HALLOWE'EN oooooooooooooooooooooooooooc; O 8 SPEKKOEK (van Oma Thio) 8 O - O (EEN SCHOTS VOLKSFEEST VAN OUD-KELTISCHE VUUR-AEKOMST) VOOR DE VROUW O VERRAST Uw familie met de wereld- O bekende o Gaarne geven we hier Luc Montigny 't woord over "Hallowe'en", een feest dat vooral in Amerika uitbundig ge vierd wordt (onze abonnees in Ame rika mogen óók wel eens wat hebben!) en dat stoelt in het Middeleeuwse para -normale denken. Het is een "bizar feest dat veel gelijkenissen vertoont met die merkwaardige Mexicaanse cul tuur- en feestvreugde om skeletten en doodshoofden in optochten mee te voeren of er vaak adembenemend mooie kunstvoorwerpen van te maken. Ritsel, fluister, ijle wind door de hoge populieren... De kater met een hoge rug, Kabouter in een kalebas Voorbij de volle maan kan zwieren. Hallowe'en Hallowe'en Met de grote novemberstormen op het ein de van oktober jaagt heel het geestenheir het luchtruim door. De winter-elfen, de hek sen op kattenrug of bezemsteel rijden dan naar hun onheilige Sabbath. Die wilde stormritten vonden vroeger plaats in de Schotse Hooglanden. Hallowe'en (van Hallow: heilig en e'en: avond, in de Highlands echter Samhuinn geheten) valt op de avond vóór Allerheili gen oftewel op 31 oktober. Het is één der meest populaire en bekende Schotse fees ten in Hoog- zowel als Laaglanden. Merk waardig genoeg geniet dit feest in Amerika éénzelfde populariteit met inachtneming van dezelfde symboliek en feestattributen. Hoe dit bij uitstek Keltische feest zijn weg naar Amerika heeft gevonden valt niet met zekerheid te zeggen. Doch de veronder stelling dat de veelvuldige emigraties hier aan niet vreemd zouden zijn ligt voor de hand. Op Allerheiligen volgt Allerzielen en deze drie feesten vallen in de herfst en staan dus min of meer in verband met het mys terieuze teken van de dood. Daarom deed men er goed aan zich te beschermen tegen de machten der duisternis door vuur met zich mee te dragen, ontstoken aan het heilige vuur zelf. Bij de Germanen was dit een Dodendag; later na Christus Geboorte dag werd het gekerstend als hoogtijdag: de Gemeenschap der Heiligen. Rond Scher- penheuvel sprak men b.v. met storm van "de Zielewagen die voorbij rolt. Dat zijn de zielkens die vragen om verlost te worden". Volgens een oud bijgeloof mogen gelovige zielen op de twee eerste dagen van no vember het vagevuur verlaten om naar hun haardsteden terug te keren. Op sommige 10,50 q Franco in Nederland O Franco Amerika p. zeepost 14,90 0 S (door een vergissing onzerzijds wer- plaatsen in Vlaanderen bakte men ziele- koekjes en liet deze 's nachts voor de arme zielen staan. Vrees en eerbied voor de doden-visitatie bracht de inwoners er toe zich te vermommen om minder aange name handelingen der doden te ontgaan. Vandaar in Schotland de vermommingen op Hallowe'en, de "guisers" genaamd, vandaar ook het gebruik om op Hallowe'en verlichte, uitgeholde kalebassen met zich mee te dra gen: een vuur-afweer tegen het duistere. De Druïden ontstaken in het verleden hun grote vuur in de schemering en in de heili ge bossen op de heuvels werden dankof fers gebracht aan de zon, die alle gewas had doen rijpen: deels dus als offer, deels als reiniging. Vuur reinigt alle kwaad; men denke in dit verband aan het Strao-rijden in Zeeland waar de zee de reinigingsriten van het vuur overneemt. Hallowe'en is een avond van verkleden en dolle pret om de "fauss faces" (de ge- maskerden), een waarschuwen tevens voor het "kleine volkje" buiten. Want wee de gene die in de macht der elfen geraakte; onverbiddelijk moest hij mee naar de elfen burcht. Daarom zong men dan ook in de Highlands: "Heigh-ho voor Hallowe'en Als feeën en elfen worden gezien. Sommigen zwart en sommigen groen Heigh-ho voor Hallowe'en" Heel dit feest van quasi griezelen en dol joleit is van zeer oude Druïdische oor sprong, en wemelt letterlijk van Druïdische symboliek. Het dansen der kinderen om vuren, het springen door de vlammen, het zwart maken van gezicht en handen om de kwade geesten te misleiden is van puur Druïdische oorsprong. Belhamels halen op die nacht kattekwaad uit, alweer een herin nering aan tijden dat dwaallichten en ka bouters in de magische nacht reizigers in een hinderlaag lokten of de verkeerde weg wezen. En van frappante Druïden origine is het zo zeer geliefde spel in Schotland op Hallowe'en: dookin' for apples. In een tobbe met water wordt een aantal appels draaiende gehouden: één voor één moeten de gasten, vóór de tobbe geknield, trach ten de appels met de tanden te grijpen. Alleen de kleintjes mogen op een stoel klauteren en zo proberen de appels met een vork op te prikken. Wie denkt er bij dit nogal natte spel aan een Druïdische handeling? En toch ligt deze eraan ten grondslag. Want de menselijke ziel moest eerst het Grote Water doorwaden alvorens Avalon (het Keltische hiernamaals: Appel eiland) te bereiken. O den in het vorige nummer van Tong 0 Tong verkeerde prijzen vermeld). o O KOKKIES Rijstwinkels 8 O O O Witte de Withstr. 128 - Tel. 89438 q O Slotermeerlaan 125 - Tel. 130362 O O AMSTERDAM - W. o O P-S. Bestel tijdig, anders uitverkocht, o 0 Wij verzenden over de hele wereld! 0 SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Appels en hazelnoten spelen trouwens een grote rol bij dit feest. Appels omdat zij als een talisman be schouwd werden voor hen die de Keltische onderwereld betraden en noten omdat de hazelaar een magische boom was, geliefd bij de Druïden. Behalve heksen op een bezemsteel zijn Hallowe'ense dieren: kat ten, uilen en eekhoorns. Hallowe'en kleuren zijn vanzelfsprekend alle herfstkleuren van oranje tot brons, van diep-rood tot zwart. En voor Hallowe'en versiering dienen bij voorkeur chrysanten in schakeringen van wijnrood tot goudkleur; verder bessen in allerlei denkbare variatie, en schalen met fruit vooral de reeds genoemde appels, noten en sinaasappels. De traditionele taart moet geglaceerd zijn met de gebruikelijke attributen: een heks op een bezemsteel, een kat met een hoge rug, een vleermuis voorbij de volle maan zwierend. Alles is geoorloofd met Hallowe'en mits het maar met het griezelige, het bovenzinnelijke te maken heeft. Gebruik vooral geen electrisch licht als verlichting maar kaarsen, stallantaarn of stormlamp. En natuurlijk, waar het maar even kan, uitgeholde en met een kaarsje verlichte kalebassen. Temper alle lichten (zo er toch electrisch licht aan te pas moet komen) of omwikkel de lichtpunten met oranje. Gebruik als muziek platen van de monische strekking: L'apprenti Sorcier, Erl- könig, Nacht op de Kale berg. Als er toe vallig volle maan is wordt de sfeer zeer verhoogd door de gordijnen open te laten of vanuit een ander vertrek Doedelzakmu- ziek (op de plaat) te laten horen. Zij die in het onvolprezen bezit zijn van een houten schuur of ruimte met bepleisterde wanden hebben als van zelf de juiste entourage voor Hallowe'en. Een open haard, een vuur duivelse, een plattebuis kachel zijn hele maal ideaal. Er moet natuurlijk een ceremoniemeester zijn, verkleed als Druïde, in lang wit ge waad, een klimoprank om het hoofd, een witte staf als teken zijner waardigheid in de hand. Alle spelletjes op Hallowe'en heb ben te maken met waarzeggen of "grieze len". Het Hooglandse Granachan heeft met het eerste te maken. In een kom geklopte room vermengd met havermoutvlokken, heel stijf dus worden harten en ringen verstopt, ledereen steekt tegelijkertijd zijn of haar lepel in de roommassa zonder te zoeken Lees verder volg. pag. 12

Tong Tong | 1966 | | pagina 12