VIJF EN DERTIG JAREN GELEDEN ZIEN NIET GAUW BOOS ZIJN ANTI-NEDERLANDS "...en wat die cijfers over de slacht betreft (TT No 8, Van Hier en Gunder), gooi je daar niet met de pet naar?..." Ja, ik heb er met de pet naar gegooid, omdat ik de laatste gegevens niet had, maar "leunde" op kennis van vorige jaren. Nu het Statistisch Zakboek 1966 uit is, Vind ik daarin onder slachtingen in 1965 (pag. 51): Runderen 784.000 Gras- en vette kalveren 669.000 Nuchtere kalveren 61.000 Varkens 6.118.000 Paarden 28.000 Schapen 466.000 Mijn schatting was dus nog "mild". Over het algemeen staat de discussie in de ru briek Van Hier en Gunder wat het stand punt van Tong Tong betreft op een solider basis dan de doorsnee lezer denkt, omdat wij voortdurend officiële bronnen raadple gen. Zouden wij nagaan hoeveel Indischgasten elk jaar het Statistisch Zakboek kopen, dan zouden wij bedroevende cijfers vinden. De meesten oordelen naar "wat ze zien kunnen" en doen mij daarbij denken aan de lieftallige dame met wie ik eens op de drukke kruising van Fred. Hendriklaan en Statenlaan stond, toen ze plotseling over stak tot grote ontsteltenis van zwaar rem mende autorijders en ondergetekendes "near miss hartverlamming". Toen ik me weer bij haar gevoegd had (ze keek nog steeds sereen), zei ik: "Gosh! Jij bent bra nie!" "Nee", zei ze kalm, "ik ben alleen zo kippig als een babi-roesa'... Verder zien, minder vooroordeel maakt minder twist! T.R. P.S. Dit boekje is bij ons verkrijgbaar voor 5,50 0,45 port. Er staan de meest gevarieerde cijfers in over Neder land, b.v. ook over de toename van mis daad - maar ook plus-waarden! Lees, twist minder! Periodiek stellen wij onze lezers, van wie nog wat te vorderen valt, op de hoogte van de stand van zaken. Dit is een zuiver boekhoudkundige daad, samenhangend met ons nuchtere overzicht van wat reeds be taald is en wat nog betaald moet worden. Ook andere bedrijven doen dit. Het is dus GEEN ongeduldige aanmaning, want anders waren wij toch nooit met U in zee gegaan? Vergeet niet dat wij niet alleen met U persoonlijk te maken hebben, maar met duizenden "afnemers". Beide totaalbedra gen, van ontvangen en nog niet ontvangen gelden, lopen soms enorm op. Wij moeten - ook voor de belastinginspectie - een dui delijk overzicht hebben ook van komende uitgaven en inkomsten. En daarvoor is dus de periodieke afcheque. Die is bovendien een service aan U, want hierdoor kunt ook U Uw boekhoudink- je controleren. Dan kunnen kleine foutjes aan het licht komen zowel bij U als bij ons. En tijdig gecorrigeerd worden. Zie ons dus niet te gauw als een Shy- lock die om zijn pondje vlees komt; daar voor zijn wij betoe'l een té prettige familie! Vandaag de dag (30 november) 35 jaren geleden verkeerden in Japan de voorberei dingen van de lucht- en zee-aanval op Pearl Harbour in het laatste stadium van voorbereiding. Ontzaglijke machten in per soneel en materieel lagen a.h.w. samenge- kromd voor een gigantische aanval over de Pacific. In Indië ging'"alles zijn zorgeloze gan getje. Was uiteraard bij de opperste Leger leiding grote waakzaamheid aanwezig, bij de troep ging alles gemoedelijk zijn gang zoals alle jaren tevoren. Miliciens deden hun brave oefeningen, zich er niet van be wust dat zij een jaar later dood of afge voerd zouden zijn naar verre kampen. Maar op 30 november waren de oefe ningen nog sport en avontuur het door trekken van een kali een evenement om er leuke kiekjes van te maken. Als het tijd was voor "tjah", deed men zich behoorlijk te goed aan het "potje van Jan", ergens in de schaduw van een bam boestoel, bezwete jassen uit, "taroh, Tjih!" En de schietoefeningen bij Soember Aloer (Malang) waren onvergeetlijk om de tempeh goreng, kopi toebroek en ès lilin! Zie je wel hoe leeg de horizon is? Geen vuiltje aan de lucht, Peh! Oeh, maar vér achter de horizon dreun den de ammunitievrachtwagens, de wapen fabrieken, de proefdraaiende bombers, de machinekamers der slagschepen en mar cheerden honderdduizenden Japanse solda tenlaarzen in dagenlange geforceerde mar sen onder die meeslepende onheilspellen de zang, die velen onzer sindsdien hebben leren kennen in bittere ervaring. Maar het is tijd dat wij deze herinnering Een abonnee belde ons op om ons mee te delen dat bij haar in de bus een vlug schrift was gestopt met de titel: "Poekoel Teroes! Hantem Blanda! TONG TONG (me» grote letters). Het enige Anti-Nederlandse Blad!" De dame vertelde ons dat ze eerst dacht met een uitgave van Tong Tong te doen te hebben, omdat de naam "Tong Tong" zo opvallend gedrukt was "en er is immers alleen maar één Tong Tong in de hele wereld!". Maar de andere teksten na men alle twijfel weg en bij vluchtige door bladering voelde ze zich persoonlijk zó gekwetst dat ze het blad verder niet meer las en ons opbelde. Wat of daaraan te doen is. Niets. De man is jurist en kent de mazen van de wet uitstekend. Er komt zoveel in de bus dat wij niet lusten. Gooi het weg! REDACTIE Bernard Dahm: "Soekarno en de strijd om Indonesië's onafhankelijkheid". Een koel- chirurgische ontleding van Indonesië's jong ste historie. Een meesterwerk. Onmisbaar voor hen die "bij" willen zijn. 13,50 incl. verz.kosten. Nog steeds best-sellers: Ja lah je rot en Anak Kompenie. Springlevende stof 2,95 elk, plus f 0,30 verzendkosten. ontdoen van hun sentiment-zonder-substan tie. Het is tijd dat wij de enorme strategie leren kennen, die eens ons leven verwoest te. Om een kalm en gezaghebbend oordeel te kunnen vormen van de Strijd waarin wij eens werden meegesleept. Tong Tong presenteert zijn ernstiger le zers een aantal boeken, geschreven door Japanse en Amerikaanse intelligence offi cers aan de hand van geheime documen ten en officiële rapporten. Uitermate boe iende leesstof. "De Dag van Pearl Harbour", door Wal ter Lord, f 1,50 -F 25 ct. porto. "De Slag in de Java Zee", 'door Olivier L. Gordon, 1,50 -F 25 ct. porto. "De slag bij Midway", door Mitsuo Fu- chida en Masatake Okumiya, 2,25 -F 25 ct. porto. "Gevecht in de Pacific", door Robb White, 1,50 -F 0,25 porto. (Foto's: Kuyper) ,.U it maar op 30 no vember waren de oefe ningen nog "sport en avontuur", het door trekken van een kali een evenement om er leuke kiekjes van te maken it WMZMm

Tong Tong | 1966 | | pagina 9