JACOBA GURDINA OTTOLANDER-JANSSEN 1001 avonturen met de soetil BOLLAND j Radio t U herinnert zich de "ajam sètan" in de Tong Tong van 30 augustus zeker nog wel. Het recept was van huisvader CHRIS, die ons intussen nog meer van die heerlijke kip-lombok combinaties heeft gestuurd. Het is nu de tijd om deze recepten eens uit te proberen, want de lombok oftewel spaanse peper is nog steeds "billijk in prijs", zoals dat heet. AJAM BESENGEK TERNATE Benodigdheden: 1 (diepvries)kip, 3 lomboks (pitten eruitha- len), trassi, zout, 3 teentjes knoflook, 1/2 kopje azijn, 3 lepels ketjap, 1 theelepel peper. De kip inwrijven met zout en peper en daarna panggang. De lombok, knoflook en trassi fijn stampen, daarna fruiten tot alles lichtbruin ziet. Ketjap en azijn toevoegen. De kip erbij doen, eventueel nog wat zout naar smaak, en gaar koken 25 minuten). AJAM PENIKI Benodigdheden: 1 vette kip, 2 lepels gesnipperde sjalotte uitjes, 3 teentjes gesnipperde knoflook, 4 a 6 lomboks (pitten eruit halen), '/2 vinger lengte djahé, 5 kemiri's, 2 lepels asem water, sereh, 2 djeroek poeroet blaadjes, 1 glas heet water, 1'/2 glas santen (of melk), zout, margarine. De in stukken gesneden en gezouten kip licht/donker (naar smaak) geel opbraden. Ui, knoflook, djahé en kemiri fijn stampen en fruiten in wat margarine. De stukken kip erbij doen, verder nog asemwater, heet water, sereh en djeroek poeroet. Alles ko ken tot het water bijna is verdampt. Dan de santen toevoegen en onder vaak roe ren (anders santen-nja petjak), de kip zacht koken. SAMBEL BETAWI ASEM MANIS VAN VLEES OF KIP Benodigdheden: Een kip, of vlees, in stukken gesneden, 6 a 8 lomboks, 4 lepels gesneden sjalotte uitjes, 2 a 3 teentjes gesnipperde knoflook, asemwater, trassi, azijn (verdund naar smaak), zout, margarine of olie. Kip of vlees met zout inwrijven en in de margarine of olie droog opbraden. De lom boks en uien fijnstampen (of malen) en met asemwater en trassi vermengen, over de kip (of het vlees) heen gieten en samen laten doorkoken tot njerep tot het vocht is verdampt en in het vlees getrokken). Dan '/2 kopje azijn toevoegen en het geheel met suiker en zout op smaak afmaken. CHRIS STROOP SOESOE Kookt 1 bl. zoete melk met water (èèn op één) en een 1/2 st. vanille. I Kookt dan 1 kg. suiker tot èen dikke stroop met 1 bl. ongezoete melk (in een andere pan!). Beide voorraden mengen en rozenessence toevoegen, i Mevr. Romswinckel Smit-Sibinga I Biiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiwiiiiiiiiü De befaamde Teun Ottolander, één der grootste openleggers en opbouwers van de Oosthoek, is natuurlijk algemeen bekend, ja zelfs vermaard. Of er ooit een mevrouw Ottolander geweest is, daar dénkt niemand zelfs aan! Even groot als de roem van vele mannen is, die zelfs decennia en eeuwen over spannen kan, even groot is de vergetelheid van de vrouw die eens aan zijn zijde stond - of bereidwillig die plaats verliet om hem in zijn grote groei niet te belemmeren. Historie is vaak zeer onbarmhartig. Als wij niet een dankbare dochter van Teun Ottolander als abonnee gehad had den, de naam Jacoba Gurdina (Coos) Jans sen zou totaal verdwenen zijn. En dat ver dient ze niet. Eigenlijk kwam het gesprek heel toevallig op haar, omdat ik meer van Teun te weten dacht te komen. Maar mevrouw Annie Marguerite Pleyte-Ottolander bleek al op haar vierde jaar met haar moeder en een ouder zusje Bertha naar Holland gegaan te zijn. Het huwelijk van haar ouders was toen eigenlijk al opgebroken. Ze heeft haar vader nauwelijks gekend. Maar haar moe der des te beter! "Wanneer is je moeder naar Indië ge gaan, Annie?" "O, dat weet ik niet. Héél vroeg al. Wan neer is Koningin Sophie gestorven?"... Koningin Sophie! Vele herinneringen gaan zelfs niet eens tot Koningin Emma. Uit welke "praehistorie" is Koningin Sophie! "Waar om?" "Omdat mijn moeder al in Indië was toen Koningin Sophie stierf. Ze heeft er vaak van verteld. Hoe er juist een groot bal was in de Soos en ondertussen de postmeester rondliep in de feestzaal met een telegram van het doodsbericht in zijn zak. Maar het niet zeggen wou om de feestvreugde niet te verstoren. Pas de volgende dag maakte hij het bekend..." De dochter van Teun Ottolander weet uit haar prilste jeugd in Indië uiteraard weinig af, maar heeft eindeloos naar verhalen van haar moeder zitten luisteren. Die met haar man op goed geluk naar de toentertijd nog volslagen wildernis van Oost Java trok om op de hellingen van het Idjeng plateau als pionier aan het werk te gaan. Toen ze woonden in een doodgewone bamboehut met aangestampte vloer, met deuren en ramen die eeuwig ge-"gandjel" moesten worden, met altijd zwijnen en her ten en toetoels om het huis, met regelmatig vernielde groententuintjes. Toen ze geen bedienden hadden - alleen een koelie uit de kebon, die hielp met het aardappeltjes planten en kookte in de dapoer buiten het huis. Soms, als het eten opgediend moest wor den, durfde de kok de keuken niet uit, om dat hij een toetoel gezien had. Dan stond Teun met een geladen geweer in de deur opening om de "hap" veilig binnen te laten brengen! Van een slang op het voetenbankje van moeder, van eeuwig slangen in en om het huis. Van het whiskeyglas, dat zich statig verhief van de tafel, een zwerftocht maakte in de lucht en toen in scherven viel. Van Teun's koppige studie van de boom soorten in de bossen, zó veel soorten bo men dat zelfs de mensen van het land ze niet allemaal kenden en Teun pas na een poosje doorkreeg dat "pohon lain" niet de naam was van een boomsoort, maar van een andere boom. Van de doekoen die een eind maakte aan de slangeninvasies in het huis door een rondgang te maken met een bordje zout, gebeden prevelend. En toen waren er nooit meer slangen. Ja, als vrouw vocht je mee in de oetan. Coos Ottolander was bang voor niets. Eens ging ze alleen het huis uit in een pikdon kere nacht om een paard te zoeken dat gestolen was. Na een eindeloze tijd kwam ze weer terug. Mét het paard. Want paar den waren onmisbaar in die tijd zonder auto's! En eens hoorde ze in de nacht dieven in de kamer. Door de klamboe zag ze in het zwakke licht van de lampoe templek een halfnaakte zwarte kerel met een grote "boeloe ajam" (krom Madoerees hakmes) door de kamer waren. Onvervaard sprong ze uit bed...over een andere kerel die net bezig was ónder het bed te kruipen. En wat deed ze? "Hoe durf je!" riep ze de kerels toe, "hoe durf je je in een vrouwen vertrek te wagen! Schaam je je niet?!" Ze schaamden zich inderdaad en slopen weg zonder haar een haar op het hoofd te kren ken! Daar ver van de bewoonde wereld waren geen doktoren. Mevrouw Ottolander heeft vijf van haar zeven kinderen door de dood verloren. Ook het huwelijk ging ten onder. Alleen ging ze naar Holland terug met twee kleine dochtertjes, die ze opvoedde met ongebroken geestkracht, met een grote liefde voor waarheid en eerlijkheid en moed. En liefde voor het land waar ze eens geboren werden. Annie Marguerite is later DUS ook naar Indië gegaan en heeft er nog steeds de mooiste herinneringen aan. En is abonnee van Tong Tong omdat dit blad de spirit heeft van haar moeder, de pioniersgeest die streeft te winnen, durft te verliezen, maar nooit gebroken worden kan. T.R. *-♦ 4Stationsweg 143 en 77 f 1Den Haag - tel. 0 70 601703 - 601512 IWij ontvingen uitgebreide repertoire in: Country en Western L.P.'s o a. Skeeter Davis 10, T Krontjong en Gamelan L.P.'s I o.a. nieuwe George de Frètes 17,50 Beat en Rhytme Blues L.P.'s I o.a. nieuwe Andy Tielman. S. f 4,25 - Alle laatste toppers 't éérst bij ons! 14

Tong Tong | 1966 | | pagina 14