Adieu aan de olifant (1) Inez van Dullemen schreef niet lang geleden voor een Nederlandse krant reisverhalen over Amerika. Die reis brieven zijn als hoek uitgegeven onder de titel "Op zoek naar de Olifant". Een van de mooiste, beste en meest objectieve relazen over dit enorme we relddeel dat zij vergelijkt met een olifant. De olifant waar het kleine hondje omheen loopt zonder te weten wat staart of slurf is. Zo onbekend en dus ook onbemind) is Amerika voor velen. En zo genadeloos wordt er ook ge- critiseerd, zonder te weten, zonder te begrijpen. Na 5 jaar in Amerika te hebben ge leefd heb ik ook critiek. D.w.z. ik ontdekte in die jaren dat ik veel in het Amerikaanse leven niet kan accep teren en waardoor ik ook beslist nooit zou ver-Amerikaansen. Maar ik blijf het dom en onuitstaanbaar vinden als men sen, die noch de olifant gezien, ge roken of betast hebben, toch met een oordeel klaar staan. Inez van Dullemen zet op de eerste pagina van haar boek twee regels van een Indiaans gebed: "Grant me that I never criticize my neighbour unless 1 have walked seven miles in his mocassins". (Maak dat ik mijn buurman nooit zal becritiseren (en veroordelen) voordat ik zeven mijl in zijn schoe nen heb gelopen). In deze laatste artikelen over Amerika zal ik vertellen over mijn zeven mijlen in Amerika. Zij maakten dat ik dit adieu met een zekere weemoed neer schrijf. L.D. door LILIAN DUCELLE en meten kwamen we die eerste maan den wel door. We maakten "The Ame rican Tong Tong" zoals U al weet. Het was heerlijk werk iets te maken dat een band zou scheppen tussen ver spreide vrienden in een vreemd en groot land. Helaas kwam het anders uit. Er bestaat bij mensen in een vreemd land niet altijd de behoefte bij elkaar te horen. Men probeert een nieuw leven te maken door zich als een nieuw mens voor te stellen. Het kan niet, maar men denkt van wel. Zo heb ik veel Indo's "volbloed" Hollan ders zien worden, ze hoorden niet meer bij de "Indische kliek". Ik gun ze hun voorspoed en nieuwe levensstijl van harte, elk mens is vrij in Amerika om te doen wat hij wil. Als hij maar werkt en betaalt. Twee en een half jaar hielden we ons krantje in leven, toen lieten we het bij gebrek aan fondsen ter ziele gaan. Niemand miste het blaadje werkelijk, alleen de kleine groep van werkers die er twee en een half jaar voor geploe terd had. Ik heb allerlei baantjes gehad in Amerika. Het solliciteren ging me vlot af en misschien had ik al meteen een streepje voor omdat ik me verstaan baar kon maken in goed Amerikaans, waar ik mijn vlotte kinderen voor dank! Ik ben nu een jaar terug uit California. Dat betekent dat mijn bezoekerspas verlopen is, dat ik niet meer een willekeurig reisbureau kan binnenstappen en zeggen: enkele reis Amerika. Het betekent dat ik emigrant af ben, dat ik niet meer in de States kan wonen zoals ik er 5 jaren heb gewoond en gewerkt. Velen hebben in het afgelopen jaar gevraagd: "Hoe vond je het er nu? Had je het er niet naar je zin meer, viel het toch tegen?" Nooit heb ik een uitgebreid of duidelijk antwoord kunnen geven, ik wilde U nu alleen maar zeggen dat het besluit tot opbreken geen makkelijk besluit is geweest en dat ik de eerste maanden vooral met een enorm gat van heimwee rond gelopen heb. Een mens hecht zich doorgaans heel gauw aan een nieuwe omgeving, vooral als je zo je best hebt gedaan die nieuwe omgeving ideaal te maken. Maar na dit jaar van wegzijn uit mijn "stiefvaderland" zal ik de balans maken. Winst of verlies, het zal altijd winst voor mij zijn, want elke ervaring is een winst. Met alle afkeer van de Vietnam-politiek (die mijzelf ziek maakt van ver ontwaardiging) valt het misschien toch mee niet anti-Amerikaans te zijn en ook nog goede dingen te vertellen over Amerika. Ik zal zo eerlijk en duidelijk mogelijk proberen te zijn. Alle emigranten zijn mensen die een grant zeker niet. Elke job is goed ge- beter bestaan zoeken. Een vlucht van noeg, twee jobs nog beter. Er zijn veel armoede, onaangename, knellende at- ups and downs, vaak meer downs dan mosfeer, een ander leven vaak. Men ups, maar er wordt onder elkaar vrij wil weg,'opnieuw beginnen, iets anders veel en goed geholpen en meestal is ervaren. Wie naar Amerika gaat droomt de moeilijke tijd na 2 jaar overwonnen, altijd van een beter leven en een beter Zelf hebben we het vrij aardig ge- inkomen. Dit hoopvolle avontuur in rooid. Ik kon van het beetje overge- Amerika betekent altijd: hard werken. spaarde geld 'n huisje huren. (We zijn Want als er een land is waar je zonder niet door een kerkgenootschap of be- geld niets kan beginnen, dan is het wel schermer gesponsord. Dat betekent Amerika. Het eindeloos teren en terug- dat je nooit en nergens en op welke vallen op de goedheid van de sponsor manier dan ook hoeft te rekenen op ligt de emigrant niet, de Indische emi- bijstand) en met zuinig zijn en passen De Greenleaf, de drukke winkelstraat in Whittier waar ik ook lang heb gewerkt. Met Henny Hartevelt en dochter Vivian voor een laatste blik op alle vertrouwde winkels en gebouwen. Toen we vertrokken hingen de Kerstversieringen over de straten. 12

Tong Tong | 1968 | | pagina 12