ONS OPINIE-ONDERZOEK ALS ANDEREN LACHEN DOKTOREN Tot de oudste en trouwste vrienden van Tong Tong behoren méér dan b.v. ingeni eurs en juristen, doktoren. Ik heb me vaak afgevraagd waarom. Pas sinds kort begrijp ik waarom. Twee sleutels: een doktor zei onlangs tegen een kennis van me: "Als Tjalie over Indonesië niets vertelt of "nonsens", komt dat omdat hij niet wil of niet kén. Want we kennen hem als een té goed observator". Een andere dokter kwam enkele dagen terug na sluitingstijd bij me binnenvallen. Zo maar een beetje ngobrol, omdat hij toch in deze straat zijn moest. Ik kreeg echter door dat hij me scherp zat te ob serveren en bezig was me uit te horen. Niet alleen hoe "idioot" ik werkte, maar ook hoe ik me voedde, hoe ik sliep, enz. Beide doktoren keken dus niet alleen naar wat me heel duidelijk mankeert, maar ook welke plus-factoren aanwezig zijn om me overeind te houden. Dat nu is echt iets wat alleen maar dok toren uit routine doen: elke patient, elk mens, op zijn minnen én zijn plussen bekij ken. En verder kunnen doktoren zwijgen. Dok toren lopen niet overal rond te vertellen dat mevrouw A kanker heeft en meneer B tbc, dat mevrouw C langzamerhand haar geestelijke vermogens verliest en meneer D en verwoeste lever heeft. Wat wij wél doen. En graag zelfs! Joh, dat is nieuws! Ja, zegt U, doktoren hebben hun beroeps geheim...ja, zoiets als "ten strengste ver boden om...W.v.S. Art. enz.". Een eng hartige kijk op dit beroepsgeheim! Alsof doktoren ook heerlijk roddelen zouden als het niet verboden was! Nee, U weet ook wel, dat dit zg. be roepsgeheim een erecode is, een zaak van karakter dus. Doktoren leren bij een on derzoek een geheim kennen in zeer intiem vertrouwen. Dat schendt men niet. PUNT. Doktoren tenslotte lopen nooit weg van kwaad, keren zich nooit misselijk van een patient af, maar proberen halsstarrig (soms onder tegenwerking van de patient!) hem te genezen. Terwijl wij vaak zeggen: laat die vent toch afknappen, man! Hij vraégt er om! Daarom denk ik dat doktoren haast uit een soort routine nooit meedoen met het generale afkammen en kraken. Deze pa tient Tong Tong (ongeneeslijk volgens ve len!) MOET BLIJVEN LEVEN. Ik vraag ze niet waarom. Ze weten zelf misschien niet eens waarom. Maar ze doen hun doodge wone menselijke plicht. Hormat! Toen dokter R (die me opzocht) wegging kon ik niet nalaten grinnikend te vragen: "En hoe is de patient, dok?" Hij hief zijn duim op: "Poekoel teroes!" En toen (ge melijk): "Denk nou niet dat ik hier geko men ben omdat ik jóu zo'n fijne vent vind. Maar als jij d.ndert, ben ik m'n Tong Tong kwijt! Puur egoisme, hoor! Saluut!" Saluut, dok! Lang leve zulke egoisten! T.R. Ons opinie-onderzoek heeft voor sommi ge rubrieken geen al te best "vonnis" ge produceerd. Uiteraard kan om vele redenen niet elke afwijzing zonder meer worden toegepast, ook al omdat tegenover deze suggestie andere staan van lof. Die het erg hebben moeten "ontgelden" waren de tonggèrèt rubriek, de bibitrubriek en de Pieker-dan-rubriek. We zouden de daaraan bestede plaatsruimte veel beter kunnen vullen "met andere copy die tang- goeng véél méér lezers zou boeien", schrijft een lezer. Dit is zonder meer JUIST. En het is zeker waar dat voor deze in teressen op de tijdschriftenmarkt stapels speciale periodieken of uitgaven te krijgen zijn met veel meer goede waar voor be trekkelijk minder geld. We hebben dus in elk geval besloten om de puzzle-rubriek op te heffen, met vele "maafs" aan de enkele puzzelaars, die er behagen in scheppen. Wij hopen dat zij zo inschikkelijk zullen zijn om voortaan voor een paar kwartjes buiten andere puzzles te kopen en "hun" paginaruimte beschikbaar te stellen voor medelezers met andere in teressen. En zeker spijt het ons enorm afscheid te moeten nemen van onze puzzle- redacteur Leo Faust, een trouw en actief abonnee, die ons p.o. schreef: Een tijdje terug verzochten we in Tong Tong om mee te glimlachen om de opmer king van een papa, die zijn dochter ver zocht haar parelgrijze vestje niet in de gang te laten hangen, want anders "baoe amis" of zoiets. Het ging om die idiote tegenstelling tussen het parelgrijs en de vislucht, en wie zulke tegenstellingen uit ons Indië kent ("Mijn vader heeft helaas de kraaienmars geblazen") kan zeker niet nalaten te glimlachen. Een Nederlands blad echter drukte het verhaaltje spotziek af in haar critische ru briek en nodigde haar lezers uit "om te brullen". We zijn erkentelijk voor de good will, maar vinden het toch vreemd dat som mige mensen zo moeten brullen om on begrepen zeden en gewoonten, humor en verdriet van andere volken en volksgroe pen. Zelfs de meest onontwikkelde Javaan se desaman weet dat hij zijn hand voor de mond moet houden als hij lacht. Want ontbloten van de tanden doen dieren, is grof. Zijn niet in de wajang de onbeschaaf de en ongunstige typen direct herkenbaar aan de ontblote tanden?" Brullen van het lachen" is daér identiek met vulgariteit. Na tuurlijk hóeft die maatstaf hier niet aange legd te worden omdat hier lachen "gezond voor de lever" wordt geacht. Maar ook hier zijn (ook in de eenvoudigste klassen) opvattingen van rechtvaardigheid en fat soen, omdat je vaak genoeg hoort zeggen: "Lach niet om een ander, man, lach om je eiges!" "Jullie zijt, naar mijn mening, op de goede, althans enige, weg om het blad te redden. De plaatsruimte, besteed aan de puzzleru- briek, slechts voor een 20-tal lezers interessant, MOET gevuld worden met copy die meer lezers trekt!" Leo was zijn leven lang journalist. Hij weet dus uit ervaring wpt geven en nemen is, ook al is dat voor sommigen pijnlijk. Hij heeft de juiste spirit! Met de jeugdrubriek ligt het anders en wij piekeren nog steeds over een goede oplossing. Want ook al worden beide ru brieken maar door een handvol geinteres- eerden gevolgd (maar eisen zij tóch veel plaatsruimte op!), de jeugd is de Toekomst en die houden wij graag in het vizier. Met ook de kalme "ingreep" van Lex Denninghoff Stelling, die zijn Tijgerpaden terugtrok met de uitdagende roep: "Next shot for you!" komen wij inderdaad aan een resolute reorganisatie van de redactievoe ring, waarvoor we Uw begrip en medewer king vragen - naast de onvermijdelijke re acties van "smart". Tjoba lagi, saudara's. Eindeloos tjoba la- gi. Want Tong Tong moet leven over alle rubrieken heen! En die manier van lachen is betoel ge zond voor iedere lever! Een ander blad constateerde dezer dagen niet zonder bedekte inbeelding en spot, dat Indonesië's President Soekarno in de laatste tijd practisch uitsluitend De Lach en Libelle leest. Het blad is niet volledig. Het dient eigen lijk te zeggen dat practisch iedereen die Nederlands kent in Indonesië in de laatste tijd Libelle en De Lach leest. Men kan zich dan vrolijk maken over het hele Indonesi sche volk. Ik heb het zelf gezien in Indonesië en kan het bevestigen. Alleen spot ik niet. Omdat ik ook nog iets verder kijk en iets verder begrijp. En élke Indischman zou dat doen, die wat langer buiten de luxe-lobby van Hotel Indonesia vertoeft. Die zal merken: a. dat in het algemeen de boeken- en tijdschriften-import uit het buitenland zeer sterk is afgenomen (omdat er doodeenvou dig geen deviezen meer voor zijn), b. dat het Indonesische volk zich al zo vaak bij de neus genomen weet of op ver keerde denkpaden is geleid, dat het voor zichtiger geworden is met het importeren van alle serieuze lectuur. En dus liever aan de veilige kant blijft met Westerse (en communistische!) lectuur. Bladen als de bo vengenoemde en Amerikaanse tijdschriften Lees verder pag. 4, onderaan 3

Tong Tong | 1966 | | pagina 3