VOETSTAPPEN IN EEN ANDERE WERELD BAK IN - BAK UIT! VREEMDE VOETSTAPPEN IN PONTIANAK Pontianak begin '46, dus kort na de Jap- pentijd. Op Java reeds volop bersiap-perio- de, hier alles rustig. Het leven begon weer zo'n beetje normaal te draaien en we genoten van onze herwon nen vrijheid, boottochtjes op de Kapoeas, lekker eten bij de Chinees, gezellige soos- avondjes etc. Er hing niets sombers of i.d. in de lucht, integendeel. Enige tijd voor de enorme gebeurtenis, de inhuldiging in de istana, waren drie van ons met hun partners vertrokken naar de wekelijkse dansavond in de soos. Ik zou later volgen. Had een lekker bad genomen, me op m'n gemak aangekleed en was zo wat klaar, toen ik zware voetstappen hoor de op het grind voor en daarna op het houten trapje. Door de deur riep ik: "Ben zo klaar!" en hoorde daarop het hevig kraken van de gammele rottanstoelen op het platje. Na inspectie tasje, laatste blik in de spie gel, deed ik de deur open, 't licht uit. Kijken of achter alles op slot was, hoefde niet, aangezien geen enkel slot het deed, wel zo gemakkelijk dus en gestolen werd er niet die tijd. Het licht in de gang en op 't platje lieten we 's avonds branden. Loop dus mijn kamer uit en de paar stappen naar voor, maar zie niemand op 't platje zitten. "Leuk hoor", zeg ik hardop, "zo lang heeft het niet geduurd". Doodse stilte. Ga het trapje af en zeg in de ruimte: "Toe nou, Geert, 't is al zo laat!" Geen antwoord. Op vrijdag, 1 april 1966 maakte ik voor het eerst kennis met de staf van de Tong Tong. Op mijn keukenkalender zie ik nu, dat de passardag "Pori1*- was. "Leeg" dus volgens onze oude kokkie. Nu ineens ge loof ik niet meer in passardagen, want "KOSONG" zijn mijn herinneringen zeker niet aan de typische sfeer van het Tong Tong kantoor aan de Prins Mauritslaan 36 te Den Haag, met de vele éénmansafdelin- gen, waarvan het hoofd tevens zijn eigen ondergeschikte is! Waar onder elkaar herinneringen worden opgehaald, die lopen van Sabang tot Me- rauke. Waar de sfeer geëmotioneerd kan zijn, maar als het er op aan komt, toch altijd op "de andere" gerekend kan worden. Waar de kleine Michèlemet haar Beat les en Dave Berry2) door de afdelingen dart. Waar je Poeska 3) in een doos vindt als je een premietegel zoekt voor een a- bonné, die een nieuweling heeft aange bracht. De tegels zijn op; wij hebben nieu we besteld. Dat ook deze vlug uitgedeeld mogen worden, zodat het aantal abonnees, die wij zo nodig hebben, tot ongekende hoogte zal stijgen! Dat de bak van afvoeringen niet groter moge worden, en de bakken van lopende abonnees, waarvan ik de geheimen leerde kennen onder het schrikbewind van si Klaas, uitdijen! Nu was er voor niet veel erf, weinig be groeiing en er was niemand te bekennen. Vond het maar raar en was alweer halver wege het trapje, toen ik op straat iemand hoorde aankomen en even later stapte Geert de tuin in. Hij was er natuurlijk niet eerder geweest, ik had hem toch zien aankomen en hoezo? Met deze door en door Hollandse jongeman wilde ik er niet over praten 1), trouwens misschien was een van de anderen wel even langs gekomen en had later bedacht dat we al weg waren. Maar ik had toch geroepen en toén had die stoel zo ge kraakt. Enfin, ik besloot er met niemand over te praten. Een dag of wat later was er een verjaars- fuifje ergens. Hettie en ik waren de laat- sten, de rest was al weg en Geert zat voor op mij te wachten. Toen ik klaar was ging ik de kamer uit en wilde naar voor lopen, toen Hettie, half gekleed, om haar deur kwam kijken. "Gaan jullie al? Hè, wacht op mij, ik ben zo klaar, snap niet waar Ruud blijft". Ik was noga! verbaasd, het stadium van samen ergens heengaan waren we wel ontgroeid. Ze deed erg zenuwachtig en zei me alsjeblieft binnen te komen. "Ik blijf niet alleen in dit huis achter!" en ze vertelde me precies hetzelfde wat ook mij was overkomen, alleen was het haar al tweemaal gebeurd en de tweede keer waren die voetstappen doorgegaan tot vlak voor haar deur. (zeer duidelijk hoorbaar op de houten vloer). Moge aan het gescharrel van bak-in, bak- uit om later toch weer "in" te gaan, een einde komen, alsook aan de vele opzeg gingen: de schuchtere, met vele veront schuldigingen en de belofte later terug te zullen komen; de zakelijke: "Staak het a- bonnement, restitueer het te veel betaalde"; sans pardon! De tijd bij Tong Tong is voor mij "al op", mijn opvolgster gaat nu met de kaar ten spelen "bak-in, bak-uit2". Moge de Tong Tong nog lang en krach tig luiden! OLGA 4) sinds 1 april 1961 abonnée. Michèle: kleindochter van Tjalie. 2) Poeska: poes van Thera (en van alle maal). 3) Beatles en Dave Berry: een oude bad minton-racket, als guitaar gebruikt. 4) Olga: ze was er maar kort, maar zelfs de korste periode zonneschijn was wel kom en opmonterend bij zoveel zwarte wolken. Dankjewel en vaarwel, Olga! En nog heel veel jaren zonneschijn voor jou! Inderdaad is pon leeg. Tong Tong was leeg toen je kwam, maar vóór je weg ging zag je dat we langzamerhand weer aan het vollopen zijn. Je hebt ons geluk gebracht op ons diepste punt. Nu gaan we dat geluk verder opbouwen. Tot ziens! REDACTIE Ze was klaar en had meteen de deur ge opend met een vrolijk: "Oké, Ruud!" Er had evenwel niemand gestaan... Toen hebben we natuurlijk wél onze mond opengedaan en bleek dat drie onzer het zelfde meegemaakt hadden, alleen nummer vier had nooit iets gehoord. De hele Hollandse club vond het vanzelf sprekend nonsens, je reinste onzin; jullie Indischen etc. Doch een van die Indischen een oudere heer, vroeg of wij iets over het huis wisten. Ja, dat wist iedereen, in de Jappentijd waren er een paar mensen in vermoord. In Pontianak is toen overal ontzettend huis gehouden, behalve de hele Sultanaatsfa milie zijn er ook Nederlanders en enorm veel Chinezen vermoord. In onze voorgalerij hing een mooi bewerkt Dajakschild aan de muur, - hoe of we daar aan kwamen. Het departement van O E had het huis gemeubileerd, wij wisten niets van de herkomst van het ding. Nou, om te beginnen moesten we dat schild maar van de muur nemen en laten verdwij nen. Hebben we gedaan en een plaat van de koningin opgehangen! Meer was niet nodig, al was je ook alleen thuis, het was gedaan met geheimzinnige voetstappen en krakende stoelen. En de installatie van Sultan Hamid een paar dagen later was groots: een sprookje! N.N.2). In deze evenals andere inzendingen wordt a.h.w. een half excuus gemaakt naar "nuchtere Hollanders" of wordt hun mede ervaring als extra-bewijs van objectiviteit aangevoerd. Dit is een gevolg van jaren lang klakkeloos veroordelen van alles wat para-normaal was als "goena-goena" of "stom Inlands bijgeloof" door alles wat "nuchter' of "reëel" Europeaan was. Vele Indischgasten zijn op dit terrein dus al bij voorbaat in het defensief gedrongen. Puur nonsens! Niet alleen hebben mas sa's "glasharde" Totoks ook para-normale ervaringen gehad in Indië (en Nederland), maar er is niets speciaal Indisch of Indone sisch of "geheimzinnig oosters" aan erva ringen op para-normaal (supra-naturaal - sic!) gebied. De Europese literatuur kent ontelbare voorbeelden van "ghost-stories" en onverklaarbere gebeurtenissen. Mijn 100% Totokse vader was sterk mediamiek, mijn Indische moeder (nota bene uit het uitzonderlijk sterk mystiek "geladen" Ke- diri) was zo nuchter als twaalf kalveren... T.R. 2) De herkomst van dit ingezonden stuk zijn we kwijtgeraakt omdat verzuimd was er naam en adres op te zetten. Bij ont vangst van elke brief wordt direct voorge sorteerd: copy links, brieven rechts. Op dat moment en nog wel langer weten we nog precies welk ingezonden stuk bij welke schrijver(ster) behoorde, maar na drie en meer weken (en honderden brieven) raken we wel eens de kluts kwijt. Altijd naam en adres op 1. enveloppe, 2. brief, 3. ingezon den copy. Wie zijn inzending ongesigneerd in Tong Tong wil hebben, laat de copy onondertekend of zet er initialen of N.N. onder, maar schrijve altijd zijn naam en adres ook op de inzending. - RED. 11

Tong Tong | 1966 | | pagina 11