uergetef\Ji JARIG IN DEC. - JANUARI Men mag de manier waarop een Amerikaan hartelijk is, hypocritisch noemen, persoonlijk vind ik het dan een buitengewoon aangename manier van hypocritisch zijn (A I s het dat mocht zijn). Het elkaar direkt bij de naam noemen gaat gemakkelijker dan U denkt. Toch heb ik, op eigen intuï tie afgaand, vaak tegen oudere per sonen Mrs. en Mr. gezegd en ze von den het goed en aanvaardbaar. Zo noemde ook niet iedereen mij Lilian. De verhouding werd er nooit door ge schaad. Er zijn belangrijker dingen dan het noemen van een naam. Het is je reinste onzin om een Ame rikaan plomp, gevoelloos of onbe schaafd te noemen. Ook dat zijn wel degelijk milieu verschillen, ook daar speelt opvoeding een belangrijk woord je mee. Onbeschofte kinderen hebben meestal onbeschofte ouders (of inner lijk onbeschaafde ouders liever ge zegd). Er zijn zoveel soorten Ameri kanen. Het grootste deel vond ik over het algemeen dragelijker dan de Euro peanen. Gewichtig doenerij is er heel weinig bij, noem dat een gebrek aan standing, het leven wordt er makke lijker door vind ik. Ik ben voor een paar weken tele- phone-girl geweest. Over de telefoon proberen klanten te strikken voor een ziekteverzekering. Afschuwelijk werk, maar een fantastische oefening om je verstaanbaar te maken en vlug en goed te reageren. Ik slaakte altijd een zucht van verlichting als de stem aan de andere kant van de lijn korzelig zei: "I am not interested" en ophing. En ik kreeg de bibberatie als de stem zei: "Tell me more about it." Een gerust stellende ontdekking: in Amerika zitten zoveel mensen met een zwaar accent (Duits, Frans, Italiaans, Chinees, noem maar op) dat je al gauw je schroom te boven bent om ook een mondje brab beltaal ten beste te geven! Daarna heb ik me maar weer op een meer vertrouwd pad begeven: naaien. Ik heb in een heel dure herenmode zaak gewerkt, met een ijskoud gezicht beweerd dat ik "experienced", was in het vermaken van pantalons, jassen enz. Steunend op mijn goede gesternte en vertrouwend op mijn handigheid met de naald. Ik maakte inderdaad geen kwade beurt, dank zij de aardige Mexi caanse tailleur die aan het hoofd stond. Hij liet me een aantal pantalons "tag- gen" (omslagen maken) en persen op een verschrikkelijk apparaat waar ik doodsbang voor was. Ik hield me goed, voelde me geweldig toen hij op het eind van de dag mijn werk goedkeurde. Toen zei hij: "Ben je werkelijk ervaren in dit soort werk Lilian?" "Ja," zei ik en dacht aan de ontelbare verstelde broeken voor zoonlief. Antonius barstte in lachen uit. "Re ken je er dan op dat je voortaan 40 broeken per dag moet afhebben in- plaats van 8?" We konden geweldig goed opschie ten met elkaar. Hij vertelde over Mexi- Een typische straat in een Californisch stadje. De droge heuvels aan de horizon, palmen, kemhang sepatoe, dennen en camelia's. En ruimte, ruimte, ruimte. co City, zijn trots en ik over Indië, mijn trots. Hij kocht donuts voor me en bracht koffie voor me mee. Soms bracht hij me thuis ofschoon het een enorme omweg was. Hij had een Ame rikaanse vrouw en zijn zoons waren knapper dan de mooiste filmsterren die ik in levende lijve gezien heb. Wegens inkrimping van een paar filialen werd Tony overgeplaatst en met de Hongaar die in zijn plaats kwam werkte ik niet zo prettig ofschoon het geen kwade man was. Wie de opper ste baas was van al die modezaken? De burgemeester van Whittier, die zon der spoor van waardigheidsverlies zelf in de winkel stond en klanten hielp. In Amerika wordt de burgemeester na melijk gekozen uit gezeten burgers en 'hij houdt daarnaast zijn normale werk kring. Het was wonderlijk te ervaren dat kameraadschappelijkheid, zakelijk heid, dienbaarheid en standing zo goed samen kunnen gaan. Mijn derde betrekking was bij een damesmodezaak. Daar heb ik 't langst gewerkt, daar maakte ik de vriendinnen waar ik nu nog mee correspondeer, die verwachten dat ik weer terug zal komen omdat ze gewoon niet kunnen geloven dat ik zomaar ineens weg kan gaan. Ik was verkoopster, vermaakster, étaleuse, van alles en nog wat. Hard werken, maar prettig werken omdat je alles samen deed en er met de andere dames nooit gezeurd werd wie er de baas was. leder was belangrijk op haar beurt en ieder gunde elkaar wat. Mijn laatste betrekking was op kan toor. Ook daar maakte ik in een paar maanden tijd veel vrienden, en mis schien wel veel vijanden ook. De door snee Amerikaan weet evenveel van landen buiten Amerika af als de door snee Hollander over Indonesië. Met dit verschil dat de Amerikaan ogenblikke lijk toegeeft dat hij onwetend is. Je kunt al je wijsheid aan hem kwijt, hij luistert gretig en is misschien over een uur alles wel weer vergeten. Maar hij spreekt je tenminste nooit tegen en luistert met open oren. Als ze domme dingen vroegen zoals: "Was het niet verschrikkelijk om in een communis tisch land (Indië) te wonen?" dan kon ik ze de volle laag geven. Ze hebben geen flauw idee van com munisme, communisten en waar die zich bevinden, maar ze zijn als de dood ervoor. Waarom weten ze ook niet. Daarom brengt de Amerikaan alles wat hij niet begrijpt of niet wil begrijpen, in verband met communisme, Na het toespitsen van de kwestie Vietnam werd mijn weerbaarheid gro ter, mijn wrevel ook. Leerden ze dan nooit iets? "Alles wat jullie nodig hebben is een oorlog in eigen huis," zei ik eens boos, "jullie lopen je op de borst te rammen dat je in elke oorlog hebt gezeten, maar ergens anders de boel oprui men is iets anders dan het eigen huis en gezin verdedigen." Ik kwam, vooral het laatste jaar van mijn vertrek uit de States vaak neer slachtig en sjagrijnig thuis. De oorlog in Vietnam maakte discussies los, dis cussies zijn vermoeiend en nutteloos als de partijen volkomen verschillende achtergronden hebben, anders hebben geleefd en uit een ander land komen. En Azië en Amerika liggen niet duizend mijl maar duizend eeuwen van elkaar af. (wordt vervolgd) H. Kersch (Oom Herman), Mevr. L. Timmermans-v. Dalen, Mevr. Aschoff-Sutterland. Dit zijn de laatste jarigen die wij van hieruit van harte gelukwensen. Een ver late gelukwens helaas, want het vroege decembernummer kwam er tussen. Dit zal de laatste keer zijn dat deze "Vergeet-mij-niet" rubriek verschijnt. We hebben het geprobeerd, maar het bleek toch moeilijk te zijn verjaardata op te sporen. In ieder geval, de be doeling was goed. Voor alle oma's en opa's in de ko mende maanden: moge U een prettige, zegenrijke verjaardag hebben en nog vele na deze! Red. 13

Tong Tong | 1968 | | pagina 13