Radio BOLLAND 15 Maar wie rent naar de top van de berg en niet af en toe stilstaat om ook eens te genieten van het uitzicht, of achterom te kijken of het pad achter hem niet weggebrokkeld is, die klimt misschien voor niets. Ik heb het gevoel van onrust de laatste jaren niet kunnen wegdrukken. Het gaat te vlug, men wil te veel en men is er vaak zo helemaal naast. We zijn in de eerste plaats voor de kinderen geemigreerd, wat is voor de kinderen het beste? Laten we ze zon der meer los in dit prettige, nieuwe leven of stellen we restricties omdat we met onze oude Indische voorzich tigheid de kinderen als "barang aloes" willen behoeden voor een onbekend kwaad? Het is heerlijk te zien hoe kinderen hier opleven, genieten van al het nieu we en opwindende. Hoe zelfstandig ze worden en hun weg weten te vinden, eerder nog dan de ouders. Kleine Ame- rikaantjes worden het met dezelfde gewoonten en verlangens, maar toch met iets van de aangeboren terug houdendheid die Indische mensen ei gen is. Ik heb ze kunnen gadeslaan op onze Soos, helemaal niet happy met de Indische eterijen, snakkend naar een hotdog of hamburger, hun eigen uitdrukkingen brabbelend met af en toe een onvervalst Indisch woord. Wat was het heerlijk "onder ons" te zijn, ongegeneerd en onpretentieus, en dan terug te keren naar dat andere nieuwe leven, ongegeneerd en onpre tentieus. Dat is geloof ik het prettigste van Amerika, je kunt tweemaal jezelf zijn en toch anders. Maar ongemerkt veranderen de meeste kinderen toch wel. Ze krijgen allemaal een tik van de money-making molen beet. De jongen wil een Ameri kaanse fiets met een hoog stuur. "Verdien er maar een, dacht je dat het geld ons op de rug groeit?" Zelf gaat hij zich als krantenjongen melden op het krantenkantoor, zelf koopt hij de tas en de bandjes voor de kranten. Elke dag van school doet hij zijn zuurverdiende plicht: krantjes vou wen, bezorgen en als het de tijd daar voor is, het abonnementsgeld innen. Dat laatste is het belangrijkste, op een bepaalde datum moet hij het totaal bij elkaar hebben en per giro overmaken. Op dat bedrag maakt hij zijn verdien sten. Hij leert voor het eerst zakelijk te zijn, correct maar vastberaden om datgene te krijgen wat hem toekomt. Hij leert ook dat tijd geld is. Als hij een middag liever wil zwemmen inplaats van in de hitte rond te peddelen, dan moet hij zijn vervanger daarvoor duur betalen. Nooit meer een zaterdag weg te kunnen, het valt niet mee. Als ik zo naar mijn eigen aspiratie- loze paperboy kijk die zodra zijn innig begeerde fiets afbetaald is, zijn baan tje overdraagt aan een andere liefheb ber, dan begrijp ik beter waarom Roc kefeller en Art Linkletter (een andere multimillionair) als krantenjongens be gonnen zijn. En dat er voor ons geen Oh boy, what a paperboy! Kranten, zweet en soms tranen om een nieuwe fiets te kunnen kopen. millioenen weggelegd zijn. Je moet er aspiraties voor hebben en Amerikanen zitten stampvol! Als U mij zou vragen: wie vind je nu aangenamer mens, de Amerikaan of de Amerikaanse, dan zou ik direct zeggen: de eerste. Marian Manners (redactrice Ladies' Home Journal) heeft in enkele van haar hoofdartikelen behoorlijk uitgepakt over haar eigen sex- en rasgenoten. Ze zei ronduit wat door anderen terloops al eens is aangehaald: de Amerikaanse vrouw mist totaal elke vorm van vrou welijkheid. Grappig dat vrouwelijke vormen weinig hebben uit te staan met de feminiteit zelve. Zonder het zelf te beseffen (anders zouden ze het beslist niet nalaten aan te leren) denkt en gedraagt ze zich on vrouwelijk. Ze is overdreven nuchter of overdreven romantisch maar steeds ontbreekt de vrouwelijke impuls. Ze is vrouwelijk onlogisch (daarin zijn alle vrouwen ter wereld gelijk, believe me!) maar is daarin niet consequent. Ik weet eigenlijk niet hoe ik het zeggen moet. Mannen voelen dat beter aan. Ook de Amerikaan bekent dat er iets aan de Amerikaanse ontbreekt. En wat ont breekt dat wordt met over-sex bedekt. Genadeloos wordt sex uit haar pro porties gerukt om eenvoudige charme en ingetogen vrouwelijkheid te vervan gen. Het is gewoon "indecent" om »Tiiinnnniiiinimnriiiiiitiiniiiiii»niiiniin»itinntniiiinHiiiiiiBHiiHniiHHmniMHtH«iiiHittt«iiuiiimim Sterren stralen overal =3 Kokkies rijsttafel-artikelen staan j bovenal. KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 J Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. j P.S. Wij verzenden rijsttafel-arti- kelen over de gehele wereld. "decent" te zijn vindt de Amerikaanse eva. Het meest tragische vind ik dat kleine meisjes met deze onwijze lessen worden opgevoed. Met de moderne sex-voorlichting leert men elke vorm van schaamte af en is schaamte als nederige vorm van ingetogenheid niet een van de voornaamste vrouwelijke eigenschappen? Generaliseren is natuurlijk altijd ab soluut fout, maar ik kon maar heel zelden aan de indruk ontkomen dat de meeste vrouwen een geweldige show van zichzelf maakten. Een one-woman show, en voor deze show is véél nodig. Minstens eenmaal per week naar de kapper, een half salaris aan kleding, make-up en driekwart van haar tijd aan haar uiterlijk. Ze heeft van deze show een ge woonte gemaakt en omdat dit 'n door lopende voorstelling wordt, geloof je op het laatst niet meer (en zijzelf ook niet) dat het allemaal niet echt is. Het onechte is echt geworden. Nu praat ik hier als vrouw over vrouwen. Misschien is er een man die me zou kunnen tegenspreken en mijn visie die natuurlijk alleen op aan voelen is gebaseerd kunnen wijzi gen? Stationsweg 143 tel. 0 70 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 0 70 - 60.15.12 DEN HAAG Laatste aanbieding: GRONDIG RADIO-GRAMMOFOON Model "Bergano" 1048,voor 825, Model "Mandello" 698,voor f 598, Model "Como" f 638,voor f 538, Stereo Meisters: diverse typen, kortingen van f 100,— tot f 150,— gulden. Hierbij speciale stereo grammofoonpl. aanbiedingl! o.a.: goedkope Westerns, Krontjong, James Last, L.P.'s, etc., etc. Over het gezinsleven van de door snee Amerikaan valt niet veel meer te zeggen dan men er al van weet. Er is schrikbarend weinig contact met de kinderen, geestelijk contact, hoewel er veel voor en met kinderen wordt ge daan. Zou dit te maken hebben met het ontbreken van eerdergenoemde vrou welijkheid die bewust, diepbegeerd moederschap en dus verantwoordelijk heid tegenhoudt? Ik dacht van wel. En er zijn zoveel prachtmensen in Amerika, wijze, breeddenkende humane vechters voor een betere maatschappij. Maar praten zulke mensen niet als in elk ander land ter wereld tegen de lucht? Er is veel geweest dat me de laatste jaren van mijn verblijf in Amerika hele maal niet zinde, de kwestie Vietnam is voor mij niet een kwestie van pro- of contra geweest. Blind tegen Amerika opkijken als de weldoener die met gulle hand aan arm zaligen geeft, heb ik nooit gedaan, ook

Tong Tong | 1968 | | pagina 15