TONG TONG BOEKENCLUB HET EERSTE GOEDE BOEK OVER SOEKARNO Bernard Dahm, Soekarno en de strijd om Indonesië's onafhankelijkheid Vertaald door Tineke Surié-Zethoren. Uitgave A. Boom en Zoon uitgevers te Meppel. Weinige leiders van jonge staten hebben in de loop der jaren zich mogen verheugen in zulk een stroom van publiciteit als Soe karno. Nochtans blijft de man, die nauwe lijks een jaar geleden de absolute heerser was over een volk van meer dan honderd miljoen zielen en die thans in dezelfde mate verguisd wordt als vroeger verheerlijkt, een mysterieuze figuur. Misschien is dit ten dele te wijten aan het feit, dat Soekarno, ook wanneer hij in het Westen welbekende begrippen interpreteert, dit doet vanuit een gedachtensfeer die zijn Westerse toehoor ders volkomen of goeddeels onbekend is. De schrijver motiveert de uitgave van zijn boek dan ook door te verklaren, dat tot dusver "een studie van Soekarno's idee ën ontbrak" en dat een diepgaand onder zoek daarnaar dringend gewenst leek. Voor de verkrijging van zijn doctorsgraad aan de Mannheim Universiteit in Kiel schreef hij daarom een dissertatie over dit onderwerp, en deze dissertatie is thans in het Neder lands verschenen in een vertaling, die men rechtuit superb kan noemen. De 399 blad zijden tellende dissertatie - 86 ervan wor den ingenomen door noten, een bibliografie en een lijst afkortingen - is ook naar het uiterlijk voortreffelijk verzorgd en wat ten slotte het voornaamste is: de schrijver is in zijn opzet, een beeld te geven van de gedachtenwereld van de volksleider en la tere president, voortreffelijk geslaagd De schrijver beschikt over materiaal, dat ieder kan raadplegen en degene, die zich in de geschiedenis van de laatste decen niën heeft verdiept zal er tenslotte weinig nieuws in ontdekken, maar dit is de eerste maal dat de feiten in hun onderling ver band worden beschreven en de boeiende levensloop van een der meest opvallende figuren van het ontwakend Azië zich voor ons ontplooit als een logisch en konse- kwent geheel. De drie pijlers van Soekar no's begrippenwereld, hst nationalisme, de Islam en het marxisme dateren al uit de periode, toen de jonge man Soekarno, nau welijks twintig jaar oud, zich begon te we ren als spreker en schrijver. Reeds de verbinding van godsdienstig geloof en marxisme moet de Westerling ongelovig het hoofd doen schudden; nochtans was zij voor Soekarno een vanzelfsprekendheid, omdat de nadruk in het beleven van zijn marxisme lag op het anti-kapitalistische ka rakter. Wat Soekarno verder aanduidt a s socio-democratie heeft met hetgeen in in West-Europa democratie noemt niets te maken. Steeds teruggrijpende op begrip pen, die in het Indonesische, of aliha-o Javaanse cultuurpatroon diepe wortels had den, zoals het moefakat-beginsel en het wederzijds hulpbetoon (gotorg-rojong) heeft Soekarno met haast onwaarschijnlijke con- sekwentie zijn systeem van het staatsbe stel opgebouwd - om dit tenslotte te zien ineenstorten. Op bijzonder gedocumenteer de maar nochtans heldere en klare wijze heeft Dahm de opgang van dit fantastische leven geschetst. Hij was de geboren leider: hij sprak de vertrouwde taal, die nauwelijks verstaanbaar was voor de eigen landge noten, die in het Westen waren gevormd - Hatta, Sjahrir - maar die zijn innige ver bondenheid met het volksbewustzijn over tuigend deden blijken. Men zich kan voor stellen hoe, toen Soekarno in 1942 uit ver banning terugkeerde op het door de Ja panners bezette Java, Japanse spionnen no teerden dat onder het volk het gerucht liep, dat Soekarno "koning van de archipel" zou worden. Soekarno de Raloe Adil. Nog een ons tot dusver onbekend citaat uit die periode: de Japanse bevelhebber op Java, Imamura, zeide van hem: "Ik kreeg de indruk dat hij een man met een ijzeren wil was. Zijn hele denken concentreerde zich op de onafhankelijkheid en nooit liet zijn hartstocht voor de onafhankelijkheid hem in de steek...Ik had grote bewonde ring voor hem". Het is een gemeenplaats te zeggen, dat een boek "in een behoefte voorziet". Maar elke serieuze student van Indonesische zaken - de man van de wetenschap en de belang stellende leek - zal in dit lijvige, objectieve, intelligente boek veel vinden, dat zijn be hoefte om tot de juiste interpretatie van een fenomeen als Soekarno te geraken zal be vredigen. CIVIS (Civis is een figuur (Hollander) die niet al leen Soekarno en zeer veel tijdgenoten van S. persoonlijk goed gekend heeft, maar de Indonesische revolutie van meet af aan in tensiever heeft kunnen volgen dan verre weg de meesten van ons. Toen we het boek ontvingen en direct getroffen waren door de inhoud, hebben we gemeend geen beter resencent ervoor te kunnen aantrekken dan Civis. Het is betoel het beste boek dat tot nog toe over Soekarno verschenen is en we kunnen iedere lezer serieus aanbevelen het te lezen. Geïllustreerd. Prijs f 13,50. (De verzendkosten krijgt U van ons ca deau). RED. "SOOS EN SAMENLEVING IN TEMPO DOELOE" Servire. Den Haag. Hein Buitenweg De samensteller van (de thans reeds overbekende) "De Laatste Tempo Doeloe" en "Wat wij in ons hart sloten" heeft op dezelfde wijze een derde duik genomen in ons nabije verleden, dus wederom met een royaal "plaatjesboek" met teksten. Lees verder pag. 17, kolom 1 Weetjenog zondags naar de eilanden in de Baai van Batavia? Hoe kééénl Die zee was zó sloom en tóch zeeziek als een hond! Gelukkig maar ister lieve meisje om tegen te leunen. En jammer maar als NIET zeeziek, zij wil niet! Maar een uurtje later op zo'n eiland was alle leed vergeten. De eerste koffie werd geschonken uit een petroleumblik (altijd hardgekookte eieren en lemper, weetjenog?) en dan pootje baaien - en dan kedjiprat - en dan ketjeboerl "Pigi ke-Sanpoor, di-laoet!" zong Miss Riboet. (We kennen de personen op dit plaatje niet. Wie wel?) 10

Tong Tong | 1966 | | pagina 10