of HARAKIRI? VIJF VRAGEN Het mes erin Jos. van Arcken j DE KEUKENKALENDER EXIT De kogel is door de kerk, een kanons kogel! Posttarieven in één slag 33 procent omhoog. Voor een bedrijf als het onze met een enorme postrekening, tóch reeds in nood door tientallen gestegen onkosten, is dit bijna moordend. En begint de Straat slijper opnieuw te piekeren. Snel vooruit rekenen. Het nieuwe jaar belast ons op een krankzinnige manier. Gewoon doorhob belen en hopen dat het beter wordt? Dat is harakiri, langzame harakiri. We MOETEN wéér bezuinigen. Wat U aanvankelijk dacht misschien, is onjuist. Ons bedrijf wordt werkelijk goed beheerd. Van misstanden is gelukkig geen sprake. Noch van domheid. Als in het alge meen de toestanden niet veranderd waren, zouden we rustigjes teroesgepoekoeld heb ben. Maar hier zit 'm juist de kneep. De economie vaart in het algemeen minder vrolijk. Tal van leveranciers en crediteuren rondom ons zijn zelf in moeilijkheden geraakt en zitten zó krap, dat ze nu voor menige order plotseling betaling vooruit willen heb ben - of helemaal niets leveren. We moeten dus een voorraadje "cash" opbouwen en aangezien we (evenmin als wie ook in deze tijd) kunnen lenen, moeten we het maken. Maak U niet direct bezorgd. Wij gaan de abonnementsprijzen niet verhogen. Het is méér dan welletjes geweest zo! Maar we gaan dus potong in onze leveranties aan U. We gaan gedurende een korte tijd óf alleen maar éénmaal in de maand uitkomen óf alle nummers een tijdje lang kortwieken, zoiets als vier tot acht pagina's minder. Laten wij desnoods het juiste antwoord op deze vraag vergeten en even om ons heen kijken. Is het niet opmerkelijk dat sinds de Indonesiër zijn eigen gang gaat, wij zoveel op hem aan te merken hebben? DE Indonesiër is opeens corrupt, achterlijk, dom, misleid, mysterieus .onbegrijpelijk, on betrouwbaar, enz. enz. Werkelijk, nog nooit in mijn lange leven in Indië heb ik zoveel horen "batjokken" op de Indonesiër (te recht of niet terecht) als nu. Het schijnt dus waar, dat als we minder van andere volken begrijpen, we ook minder sympathie voor ze hebben. En dat het waar IS, zal men merken als men omgaat met mensen die de Indonesiër beter begrijpen omdat ze óf door intiemer omgang óf door dieper studie hem inderdaéd beter begrijpen. Elke Javanicus b.v. spreekt kalmer, voorzichtiger begrijpender dan welke andere academicus ook. En van die academici zijn er die wél begrijpen en die niet begrijpen. Studie capaciteit is irrelevant. En ook onder de "kleine luyden" zijn er die letterlijk hun leven lang in de kampong geleefd hebben, die niets begrijpen (en daarom fel anti- Indonesisch zijn), en soms een enkele Njo- nja Besar die nauwlijks een baboe en een Eerst alweer: niet direct het ergste den ken! Deze maatregel is betoel van tijdelijke aard; ons blad wordt niet blijvend door midden geknipt. We geloven namelijk toch wel dat onze nationale economie gauw weer een goede kant uit gaat. En dan lopen wij vanzelf méé goed. Onze maatregel is dus van tijdelijke aard "ter voorkoming van harakiri" en als U het rustig begrijpen wilt en méé krom wilt liggen voor een korte periode, houden wij ons blad overeind. En dat is een prestatie in deze tijd, nu normale kleine bedrijven bij dozijnen sneuvelen, en ons blad dat tóch al abnormaal klein is nog steeds staat! De ingreep begint in december, als we normaal al met een klein nummertje uit komen op 15 december en een mooi Kerst nummer tegen Kerstmis. Ditmaal verschijnt het nummer van 15 december niet. Wij begrijpen dat U dit allesbehalve ple zierig vindt. Omdat velen niet voldoende doordrongen zijn van de ernst van deze tijd. Als U echter in de komende weken alle krantenberichten uitknipt van "bedrijf ge sloten", "liquidatie gevraagd", "zoveel hon derd arbeiders ontslagen", "tot sterke in krimping overgegaan", enz. enz. en U ziet na een poosje veel helderder in: de kans is groot dat Tong Tong helemaal mati gaat!, dan bergt U misschien net als wij Uw te leurstelling of ergernis op. En richten wij de blik vast op de toe komst met een: "En tóch zullen wij blijven voortbestaan!" Want dat kén en dat móet! Wie poekoelt er nog steeds mee teroes? T.R. djongos kende, maar WEET en wier sym pathie zelfs GEGROEID is in deze jaren van "ballingschap". De grootste verbijstering is waarneem baar bij hen, die vroeger in Indië leefden in een omsingeling van geleerde of cultu rele boeken: de Bijbel en Marx, Shake speare en Goethe, Thomas a Kempis en de Marquis de Sade, "Das Völkerrecht der Zivilierten Staaten" en "Het Broekje van Jantje" (Bluntschli en Speenhoff a.u.b.), enz enz., daarin verwijlden alle vrije uren van de dag en soms nog wel een genadig mi nuutje over hadden voor de baboe of de sateeverkoper of "mijn vriend de Regent van Tjiandjoer" en GEEN LOR leerden van Indonesië. Die nu nog verwoed vasthouden aan hun leerstellingen uit Europese boeken, ieder verwerpen of verguizen die er maar de helft of minder van weet, en b.v. het socialisme of de Hervormde Beginselen als onbetwistbare maatstaf aanleggen voor al les wat Indonesisch is. Werkelijk: zalig de "domme Indo" of "die stomme planter" die geen twee procent weet van wat deze ka mergeleerde weet, maar "land en volk in gedronken hebben tot de laatste druppel"! In de vorige nummers is reeds bekend gemaakt dat de uitgave van de keukenka lender géén voortgang kan vinden. Oorzaak hiervan is een samenstel van moeilijkheden in het gehele bedrijfsleven, dat nu een zor gelijker tijd doormaakt dan de meeste men sen denken, die hun salaris of pensioentje rustig elke maand blijven opstrijken! Wij hoeven U niet te zeggen dat deze stap terug ons enorm verdriet, waarbij we ons troosten met de gedachte dat de kalen der alleen maar uitgesteld wordt tot het vol gende jaar. Wij zullen alle lezers, die intussen hun betaling voor deze kalender reeds hebben opgestuurd, uiteraard dit bedrag terug zen den. Tenzij men verzoekt het aan een an dere bestelling te willen besteden. Wat een werk! Wij zijn zelf intussen, lezers, over de eerste bittere teleurstelling heen, besteden extra veel aandacht aan de drie resterende uitgaven; "Voorplatenkalen- der", "Langs Tijgerpaden" en "Het Meisje uit Indië" en zetten met minder kansen, maar met des te meer branie ons werk voort. DIRECTIE KLEINE LETTERS Klaag niet over sommige partijen kleine letters. Doe als ik en vele anderen, koop een vergrootglas. GESCHENKPAKETTEN NAAR INDONESlë (zie pag. 17) Ook ik, ook wij Tong-Tongers, hebben in ons blad vaak domme en kwetsende din gen gezegd en gedacht van het Indonesi sche volk zonder dat wij het beseften. Ik zeg daarvoor op deze plaats even diep "maaf" als jegens de Hollander die ik ook onopzettelijk vaak op de gevoelige tenen heb getrapt. Tijdens mijn korte bezoek aan Indonesië heb ik een verbijsterende les van dit volk gehad zoals nimmer tevoren. Zó veelom vattend en zó diep, dat ik haast geen letter meer over dat volk had durven schrij ven uit vrees wéér fouten te maken. Maar doorga omdat mijn hart niet anders kan, de hemel helpe mijl Ik heb er alleen (en dan nog beperkt en voorzichtig) over durven spreken voor kleine kringen van vrienden - en ook daar naast veel begrip, bergen van onbegrip en onwil ontmoet. Al onze twisten in privé kring en de hele neder- landse pers, alle opsporingen en veroor delingen van fouten, hoe schijnbaar logisch Lees verder volg. pag., onderaan Ruime sortering t GOUDEN RINGEN bij. Laan van Meerdervoort 520 t Den Haag - Telef. 33 64 41 "Want is het nou wérkelijk nodig dat wij meer weten van Islaam en Wayang en Gamelan om Indonesië te begrijpen? Kunnen we niet sympathie hebben voor andere volken zónder ze beter te begrijpen?" Mevr. I. LEENDERTS 3

Tong Tong | 1966 | | pagina 3