m „MIRALMONTE" Naar aanleiding van het in uw tijdschrift van 15 november jl. geplaatste artikel over ,,EI Atabal", meen ik niet te mogen achter blijven, om ook iets te vertellen over dat andere „Indisch" dorpje „Miralmonte", of schoon iets verder van Malaga af gelegen, nl. ongeveer 28 km. Dank zij de Pasar Malam in Den Haag, waar over genoemd bouwproject propa ganda is gemaakt, ben ik thans in het ge lukkig bezit van een „snoes" van een bun galow, welke ik voor niets ter wereld zou willen ruilen. Zoals uit bijgaande foto's blijkt, waant u zich, als u er zit, ergens op een onder neming in de Preanger te vertoeven, of er gens anders in de bergen op Java. Er staan reeds 15 bungalows in Spaanse stijl gebouwd waarvan er enkele te koop of te huur zijn. Er kunnen, meen ik, nog een 30-tal op het project gebouwd worden. Dus haast u, wilt u tot de „uitverkorenen" gaan behoren! Echt iets voor degenen, die van 'n rustige en vooral zonnige oude dag verzekerd wil len zijn. De nabijgelegen nog typisch-Spaanse dorp jes Coin en Alhaurin el Grande beide 3'/2 km. van „Miralmonte" zijn gezellige plaats jes, waar u de dagelijkse „belandja" kunt doen. Zeer vruchtbare bouwgrond, waarop reeds vele subtropische vruchtbomen groeien, zo als sinaasappels, mandarijnen, vijgen, prui men, enz., waarvan sinds 1964 duizenden kilo's zijn geoogst. Goede busverbindingen zorgen ervoor, dat u binnen een half uur in Malaga of Torre- molinos bent, als u de behoefte heeft, weer eens rumoer en drukte om u heen te willen hebben. Ga in de vacantie eens een kijkje nemen. Het adres is. Urbanizacion „Miralmonte", Coin, (Malaga). FLIP Gé HET TWEEDE HART Het eerste stukje van het artikel „In de Brievenbus en op de straat (Tong-Tong 30 maart, pagina 2) over de Oma van 87'/2 jaar die een tehuis zocht, heeft verrassend veel spontane reacties tengevolge gehad, al was het „alleen maar" voor gastvrijheid voor week-ends of een weekje vakantie. Let nu even goed op: 1. Dit stukje werd door ons NIET geplaatst als een directe oproep voor hulp. 2. De dame IS reeds zo goed mogelijk geholpen. 3. Deze brief is EEN VAN DE VELE die wij in de afgelopen jaren ontvangen hebben en waar soms wel, soms niet hulp gegeven kon worden. Het stukje is dus in de eerste plaats opge nomen om de lezer een idee te geven van het SOORT verdriet van veel oudere men sen. Een verdriet dat dus algemener is dan wij wel denken en waarin wij niet altijd helpen kunnen, ook al was het alleen al omdat a. vele ouden van dagen niet „technisch verhuisbaar" zijn i.v.m. met huisves tingsvoorschriften; b. vele ouden van dagen zwijgen en wij om die reden de totale omvang van dit soort verdriet nooit kennen. We hebben op dit gebied jarenlange er varing. En weten dus ook dat banjak veel Oma's en Opa's niet te helpen zijn! Zelfs na de zoveelste verhuizing niet, vaak kris en kras door heel Nederland. Omdat zij niet een bepaald huis of een bepaalde menselijke omgang zoeken, maar omdat zij hier in Holland altijd een habitus, een leefgewoonte missen, die hier nooit vorm zal krijgen. Ze missen b.v. een neneh die altijd een half minuutje maar even kon pidjitten, een kendoh die zorgeloze desa-liedjes neuriën kon. Of met wie je op elk uur van de dag kon ngobrol of „banjol" (schertsend pla gen). Ze missen altijd open deuren en ra men, het roetsjen van een kree die open of dicht gaat, het tjik-tjak van de tjitjak, duizend en één dingen die de sfeer vorm den van een Indisch huis. En ons tweede hart geworden zijn, dat kloppen blijft, waar het niet meer kloppen kan! Zolang het eerste hart klopt Men zal nu misschien ongeduldig zeggen: maar wat voor zin heeft het dan om zulke oudjes in Tong-Tong aan het woord te la ten? Alleen maar deze zin dat wij allemaal beter begrijpen moeten dat vele Indisch- gasten op een bepaald geestesterrein on troostbaar zijn. En dat wij nooit korzelig of zakelijk zeggen of denken moeten: „Mens, je hebt al alles. Zeur niet langer!" Want wat wij vaak „zeuren" noemen, is alleen het kloppen van dit tweede hart. Dat dubbel geluk kon (en nog steeds kan!) geven, maar ook extra pijn kan doen. Af en toe weerklinkt in Tong-Tong dus ook zo'n kreet van pijn. Af en toe maar. Af en toe. Omdat het gewoon menselijk is. SAFARI IN NEDERLAND Zoals de kranten melden kan men in de nabije toekomst in Nederland op safari gaan. Echt bij de leeuwen. Dat kan ge beuren in Burgers Dierenpark bij Arnhem. Dan kan men een ritje maken in een in zebra-dessin beschilderde „Safari Landro ver" (die natuurlijk zwaar gepantserd is) over een uitgestrekt terrein, zo maar tus sen de echte leeuwen door. Die zo maar vrij rondlopen! Stel je vóór! In Nederland! Je hoeft die gedroomde tocht naar Afrika met een echte safari (die schreeuwend duur is) dus niet meer te maken. Hiermee heeft Burger's Dierenpark triom fantelijk het Amerikaanse Disneyland met zijn plastic olifanten geslagen. O zo! Verdere plannen zullen vermoedelijk wel zijn: het bij de ingang verhuren van tro penhelmen en khakipakken, puttee's, veld flessen en patroonbandeliers. Verder jacht geweren met losse flodders en namaak Basoeto geweerdragers. Dan nog een paar bloedzuigers en tsetse-vliegen en de droom is volmaakt! En als onverbeterlijk Tong-Tonger vragen we ons nu natuurlijk af welke Indischman hierna een Indische rimboe ergens in Hol land neerzet. Met tijgers, bantengs, tjeroe- roets en misschien nog wel een echte mo- moh! Haweidih, Peh! Ideeënuitwerkers vóór! 18

Tong Tong | 1968 | | pagina 18