Radio Bolland M. RODDEL Wat een heerlijke bezigheid is rodde len toch, verrukkelijk, voor je het weet doe je er aan mee. Gaat het u ook zo? Nu heb je wel verschillende nuan ces in roddel, zoals met alles het geval is. Humoristische roddel, kwaadaardige roddel, schandaalroddel. Nu zullen we trachten het een en ander wetenschappelijk te benaderen, dat maakt altijd veel meer indruk. Humoristische roddel vindt zijn ont staan in iets dat iemand, verkeerd, of dom, gedaan heeft, dat hindert niet, als het maar goed gek is en er over gelachen kan worden, nog een beetje aangedikt ter wille van het komische effekt, zo wordt het steeds mooier en wilder en leuker om verder te vertellen. Op het laatst is het oorspronkelijke verhaal zo vervormd dat het nergens meer op lijkt en de persoon die het aangaat niet deren kan. Kwaadaardige roddel is bedenkelij ker, kan iemand flink veel schade be rokkenen en daar zit als een addertje onder het gras de jaloesie, die er de oorsprong van is, maar die door de roddelaar zelf angstvallig gecamou fleerd wordt, expres of uit onschuld. De personen die het treft kennen zij meestal helemaal niet, zijn veelal hoog geplaatste mensen die zij alleen heel uit de verte kennen en dan nog via tante Leentje, die weer iemand kent die hen kent en het zelf gehoord heeft. Vraagt men nu de roddelaar hoe hij of zij aan dat bericht komt, krijgt men nooit een direct antwoord, maar een gebaar, zo van: wijs met het hoofd schudden, ogen sluiten, lippen op el kaar persen en de neus omhoog bren gen, men is niet bereid verder onthul lingen te doen, negeert de lastige vra gensteller en praat leuk verder met de andere aanwezigen die niet zo storend werken op de conversatie. Nu gaan we verder op ongebreidelde roddel, die helemaal nergens op slaat, behalve op foute conclusies misschien. Men vangt wat op, ziet hierin aanwij zingen voor wat men allang gedacht had, of gehoopt. Meneer X is in een restaurant betrapt met 'n beeldschone jonge vrouw, adoeh te erg. Wanneer later blijkt dat het meneer zijn eigen dochter was, waarvan men het bestaan niet kende, is dat bijzonder spijtig, men wil gelijk hebben en weet dus zeker dat het zijn dochter niet kon zijn, want zij leek niet op hem. De vrouw van de baas, die ze nog nooit gezien hebben, gaat een paar dagen buitenlands vertoeven, heerlijk, zie je wel dat er iets mis is? Laatst zei hij al zo iets van... oh, zalige moge lijkheden liggen hier voor het grijpen. Het duurt dan ook niet lang of hij hoort dat zijn huwelijk mis is. Schandaal roddel... ach kom, laten we maar ophouden en laten we vooral, voor we beginnen met roddelen, zelf eens de diepere psychologische ach tergronden onderzoeken. Waarom dat misselijke trekje in ons binnenste dat ons dwingt zo nodig iets erregs van iemand te vertellen? Om ons zelf zo lelieblank af te schilderen, zo pienter of zo heilig, of omdat zij iets hebben wat wij niet hebben en toch zo heel graag zouden willen hebben, of omdat zij iets doen wat wij ook zo graag zou den willen doen, maar niet doen kun nen omdat we zo krampachtig onze fatsoenlijke fagade en opvoeding over eind moeten houden? Laten we maar ophouden, en vooral met roddelen, er zijn nog zo veel leuke dingen over voor een prettige theemiddag onder elkaar. RINI SETENGAH MATI Mijn moeder, raadde mij aan dit boek te lezen. Eerst dacht ik "hè, al weer een boek over die oorlog", maar toch ben ik eens gaan zitten en begon een stuk er van te lezen. Ik ben zelf 14 jaar en "Setengah Mati" is een verhaal over een meisje van ongeveer 12 jaar en haar zusjes en moeder, die tijdens de oorlog alle ge beurtenissen in het kamp meemaakten. Zij zelf kwamen er gelukkig doorheen en het boek eindigt met de terugkeer van haar vader, die ze in 3 jaar niet hadden gezien. Het is een van de leuk ste boeken die ik ooit heb gelezen en hoop dat meerdere meisjes het ook zullen lezen, 't Is echt de moeite waard. VIVIAN Het heeft me inderdaad moeite ge kost Vivian aan het lezen van dit boek te krijgen. In de eerste plaats leest ze het liefst Engels, de taal die ze na 5 jaar Amerika nog altijd hardnekkig blijft gebruiken, ten tweede omdat ze lang na de oorlog werd geboren die haar niets zegt. Ze hoort ons nooit praten over de bezetting, Pa jammert of ramt zich niet op de borst over zijn krijgsgevangenschap en geen van onze kennissen en familieleden beroemen zich op heldhaftig ondergronds verzet. Dus wat is oorlog voor een 14-jarig meisje? Vietnam? Israël? En met "Setengah mati" werd ze op een toon die ze begreep, van die oor log op de hoogte gebracht. "Leuk" vond ze het boek. "Alleen leuk?" vroeg ik Vivian. "Terrible too," zei ze, "they must have had a horrible time, but it was told so funny sometimes. For instance, when the girl dropped the bottle in the toilet and she had to get it out, be cause they only had one bottle. But of course there were very sad moments too, very sad. I realize not how lucky I am that I missed that war!" |piiiimmH!iiiimHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiininrmmKinniimTmiiiiiiHiiHHnMHiflHHiuiHiii»jiiraiiwiunuiiim j Sterren stralerToveral Kokkies rijsttafel-artikelen staan bovenal. j KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. P.S. Wij verzenden rijsttafel-arti- kelen over de gehele wereld. <nilllHIIIMIItllUIUIIIUIIHIIIIIUIIINIIIHINIIIIII(IIIRIIIIIIIIIIHItllllltUlinNIIIIIIUUHI>UIIHIIIIIIimillllUllliir En dat laatste is misschien wel de beste boodschap die Eliza Thomson in haar simpel boekje over de vrouwen kampen heeft verwerkt! Wees gelukkig dat je er niet bij was. Dat ik het boekje nu weer onder uw aandacht wil brengen is omdat ik bij het herlezen opeens ontdekte wat een uitstekend tiener-boek het is. Wat er gebeurt is écht, het is eenvoudig, gees tig en levendig verteld. En ik kan op dit ogenblik geen jongens- of meis jesboek noemen dat op deze eigen schappen kan bogen. Het is nodig dat onze kinderen over onze oorlog horen, laat Eliza Thomson aan het woord, een betere vertelster is er niet. Lilian Ducelle SETENGAH MATI door Eliza Thomson, eerst 4,90 nu: f 3,—. RAMADAG Een vriendin van ons onderwerpt zich al een hele tijd aan een zelf uitge vonden vermageringskuur: ze eet één dag in de week, donderdag, helemaal niet (nou ja, BIJNA niet dan!). Deze dag noemt ze Ramadag (afgeleid van Rama dan, de Vastenmaand). Is er na enige tijd al vooruitgang te bemerken? Nou, niet veel. En misschien komt dat omdat vrijdag haar Ramé-dag is, omdat ze op die dag feestelijk inhaalt wat ze op Ramadag tekort gekomen is. En zo hobbelen we toch wel gezellig voort door het leven. I Stationsweg 143 tel. 0 70- 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 0 70- 60.15.12 t DEN HAAG Deze maand de LAATSTE mogelijkheid om I de platen te kopen van: I Anneke Grönloh L.P., L.P. f 9,90 met 4, I Maleise liedjes en van the Javalins (met 4 enkele Tielman Brothers artisten) ook voor f 9,90. T E P. Hr. Valk en Annie Cheri van f 6,50 T voor f 4,25 met o.a. Kokkie. 4 De verliefde Bandeng van Hr. Valk ƒ4,25 4 The Young Savages met kotek kotek f 4,25 4 Nieuwe Rudy van Daim single sawah 4,25 t ALLEEN BIJ ONS IMPORT: T GRUNDIG Stereo Meister, Mandello, Como t enz. met f 100,en meer korting. 14

Tong Tong | 1968 | | pagina 14