PORTRET VAN EEN INDISCHE DAME 25 jaar Radj0 BOllAND 5 Oproep x k w u irsir/^i ir r\ a kvir oooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooo DeTULUNG MENU LUNG-ACTIE Kijk, daar gaat ze voorbij, twee grote bood schappentassen met zich meetorsend. "Dag mevrou-ouw, hoe gaat 't met u-u-u? Klinkt het op vrolijk zangerige toon, elke keer als ze een bekende tegenkomt. On nodig te vertellen, dat er dan een genoeg lijk praatje op volgt. Ja, dik, gemoedelijk, vrolijk en gezellig is ze, de Indische dame van bepaalde leeftijd. Bovendien is ze er steeds op uit om het thuis iedereen naar de zin te maken en de diverse familieleden, vrienden en kenissen met lekkere hapjes te verwennen, want de Indische dame is bij uitstek een vrouw en de meest karakteris tieke eigenschap van de vrouw is te willen behagen. Dieren hebben over het algemeen haar grote liefde: katten, honden, konijnen, vo gels en vissen sluit ze in haar hart. In elk Indisch huis treft men wel het een en ander of verscheidene van deze fauna aan. Helemaal netjes en opgeruimd zoals een Hollands huis is het Indische nooit, de uit zonderingen daar gelaten. Een Indische huiskamer ziet er altijd een beetje rommelig uit. Hoe kan het ook anders. De meeste mensen, die daarginds zijn opgegroeid met een heir van baboes en djongossen heb ben een heel andere aard ontwikkeld. Zij kunnen de hartstochtelijke ijver en netheid voor hun huis, meubeltjes, gordijntjes en snuisterijtjes, een aangeboren eigenschap van de Hollandse huisvrouw, niet opbren gen. Een Indisch onderonsje of verjaarsfeestje zonder etentje is welhaast ondenkbaar. Die goede traditie wordt hier in Holland door die Indische dame van bepaalde leeftijd ADRESSEN Wil s.v.p. altijd op brieven aan Tong Tong vermelden de afdeling waarvoor ze bestemd zijn, dus: Aan TONG TONG (Afd. Redactie) of: Directie, Boekhandel, Abonnementen, Ad vertenties, Verhuizingen. De afwerking gaat dan snel en correct. Geldovermakingen NOOIT op naam, b.v. aan Tjalie Robinson. Soesah bij incasserin gen. Voor PERSONEN bestemde brieven op naam stellen ZONDER Tong Tong om te voorkomen dat ze door anderen worden geopend. Dus: Aan Tjalie Robinson, Pr. Mauritslaan 36 Den Haag. Dus ZONDER: Tong Tong erbij. In het algemeen voor de Redactie of Di rectie bestemde correspondentie of copy NIET aan Tjalie of een ander persoonlijk richten. Is deze persoon nl. voor enige tijd weg, dan blijft zo'n brief maar liggen heldhaftig in stand gehouden, ook al moet ze er honderd- en één voorbereidingen voor treffen en kost het haar dagen ach tereen in de keuken staan. Niets stemt haar gelukkiger dan iedereen te zien smullen, vooral, als men erbij zegt, dat haar spoekkoek, haar sateh, haar lem- per en haar nasi koening onovertroffen is. De goede Indische is loyaal; in de vriend schap is ze niet berekenend, zij gaat voor haar vriendin door dik en door dun. Soms, een enkele keer (berat djodo of on gelukkige liefde) is ze ongetrouwd geble ven. Dan handwerkt ze veel en hartstoch telijk en verricht allerlei nuttige zaken voor de kerk en leeft ingetogen verder tot aan haar dood. O ja, ze is ook dol op koffiedik en kaart- leggen. Een Indische dame geeft minstens eens per maand een tientje uit voor de waarzegster, alleen maar om heimelijk ge nietend te vernemen, dat er ergens een blonde (of donkere) heer voor haar op de loer ligt, ze onverwachts een som gelds zal ontvangen, ze weldra een brief met goede (of slechte) tijding te verwachten heeft en ze hoogstwaarschijnlijk een reisje zal ondernemen. Gelukkig in het vooruitzicht van al het heerlijks dat haar te wachten staat, spoedt ze zich huiswaarts en werpt ze zich met hernieuwde moed op de dagelijkse sleur. Maar denk niet, dat ze een katje is om zonder handschoenen aan te pakken. O wee, als U het om één of andere (duistere) reden met haar aan de stok krijgt. Vernie tigende blikken en woorden vol venijn zul len Uw deel zijn. Van een hooggeprezen engel kan ze binnen een seconde in een woedende duivelin veranderen. Hoewel niemand hier in Holland echt iets te klagen heeft, kankert de Indische dame net als iedereen hiertelande, graag. Dat brengt het eeuwig sombere weer nu een maal met zich mee. Zij denkt vaak terug aan Tempo Doeloe, toen kokkie elk uurtje van de dag klaar stond om het haar naar de zin te maken, waar het culinaire genoe gens betrof. En Alah-oh-Alah, wat mist ze hier haar zo geliefde djamoes, de geijkte medicijnen tegen een scala van alle men selijk voorkomende kwalen en kwaaltjes, te beginnen bij kiespijn en hoest en te ein digen bij moeilijke bevallingen en geboorte beperking. Hoe moet ze hier haar vet en indigestie kwijtraken? Ampoen. En wie masseert hier haar pijnlijke, stijve spieren, veroorzaakt door ouderdom en eenzijdige lichamelijke arbeid. Met wee moed denkt ze aan de soepele, sterke handen van Minah of Amah gedoopt in geurige, kruidige oliën, die zo geduldig en liefdevol haar lichaam bewerkten. Zij mijmert graag over haar glorieuze le ven van vroeger, vóór de oorlog en denkt met een vage angst aan de kóu en een zaamheid, die elk jaar in verhevigde mate terugkomen, ondanks alle goede sociale voorzieningen. mevr. T. TONG-TONG geeft een tien plus voor deze sobere, rake typering. Mevr. T tekende ook nog een speciaal type. Daarover later. Stationsweg 143 en 77, Den Haag, tel. 070 - 601703- 601512 UNIEKE COLLECTIE AMERIKAANSE R.C.A. langspeelplalen, nog nóóit eerder in Eu ropa uitgebracht Hank Snow, Connie Smith, Dottie West. The Browns, Justin Tubb en Stu Philips (de opvolger van Jim Reeves) en vele an deren. Allemaal nieuwe pas gemaakte pla ten. Per stuk f 17,90 Bestsellers speciaal aanbevolen: :im Reeves - Kerstplaat f 17,90 Bing Crosby - Kerstplaat f 10,90 Mahalia Jackson - Kerstplaat 18,90 Vele andere Kerst L.P.'s'v.a. f 7,50 Jim Reeves - Distant drums f 17,90 Goedkope R.C.A. L.P. s f 10,— 'grote sor- O tering o.a. Skeeter Davis, Don Gibson, O Slim Whitman, Perry Como, enz. q Voor iedere koper van een L.P. ligt een O sleutelring met "gouden plaatje" klaar Wij geven voor T.V.'s bij inruil nog eens f 25,extra. Beperkt aantal nieuwe Aristona bandrecor ders van f 512,voor f 348,dus f 164, korting. REPARATIES, Radio, T.V. etc. 10% korting. Deze aanbieding gedurende onze feestwe- ken van 28 november tot 12 december a.s. PROFITEERT U ERVAN EN FEEST MEE I O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O "This one is of a family set of 21, all picturing the three children who I assume will all be very grown up nowDit schreef J. Osborne uit Bradford in Engeland aan de Ned. Dagbladpers en die stuurde foto en de brief naar ons, omdat onze ge richtheid nauwer is. Osborne behoorde tot de Britse troepen die in Soerabaja in 1945 vochten tegen de extremisten, straat na straat, huis na huis. Hoeveel Britten ver loren hun leven voor ons? In één zo'n huis vond Osborne deze en een heel pakket andere foto's. En besloot ze te redden voor de familie, die hij 21 jaren lang zocht en niet vond. Zou Tong Tong ze vinden? Help vragen, help zoeken, lezers! Tong Tong, tong tong, TONG TONG! loopt schitterend!!! (Zie TT. nr. 9. dd. 15 November 1966) 13

Tong Tong | 1966 | | pagina 13