vlees zijn nier erg goedkoop en veel meer gevarieerd Riem de Wolf is getrouwd! Jullie kennen hem wel. Hij is de ene helft van het duo The Blue Dia monds. Ik heb hem nog als bibit gekend. En nu is hij al lang geen bibit meer, maar groot en vol wassen. En beroemd op de koop toe. Tja, zó gaat het nu allemaal. Alle Bibits worden groot! Jullie ook, hoor. Oh ja, zijn vrouw! Mag ik jullie voorstellen: Jane Christensen, die bibit van Deense oorsprong is (geweest). Veel geluk wordt hun door Tante Mieke toegewenst. iillllliiiiiiillillililllllllllllllllllllllllllllliilillllllliiiiilliliiiillliliiiiiiiiiifllillliilllilllllllllllllllilllllllllllllllllllll Zoals jullie je nog wel zult herinneren is 1 Bibit Esther Ort begin juli met haar moe- der en haar broers naar Canada vertrokken. I Vader was al vooruit gereisd om een huis te zoeken. Hier is Esther's eerste brief waarin ze vertelt van alle nieuwe dingen, p s die haar in Canada zijn opgevallen, omdat g i ze anders zijn dan bij ons hier in Holland. 1 I Esther, ik vind het een hele leerzame brief, g die je ons geschreven hebt en ik hoop, dat je gauw wat zult vertellen van het 1 leven op school, zoals je beloofd hebt. UllliillUlillUlllllilltlllllllllilllllllllüllllllllllllllllllllllliilllllllllliliilllllllllliltlillllllllMlllillllllllllllIlin^ dan in Holland. We hebben hier al zoveel druiven majs en andere soorten vruchten zoals meloenen (die je allen in Italië kunt krijgen) gegeten als nooit tevoren. Heerlijk! Alle scholen hebben een groot sportveld, waar iedereen op mag spelen of je daar op school bent of niet. Je mag zelfs in de parken op het gras lopen, een vuurtje stoken om te barbecuen, voet ballen, liggen, hardlopen. Alleen is het verboden bloemetjes te plukken of bomen te vernielen. Waar je mag stoken staan er van die open ovens en gekapte houtblokken kant en klaar op ie te wach ten. Picknicktafels en stoelen of banken in het park, langs de rivier of op parkeerplaatsen langs de highway. Wat de kleding betreft: de mensen gaan van ouderwets (lange rokken tot halverwege het been, donkere kousen, ouderwetse schoenen, hoofd doeken of hoeden - ook de jonge meisjes!) tot heel modern (miniskirtl) gekleed. Maar niemand neemt er aanstoot aan. ledereen laat een ander vrij in zijn doen en laten. En dat moet ook wel, want je ziet hier veel nationaliteiten. Er is geen standsverschil. Wie geld genoeg heeft om een duur huis te kopen en te bewonen doet dat, al is hij bijv. loodgieter of timmerman. Wel heb je hier wijken, waar bijv. Oekraj'ners, Joden, Chine zen of Indianen wonen of willen wonen. In Ed monton wonen 25.000 ex-Hollanders, ongeveer 1/10 deel van de inwoners hier. Veel mensen lopen met de warme dagen thuis rond in zwemgoed en op blote voeten. Als ze naar de stad gaan om inkopen te doen, doen ze hoogstens een paar gewone huis- of badslippers aan. Wat mij opviel is, dat ze ook vaak gewoon hun lange broek of mouwen afknippen en dan verder met de rafels blijven rondlopen. Een slor dig gezicht, vind ik. De mensen hier gaan met het hele gezin naar de kerk. Ook de baby en de kleuters gaan mee. Je hoort ze kraaien, praten of ook wel eens hui len, maar niemand vind dat erg. Als ze naar de kerk gaan zijn de mensen wel netjes gekleed, alle meisjes dragen dan een hoed of hoofddoek. Tot nu toe zijn we elk weekend erop uit geweest: naar de meren, nationale parken, de dierentuin. We hebben zelfs al gekampeerd aan de voet van de Rocky Mountains en hebben een "teen" van één van de gletschers bekeken: het ijs was prach tig blauw. Er wordt hier erg veel aan recreatie gedaan. Over een paar dagen gaan we naar school en ik ben wel benieuwd hoe het daar zal gaan. Volgens de buurtkinderen wordt er weinig aan algemene ontwikkeling gedaan en als je meekan sla je rustig een klas over. De vacantie duurt hier 2 maanden, want de meeste pa's hebben 1 maand vacantie nodig. Ze gaan dan maar 2 weken weg en de resterende weken gaan ze hun huis op schilderen of hun tuin bewerken. Je ziet hier iedereen zelf de tuin doen, ook oma's en opa's zijn nog erg actief en zien er vaak ook veel jonger uit. Er zijn erbij die nog zelf autorijden met hun 70 of zelfs biina 90 jaar en overal heen rijden of vliegen. Veel mensen doen hier aan golf Het kost je alleen een golfset en geen contributie. Er wordt veel reclame op TV en radio gegeven en daar door hoeven wij geen kijk- en luistergeld te be talen. De TV begint hier al 's morgens vroeg om 10. uur tot 12 uur 's nachts en vrijdags vaak tot 2 uur 's nachts. Maar ja, van onze Pa en Ma mogen we niet de hele dag kijken. Er wordt ook op TV veel aan kansspelen gedaan. Je kunt van alles winnen tot zelfs een vliegreis per KLM naar Amsterdam of Parijs. De winkels zijn om van te duizelen. Je hebt veel supermarkets en die zijn inderdaad stukken goedkoper dan de kleine win keltjes. Maar daar staat tegenover dat de kleine winkels vaak op zon- en feestdagen tot 6 of 9 uur 's avonds open zijn. Ze zijn meestal van Chinezen. Er wordt hier veel meer Chinees gegeten dan in Holland, in restaurants of om mee te nemen naar huis: bami, nasi goreng, tjaptjai, gebakken en gepaneerde garnalen, zoetzuur vlees en allemaal niet zo duur. Ook Chinese ingrediënten zijn ge noeg te krijgen. Een andere keer zal ik van school vertellen. Tante Mieke en de Bibits een hartelijke groet vanuit Canada van ESTHER ORT. NOOD DOET OUDE KNOLLEN DRAVEN Ali en Omar wandelden samen door een bos. Zij waren al een heel eind het bos in, toen Ali vertelde over de wilde dieren die daar alzo in het bos en omgeving te vinden waren. Beren, tijgers en allerlei gevaarlijke beesten en dat hij wel eens oog in oog had gestaan met een levensgrote beer. Dat dit beest uiteindelijk bang van hem werd en vlug rechtsomkeert maakte. Zo liepen ze verder, het pad was dichtbegroeid en met moeite vor derden ze. Tot opeens, een gekraak en een ge grom. Voor hen verscheen een beer. Ali die het zo goed wist en juist het verhaal verteld had over de ontmoeting met een beer sprong vlug naar een boom en was in een wip bovenin. Omar verbleekte, struikelde en viel vlak voor de beer. Ali zag vanuit zijn hoge zitplaats hoe de beer zich over Omar heen boog, hem bekeek en be snuffelde. Verder gebeurde er niets. Toen draaide de beer zich om, keek nog even naar Omar en verdween. Ali kwam de boom uitglijden en stond naast Omar. "Nou zeg, je hebt ook geluk gehad, het leek net alsof hij met jou sprak en toen hij met zijn snoet bij jouw oor zat dacht ik dat hij aan dat oor wou beginnen!" "Dat is ook zo, hij fluisterde mij wat in mijn oor", zei Omar. "O ja, wat zei hij dan?" vroeg Ali verbaasd. Omar antwoordde: "Hij zei: Ga nooit meer op stap met een vriend, die er als een haas vandoor gaat en zijn vrienden in de steek laat". Ingezonden door: IRMA MAAS. Eén maal in de maand Lieve Bibits, zoals jullie gemerkt hebt stond jullie rubriek er de vorige keer niet in. Voortaan zal jullie pagina nl. maar één maal in de maand verschijnen, om de beurt met de Tonggèrèts. Er zijn nl. zoveel andere artikelen, die allemaal een plaats moeten krijgen in het blad, dat er voor lopig wat zuinig aan gedaan moet worden met de ruimte. Maar maak je maar niet ongerust: met de raadsels gaan we gewoon door, alleen de Perzische fabels zullen wat minder vaak ver schijnen. Intussen zijn er weer twee nieuwe bibits die in de kring opgenomen willen worden: 50. James Mollet, Telderskade 2, Leiden, is 13 jaar oud en heeft meegedaan aan de raadsels. Horen we nog eens iets meer van je? 51. Babs Stoové, Beukelsweg 48 A, Rotterdam 6, is 10 jaar en doet ook mee aan de raadselru briek. Als je een fotootje van jezelf hebt, stuur je dat dan eens in? Deze vraag geldt natuurlijk ook voor James! HET BRIEVENHOEKJE Lucy Hooft, wat leuk dat je naar Engeland ge weest bent. Ik ben daar een tijdje terug ook een maand geweest. Het was toen prachtig weer, zodat ik veel uitstapjes kon maken. Wanneer stuur je mij eens wat van je tekeningen? Veel succes met je pianoles! Doe maar goed je best. Peter en René Verhulsdonk, wel gefeliciteerd dat je over bent naar de vierde klas, Peter. Wat fijn, dat René nu ook voor het eerst naar school is. Dankjewel, René, voor de mooie tekening. Het zal nu wel niet meer zo lang duren of je kunt me een briefje schrijven. Misschien helpt Peter je de eerste tijd wel een beetje, hè Peter? Marijke Verhulsdonk, leuk, dat jullie zo'n heer lijke vacantie hebt gehad in Barchem. Het is al tijd fijn om dicht bij bossen te wonen en dan lange wandelingen te kunnen maken. Doe ook mijn groeten aan je zusje Yvonne. DE STAND Er is deze keer jammer genoeg geen plaats voor nieuwe raadsels, maar ik neem aan, dat jullie wel benieuwd zijn naar "de stand", dus hoeveel pun ten iedereen intussen heeft verdiend. Daar gaat die dan: 1. Maurits van Holtz 40 2. F. J. Holtz 10 3. Peter Lefèvre 10 4. Joan Lewis 30 5. Jan Pot 38 6. Leo Simon 49 7. Ellen Sipma 53 8. Yvonne Jansen 15 9. James Mollet 20 10. Babs Stoové 20 Jongens, let op Ellen Sipma, die ga lat geloof ik het eerst de 100 punten halen. Bibits, tot de volgende keer, dat zal dus zijn: over één maand. Déég! TANTE MIEKE. 14

Tong Tong | 1966 | | pagina 14