A=ü=k. Vt DAG OMA! VOOR INDISCHE GOUDEN SIERADEN ER.KLE Radio ROLLAND V JUWELIER, SPUI 167a - DEN HAAG TELEFOON 070-60 48 85 Als ik me ellendig voelde en alles me op school en daarbuiten zo tegen zat dat ik wel kon ploffen, dan wist ik maar één oplossing. "Mag ik naar Oma?" vroeg ik. "Ja ga maar," zei Maatje altijd. Mee nemen hoefde ik niets, want Oma had alles wat nodig was voor onverwachte logeerpartijen van haar tjoetjoeks. Op de fiets reed ik er heen, kilo meters buiten Malang, de weg op naar Toempang, daar woonden Opa en Oma. En op het moment dat ik het grote erf opreed voelde ik me al een stuk prettiger en als ik mijn armen om Oma heensloeg (ze was vreselijk klein) en de geur van eau de cologne en me- latti in haar hals rook, dan was eigen lijk de hele wereld weer goed. Want de wereld i s goed als er een oma is zoals mijn oma. Ze kon vragen en je kon haar alles vertellen wat je wilde. Je kon ook ver zwijgen wat je wilde, ze hoorde je niet uit. Omdat haar wereld en de jouwe twee heel verschillende waren en ze tevreden was met wat je zelf kwijt wil de. Er moet genoeg geweest zijn dat ze niet kon vatten, dat kon ik zien aan de manier waarop ze keek. Natuurlijk zei ze vaak "in mijn tijd..." maar de vergelijking viel alleen in mijn voor deel uit. "Jullie zijn tegenwoordig zo knap en zo flink," zei ze altijd en ze meende het. En opeens voelde ik me idioot dat ik met al mijn knapheid en flinkheid troost moest zoeken bij een eenvoudig dametje dat buiten in de oedik woonde. Het was heerlijk om getroost en ver wend te worden, misschien kweekte ik daarvoor wel onbewust verdrietjes aan. Heerlijk raar was dat. Tussen grootouders en kleinkind ligt een wereld van gebeuren, dat geweest is. Liefde, huwelijk, geboorte, verdriet, geluk, aanvaarding. Opa en Oma vor men altijd het enig goede antwoord op de som van optellen, aftrekken, delen en vermenigvuldigen. Ze zijn een beet je moeder, een beetje vader en een heleboel van jezelf, ze maken dat an dere "thuis" dat ook in ons leven hoort. Oma staat een hele generatie van je af en toch ligt ze je zo dicht aan het hart. Een jongeman met lange haren en bakkebaarden die lak heeft aan de wereld en misschien in uw ogen een levensvisie heeft om van te rillen, heeft óók een Oma waar hij van houdt en die van hem houdt met al zijn on hebbelijkheden. Ondanks zijn lange haren en zijn rare jasje. Wfst U dat zo'n Oma bestaat? En dan herinner ik me, toen ik ouder werd, mijn leven gecompliceerder en boordevol gevuld met allerlei zaken, dat ik maanden lang niet bij Oma kwam. En als ik dan vol spijt en schaamte opdook, dan werden haar ogen vochtig bij het weerzien." Ik maak me altijd zo bezorgd over je!" Geen klacht, geen verwijt, maar een bezorgd zijn. Een instinctief weten dat de wereld alleen maar harder, zieker en onrustbarend onveilig wordt en dat zij, Oma me niet meer beschermen kon. Dat het kind misschien niet meer genoeg zal hebben aan haar simpele troostwoorden, haar kleine verwenne rijen. De oorlog scheidde ons wreed van el kaar, ik heb haar na de evacuatie van de plaats waar ze gedurende de oorlog met een andere dochter samenwoon de, niet meer teruggezien. Opa stierf voor de oorlog, Oma overleed een paar weken na de capitulatie. Het huis van Opa en Oma buiten Malang was kapot geschoten, met de grond gelijk gemaakt. Misschien staat er nu een ander huis, wonen er wéér oudjes met kleinkinderen. De wereld verandert niet, de mensen gaan weg. De herinnering aan mijn Oma is dat ze nooit vroeg en nooit sprak van "haar rechten als oude moeder". Ik hoorde niet lang geleden in een interview dat een oude dame schande sprak van haar "ontaarde dochter die de moed had te emigreren." Gezien de fysieke gesteldheid van het oudje zou dat nog wel twintig jaar hebben kun nen duren, m.a.w. de toekomst van de tjoetjoeks kwam er niet zo op aan. Maar toch eerst een verhaal over de grote liefde voor haar dochter en om gekeerd. Toen nog die bejaarde man die steen en been klaagde over te weinig bezoek en eiste dat kinderen en kleinkinderen driemaal in de week op bezoek kwa men. Goeiendag! Ik heb vol weerzin de tv afgedraaid, het zalvende verklarende preekje van de sociale werkster en een psychiater maakten het alleen nog erger. Ergens is iets fout in het hele leven van die mensen, dacht ik. U weet dat ik fel tegen moederdag ben, altijd geweest. Niet dat ik U geen taart en bloemen en gedichten en wie rook op bed gun, maar omdat ik niets zinnigs kan vinden aan het vaststellen van een datum voor zo'n feestdag. Elke dag is moederdag, met blijdschap en trots, met verdriet en zorg om de kinderen. Er zijn dagen dat ik kan zeggen: "Wat een moeder van niks ben ik vandaag eigenlijk geweest," en dagen dat ik alleen maar blij ben, dat ik moeder ben. Als er één dag zou móeten zijn van gedenken en bedanken, dan zou het een Oma-dag moeten worden. Voor alle Oma's in de wereld. Voor hen is er geen moederdag meer. De kinderen zijn soms ver, de kleinkinderen kennen Oma nauwlijks. Mijn diepe respect voor alle Oma's die zijn zoals mijn Oma, voor alle Oma's die met eindeloos geduld op vangen waar moeder tekort schiet. Voor alle Omaatjes die stil verder le ven in hun kamertje in het tehuis, zon der dat er plotseling een kind in de deur staat dat zegt: "Oma kan ik ko men logeren?" Goede Oma's besef ik nu, zijn zo onschatbaar veel waard. Als mijn klein kinderen mij zo kunnen zien, dan zal ik het bloemetje én de taart én het ge dichtje met dankbaarheid aanvaarden. Eerder niet. LILIAN DUCELLE 22 Kt en 24 kt gouden Schakel-armbanden Slang-armbanden Krintjing-armbanden Colliers van 7-100 gram Briljant ringen Briljant hangers Briljant oorknopjes Kabaja speldjes Haarspelden Trouwringen Stationsweg 143 tel. 070- 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070- 60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG Ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe bedrijf VOORBURGSE MUZIEK HUIS, Herenstraat 157, Voorburg hebben wij een grote collectie extra aanbiedingen in grammofoonplaten. Country Westerns van f 17,90 voor 11,90 (RCA) stereo van 11,90 voor 7,50 (RCA) stereo, 3 singles voor 2,50 div. soorten populair. Stereo Festival L.P. f 6,95. 16 Hol Itoppersl. L.P. f 6,95. Bij al onze 3 filial. - geen correspondentie. 15

Tong Tong | 1968 | | pagina 15