Abonnee in Centraal Afrika Van "Van" (zoals hij in Amerika genoemd werd) hebben we al eerder brieven in Tong Tong geplaatst. Zoals U zich misschien nog herinnert was deze Anak Betawie al vroeg naar Holland gerepatrieerd en van hier emigreerde hij weer naar Amerika, waar hij de landbouw leerde aan primitieve Indianenstammen. Zijn aangeboren tact om met mensen van andere kleur, zeden en gewoonten om te gaan, bezorgde hem later een veel belangrijker job: als landbouwadviseur in Haute Volta, Centraal Afrika. Vrouw en kinderen gaan overal met hem mee - net als in de pioniersdagen van het oude Indië. Ook al is zijn leven van de stad uit gezien "romantisch", hij schrijft er droog en precies over, als een rapport haast. Trek een vergelijking met "De Hongertocht" van Székely-Lulofs en het desbetreffende rapport in het VPTL! Als een echte pionier is "Van" dol op Tong Tong, dat overal met hem meegaat. Wat een ontzaglijk verschil tussen deze baanbreker en de eeuwige kletskousende stedeling! Laat ons hopen dat 1. "Van en Tong Tong nog zeer vele jaren samen mogen zijn, 2. ook in onze kinderen t.z.t. het pioniersbloed weer wakker wordt. Er is nog vééééél te doen in de wereld! T.R. Het leven in Ouagadougou is voor mij niet gemakkelijk om er 'n beschrijving van te geven. Mijn vrouw en de twee meisjes wonen in Ouaga maar mijn werk is 350 km hier vandaan en ben ik dus veel weg. Het is in 't Noordelijkste hoekje van het land net onder de Sahara woestijn. We zijn bezig om de veeindustrie te helpen en op Amerikaanse wijze in het klein te "ran- chen". Het is een uithoek en veel euro- peanen zijn er nooit geweest. Het land is uitgemergeld en als het ooit overvloedig geweest is (op z'n minst 2000 jaar geleden) dan zijn nu de beste natuurlijke planten uitgegroeid en zal het vele jaren duren voordat het een beetje hersteld is. Enfin, mijn werk hier alleen kan ik al een heel hoofdstuk over volschrijven. Het komt erop neer dat ik voor twee-drie weken de 'bush' in ga en kampeer totdat we ver genoeg zijn om de huizen te bouwen etc. Alles is erg primitief, alle wegen zijn modderpaden en als je ooit panne hebt met de wagen, dan zit je soms hele dagen te wachten. Maar er zijn ook vele lichtpunten. De be volking (mohammedaans) is erg vriende lijk, gastvrij en ik ontdek iedere keer weer dingen die me aan Indië herinneren met deze mensen. Het jah-allah-allil-allah and hamdoelilla is tussen ons niet van de lucht en we hebben er altijd veel plezier over. Ik ben verscheidene keren op de wilde varkensjacht geweest (zij doen inderdaad Vervolg van pag. 10 "Heb je mediamieke gaven?" "Ik weet het niet. Ik ben zo nuchter als een kalf. Dit alles doet mij eigenlijk niets. Ik ben alleen nieuwsgierig". "Heb je in je jeugd ooit iets dergelijks meegemaakt?" "Neen - of ja, toch. Bij ons thuis stond een enorme waringin die zoveel licht wegroofde dat mijn vader hem liet omhakken. We heb ben toen veel nare dingen beleefd, maar ik weet niet of die in verband gebracht mogen worden met de waringin. Ik heb uren lang met Hetty gepraat. We hebben haar schilderijen en foto's bekeken. Het "spookschilderij" maakt werkelijk een aangrijpende indruk. Betast je het, dan merk je dat de textuur overal grof is, ty pisch als van een olieverfschilderij, behalve op de "spookplaats", daar is het vlak glad en koudaehtig. Verbeelding? Ik heb er let terlijk met mijn neus bovenop gezeten en professor Ten Haaff gaat het nu ook doen. veel schade maar worden door de moslim bevolking met rust gelaten) en verder is er veel gevogelte en een gazelle af en toe. Ongeveer twee maanden is er een regen tijd, juli en augustus maar dan is het 10 maanden absoluut droog. En tegen mei en juni is de hitte wel erg. Ik ben heus wel wat gewend wat dat betreft met 127 gra den in Arizona, maar hier is niet veel scha duw en zonder electriciteit kunnen we nau welijks het water koel houden, laat staan bier. In Ouagadougou is het wat anders. Geen grote plaats (70000 inw) met ongeveer 3000 europeanen grotendeels franse technici. Er is een groot hotel met een publiek zwem bad en de amerikaanse ambassadeur heeft een privé zwembad groot genoeg voor de Am. groep hier. Onze kinderen spreken vloeiend frans, ze kennen een paar hol- landse uitdrukkingen en het engels dat we thuis onder elkaar praten wordt er bij de kinderen niet beter op. Jol ine heeft nu de eerste klas afgelopen en leest franse kin derboekjes en is nu aan haar tafels van vermenigvuldiging bezig. In een klas van 21 franse kinderen was zij de enige ameri kaanse en was no 7 in haar klas. Dat is heel wat beter dan ik ooit op de Paul Krugerschool in Weltevreden in mijn eigen taal heb kunnen doen. Zaterdag 's morgens gaan we meestal zelf naar de grote passar waar we verse groen- Met kostbare en fijngevoelige instrumenten. Wat zal er gevonden worden? We praatten over de betrekkelijkheid van het tastbare, meetbare leven. En de abso luutheid van het spirituele, para-normale leven. Voor zover we wat wisten - wat raden en speuren konden. Ik sprak over dat vreemde boek van Oscar Wilde: "A por trait of Dorian Gray", het olieverfschilderij op zolder dat uit zichzelf ouder en lelijker wordt terwijl Dorian Gray zelf eeuwig jong en schoon blijft. Je kan veel afpraten in zo'n schemer donker huis ergens in Den Haag. En hoewel je niets wijzer wordt, krijg je een merk waardig gevoel van rust door de zekerheid dat het leven goddank niet uit kleine meet- baarheidjes is opgebouwd. En dat er hogere wetten zijn en levensmogelijkheden. On meetbaar. En absoluut vrij... Krijgen we nog een soerat van je uit Canada, Hetty? T.R. ten, vruchten enz. kopen. Er is meestal van alles te krijgen, sla, boontjes, komkommer, terong, peentjes, ananas, avocados, pisang, djeroek en af en toe mangga's. Door de week sturen we de huisjongen erop af. We hebben in het begin wat moeite gehad met de hulp. We hadden eens een jongen, die, toen we een paar dagen de stad uit waren, mijn nette pak heeft aangetrokken en zich zelf heeft laten fotograferen en het toen weer netjes in de kast heeft opgehangen. Er wordt veel gestolen (iets waar we wel op gerekend hadden). We hebben nu een jongen die we goed betalen en die eerlijk is en die al het werk doet. Wassen, het meeste koken, afwas, enz. Het water moet b.v. eerst gefiltreerd worden en dan voor twintig minuten gekookt. Een langdradige geschiedenis als je dat allemaal zelf moet doen. We hebben natuurlijk wel allemaal onze injecties gehad maar op het ogenblik is er een uitbreek van geelzucht, dus het blijft altijd oppassen. We slikken twee ta bletjes kinine (aralen) per week tegen de malaria en ondanks alle voorzorgen hebben we af en toe toch onverklaarbare diarrhee. Ongeveer tweemaal per week hebben we officiële gasten te eten maar dan moet Betty het meeste werk doen in de keuken. We eten natuurlijk wat we in amerika ge wend zijn. Toast en de kinderen dry-cereal, 's middags warm eten en 's avonds brood, dan zitten we niet iedere avond met de rommel. Ik sta erop dat ik iedere dag mijn slaatje heb van verse groenten en we zijn dol op vers fruit van hier. Wat eten betreft zijn onze meisjes echte rijstepikkers en zelden eten we aardappelen. De afrikaners eten manioc (ketella) dat we nu niet be paald als hoofdvoedsel waarderen, maar er is veel rijst, ingevoerd van Ghana. Luxe artikelen zijn niet te betalen. Upper Volta heeft weinig inkomsten, geen industrieën en is de importbelasting erg hoog. Artike len van Frankrijk en Europa 35% en Enge land en Amerika 80%. Ik heb hier eens een filmpje van 36 laten ontwikkelen wat me meer dan 9 dollars gekost heeft. Nu stuur ik de film naar de U.S. per luchtpost, waar het ontwikkeld wordt en sturen ze de foto's terug per luchtpost en het kost me de helft. Veel ontspanning is er niet. Gelukkig is ons frans nu vloeiend en hebben we veel vrien den onder de franse groep en de ameri- kanen nodigen elkaar veel uit voor diner, dan spelen we af en toe bridge en we gaan heel zelden naar de bioscoop. De films zijn soms zo gecensureerd dat er geen verband meer in zit. Televisie is er natuurlijk niet maar dat missen we al niet meer. We gaan zondagmiddags zo eens naar het zwembad bij het hotel en daar ontmoeten we vaak vele bekenden. Er zijn enkele hollanders en wij hebben zo in de loop der tijd drie hol- landse vrouwen gekend die met fransen getrouwd zijn, die hier werkten. De fran sen zijn hier meestal maar kort, 9-14 maan den. Wijzelf zijn hier voor een contract voor twee volle jaren en de Near East Foundation heeft me gevraagd of ik ten minste drie maanden langer wil blijven op dit contract. Zodoende hebben we vele mensen zien komen en gaan. Dit leven is voor ons inderdaad rijk aan ervaringen en ik zou zo zeggen dat ik het niet anders zou willen. Ziehier mijn gebrabbel. Veel plezier er mee. E. G. van VOORTHUIZEN 11

Tong Tong | 1966 | | pagina 11