Adieu aan de olifant (slot) Nauwelijks een dag terug in Nederland, of een engel met vlammend zwaard trad mij tegemoet. De engel was als onderwijzeres vermomd en het zwaard waarmee ze op me inhiew was de vernietigende critiek op het Amerikaanse onderwijs. "Ik hoop dat je begrijpt dat je kinderen hier op geen enkele school mee zullen kunnen. Ik heb dat meegemaakt met kinderen in mijn klas die uit de States kwamen. Als het van mij afhing had ik ze zo in de eerste klas teruggezet!" Niets zeggen, dacht ik. Laat de verdraagzame beleefde Amerikaan me wat geleerd hebben, laat de Californische warmte nog even bestand zijn tegen de ijskoude Hollandse verwatenheid. Feiten zeiden de engel niets. Alle argumenten dat Amerika 40% meer af gestudeerden heeft dan verhoudings gewijs Europa, dat Amerika boven aan de ranglijst staat met het aantal jonge professoren en specialisten met we reldnaam, zeiden haar niets. Nog min der natuurlijk dat het Amerikaanse on derwijs op een ander systeem is geba seerd, maar dat dat niets te maken heeft met achterlijkheid. Mijn kinderen waren in Amerika op school geweest, dus gelijk aan een stel geestelijk on volwaardiger Mijn onvolwaardige spruiten hebben het inderdaad moeilijk gehad. Ze moes ten accepteren dat bijzondere aanleg en kwaliteiten op de Amerikaanse high- school ontwikkeld, hier werden gene geerd om plaats te maken voor vakken die nodig waren voor de "algemene ontwikkeling". Zinloze, nutteloze bal last schijnbaar, maar ze behoren tot het meest superieure systeem op deez' aard. Het is allemaal weer rechtgetrokken. We vonden de school die bij hun aan leg paste en ze hoefden van de 3e klas HBS niet terug naar de eerste klas lagere school gelukkig. Kinderen zijn dapperder en vergevensgezinder dan grote mensen heb ik gemerkt. Aan een paar dingen kunnen ze nog niet wennen. "De kinderen zijn hier zo onbeleefd, zo lawaaiierig, zo kinder achtig. En niemand zegt er iets van!" zeggen ze. Vreemd zo'n bewering te moeten aanhoren, na alles wat men hier weet over de Amerikaanse jeugd die zo mis dadig, onbeschoft en agressief is. Wie heeft er nu gelijk? Ach, waarom je daarin te verdiepen? Voor mij tellen alleen de dingen die ik persoonlijk heb ervaren en gehoord en gezien. Alle kinderen zijn in hun jongste ja ren aan elkaar gelijk. Ze zijn onbe vangen en eerlijk. Daarna vallen ze ten prooi aan een slechte liefdeloze op voeding of ze groeien op tot prettige, beschaafde mensen. Achter een ellen dig kind zit altijd een ellendig stel ouders, denk ik altijd. Of ellendige gezinsomstandigheden. En dit laatste is het lot van ontelbare Amerikaantjes. Er wordt op allerlei manieren buiten het gezin aandacht besteed aan de kin deren. Het onderwijs op school is bij zonder prettig. Mijn eigen kinderen die in Holland toch altijd goede leerlingen waren en nooit met tegenzin naar de school gingen, vonden het schoolgaan in Amerika pas echt een feest. Ze hadden er wat je noemt "lol" in. Veel niiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 Home is where 1 i You hang 1 Your memories. Home is the 1 I conscience of age The melody j i at the end of i i Eternity Home is the truth I i Guiding youth 1 Home is the regret j In every madness Home is where You begin again I to dream again «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii huiswerk kregen ze pas in de hogere klassen. Het is absoluut fout om ge ringschattend te praten over dat Ame rikaanse huiswerk, het is geen inpom- perij, maar actief en bewust opnemen van de leerstof ook al is het program ma niet zo uitgebreid als hier. Veel in het Amerikaanse leven is praktisch, ongecompliceerder. Dat zal de voornaamste reden zijn dat deze Olifant in een niet te stuiten ren het punt van ontwikkeling heeft kunnen be reiken, dat hij nu heeft, en wat geen land ter wereld in 150 jaar heeft kunnen presteren. Dank zij de kennis, de ener gie en de verbetenheid van een enorm emigrantenvolk. Kleine en grote Indo's onder elkaar op een Soosdag in één van de prachtige picnic-parken die men in iedere stad kan vinden. Samen eenvoudig plezier beleven, samen iets van een oude traditie bewaren, dat is het streven van de Indo Community Center "de Soos". Het kijken en luisteren naar die kleine Indo-Amerikanen, het samenzijn met goede vrienden en natuurlijk het eten en drinken van je lievelings-eten, dat zijn onvergetelijke momenten voor me geweest. Charles An go ff I IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIlll 14

Tong Tong | 1968 | | pagina 14