ft ffrtt TONG TONG BOEKENCLUB Ö5 1 Radio j Vooruit zien en iets doen i Jg lBOLLAND I HBRf Den Haag tel' 070 J X li Stllli 1 601703-601512 t INTERFOOD PRODUKTEN Siropen Capsico Keuken-Tamarinde Tamarindol (Jam) Fabriek te BEESD (Gld) Tel. (0 3458) 5 80 m Lin Scholte: "Anak Kompenie", Uit onze eigen "Moesson-reeks", Tong Tong, Uitgevers. Den Haag. Het strekt onze lezerskring tot eer dat ze, sinds dit boek bij ons verschenen is, "aan één stuk door" gevraagd heeft waar om Tong Tong niet over dit boek geschre ven heeft. Het antwoord staat in de kop: omdat het een eigen uitgave is. Het is on Indisch om ophef te maken, ja zelfs de simpele waarheid te spreken, over het goe de, wat je doet. Maar nu er al een tweede oplaag van dit boek verschenen is en het "door-maar-door" verkoopt, kunnen wij on ze zwijgzaamheid verbreken. Het boek heeft geen literaire waarde, zeggen culturelen. En "so what"? "Ik heb je lief", heeft ook geen literaire waarde, maar het kan een waarde hebben van trouw en kracht en intensiteit groter dan alle literaire waarden bij elkaar. Dat is ge noeg. Lin Scholte - en elk soldatenkind - had het soldatenleven lief Dat door ons stand- bewuste Indië zo misprezen soldatenleven: tangsi-kind, anak kolong! waren gewone scheldwoorden. Maar ikzelf ben soldatenkind en als kind was mijn eerste literatuur wat door solda ten en soldatenvrouwen verteld werd. Ik had ze lief. En ik had en heb hun vertel lingen lief. Van mijn Atjehse Tante Mida; van Tante Mien die een Steurtje was en alle buitenbezittingen afreisde met haar soldatenman en kon schieten met karabijn en pistool als een Légionnair!van de vol bloed-Amsterdammer Oom Jan, die altijd zong en altijd aan zijn schoon Amsterdam dacht, op de blangs in Atjeh en in de troos teloze chambrees van Tjimahi. En zóng! En ik heb verhalen aangehoord van officiers vrouwen, van kolonels en generaals, want wie weet wie Generaal Berenschot was, wist dat officieren ook (graag) praten met "minderen" en vrouwen en kinderen van "minderen". Als kind heb ik "pisangschil- len" (chevrons) betast, en 'molentjes" (het Ridderkruis voor Moed, Beleid en Trouw), en vreemdsoortig houtsnijwerk dat de po vere huismuren van soldatenvrouwen sierde in verre bentengs (bij gebrek aan de rijke winkels van Batavia en Soerabaja - maar kunstzinnig waren zij tóch!). En ik heb ge jaagd en gepentold met gepensioneerde To- tokse een-ogige spandries en "hartstikke- betoel-lndo" fuseliers, met Oom-ooms van de Tanah Toempah Darah en Menadonezen van Sangihé, Kromo's en Saridins ("en Saridin heeft plaatscorvee!" zong het liedje) van Popoh, Pareh en Wonosobo, terwijl hun gezellige dikke Tanté-Tanté semprong op dienden en pudjidji en paniki en mpè-mpè- kapal silam...Sacré! Ik ben bevooroordeeld tot in het laatste schilfertje van de nagel H.H. MEDICI Op Uw verzoek sturen wij U graag brochures toe van medische werken die regelmatig verschijnen. U kunt Uw bestelling dan doen via TONG TONG van mijn kleine teen (en die groeit eeuwig aan!). Over dit leven heeft niemand in Indië geschreven. Terecht! Dit is té groots, té breed, té diep om gemakkelijk over te schrijven. Alleen één kon dat: Kipling. Maar er wordt helaas maar één Kipling geboren over de hele wereld in zoveel duizend jaar! En nou komt zo'n kleine Lin Scholte, een anak-slendang zogezegd, en die snoept het alle mannen af. Ik ben jaloers! Zo'n een voudig meisje sjouwt daar een zelfgehou- wen hoeksteen aan voor dat bouwwerk dat De Indische Historie heet, en dat om de drommel niet alleen bestaat uit stenen van de Planters, de Handelaren, de KPM-ers, het BB-corps, de SS, enz. enz. Want wat hadden al deze kunnen doen als er niet eeuwig kleine onderbetaalde mannetjes en vrouwtjes tjot-op, tjot-af durfden te sjou wen in de verste rimboe's? Bereid waren om in ghetto's te leven van onaanraak baarheid: de tangsi's in de burgersteden? Elk moment klaar voor weer nieuwe expe dities? Voor wie maar één lied bestond, een bitter lied, "Manisee!" Dat nochtans vrolijk en onbekommerd en moedig gezon gen en gelééfd werd?... Nu heb ik nog steeds geen woord over dat boek gezegd, nog steeds niet. Later misschien, Lin. Als ik al helemaal deftig en literair geworden ben. Maar nu: al zou niemand je boek waarderen, al zou het de slechtste pers van Nederland hebben: Tong Tong's pluim op je papieren hoed héb je. Altijd! T.R. Prijs: f 2,95 0,30 porto. In de Rubriek "Paraplu Parasol" van de Haagsche Courant, een blad met een waak zaam oog voor de Realiteiten van Van daag en de Mogelijkheden van Morgen, vonden wij dit bericht in het nummer van 2 september jl.: ETEN IN '67 Het is niet onze gewoonte in deze rubriek zaken aan te kondigen, die pas in het volgende Parasol-seizoen staan te gebeuren. Edoch, wij maken voor één keer een uitzondering en wel voor de Indische jaarmarkt omdat die hoe kan 't anders maar één keer per jaar in onze stad wordt gehouden. Toch is de Pasar Malam in de loop der jaren een bekend Haags verschijnsel geworden. Daarom willen we graag verklappen, wanneer en waar de Pasar '67 te bezoeken is: woensdag 28, don derdag 29 en vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli in Houtrust. Voor de liefhebbers van lekkernijen uit den vreemde, al of niet ge kruid, reden om hun agenda uit de binnenzak te voorschijn te halen en een memo voor het nieuwe jaar te maken. Zó vroeg al waarschuwt het blad zijn lezers voor een belangrijke gebeurtenis van volgend jaar! We moeten erkennen: hier is de Haagsche Courant ons een flinke slag vóór geweest! Hoe ver kijkt U vooruit? I I Stationsweg 143 en 77 f r Belangrijk 1 Nieuwe L.P. George de Fretes o.a.: T 4 Arjati X t Bunga Sakura I T Pulau Ambon, etc. I t Mono of sterio f 17,50. X I Aanbevolen 4,25 plaatje door Ensemble I I "Empat Seranghai": X Waktu hudjan sore-sore en Burung Tantina. t T Denkt U NU reeds aan geschenkzendingen I 7 voor St. Nicolaas en Kerstmis voor Ame- X T rika per zeepost X Tamarinde Glngerol (gember) Rozen Vanille Pistache Soesoeh Afrikaanse Sambal (gezuiverd produkt) 15

Tong Tong | 1966 | | pagina 15