FRAGMENTEN U LANGE SOERAT EEN HEEL BRAZILIË Karate Kyokushinkay Tokio - N. K. A. Bij de Brazilianen is me opgevallen dat bij hen, net als bij ons in het oude Indië, altijd wel plaats is voor een ou de moeder, grootmoeder of tante. Ze helpen de huisvrouw met allerlei kar weitjes zoals stop- en naaiwerk. De fa milieband is hier erg sterk. Ook jong getrouwde vrouwtjes krijgen vaak haar moeder op bezoek die dan helpt met de was (luierwas vooral!) en met het huis schoonmaken. De Braziliaanse vrouwen zijn vrese lijk precies op hun huis, vooral op de vloeren! In dit opzicht lijken ze veel op de Hollandse huisvrouw die ook steeds aan het boenen en afstoffen is. De Braziliaanse heeft echter een groot zwak voor de vloer, of het nu parket- of tegelvloer is. Zelfs de tegels van de oprit die naar de carport leidt, wordt iedere dag met de electrische vloerwrijver bewerkt De oude vrouwen doen hier ook erg veel aan haken. Ik heb heel wat prach tige bedspreien gezien die een oude moeder van 82 jaar had gehaakt. Ze heeft ook kleedjes (slaapkamerkleed jes) gehaakt van een dikke soort haak- garen. Ja kunt hier op de markt haak- garen krijgen in strengen van 50 gram en (opgewonden) bollen van 200 gram. Natuurlijk heb ik ze meteen gekocht en heb er kantbloesjes van gehaakt (goedkoop, uit een bol krijg ik een bloesje in kantmotief met korte- of he lemaal geen mouwtjes, voor ongeveer f 2,50). Daar ik geen huishouding heb en al leen maar een beetje help met afwas sen en verstellen (echt Oma's werk jes) heb ik veel tijd om te haken en doe dat dan ook graag, vooral onder het TV kijken. De TV-programma's be grijp ik toch niet want alles gaat in het Portugees. We hebben hier veel Ame rikaanse films en tekenfilms, ook de nodige Lassie en Rin-tin-tin films, de Flintstones en Flipper voor de jeugd. TV is gratis maar ontzettend veel re clame, net als in Amerika. We wonen in een buitenwijk van Santo André, dichtbij de Pirelli ban denfabriek. Tegenover ons is 'n boer derij met 30 a 40 koeien, drie paarden en een oude (gepensioneerde) ezel, en natuurlijk de nodige kippen, eenden en kalkoenen. Tweemaal per dag kunnen we melk halen, heerlijk vers. Je kunt in de winkels wel gepasteuriseerde melk krijgen maar die is niet zo lek ker. Natuurlijk ook blikkemelk. Ik zag o.a. ons bekende soesoe tjap Nona. Hier heet het ,,Mogo" (mogo betekent: meisje), ingedikte zoete blikkemelk, zoals we die in Indië kochten. Naast ons is een kippenfarm, zodat we ook verse eieren kunnen kopen. Gelukkig hebben we geen last van vliegen, want ons huis is helemaal afgeschermd met vliegengaas. 's Avonds ook geen last van muskieten. Het ligt hier vrij hoog, zodat het te koud is voor muskieten, slechts met warme dagen kunnen we door muskieten geplaagd worden als we buiten blijven zitten. Bakker en melkboer komen hier niet aan de deur zoals in Holland. De kinderen moeten iedere dag brood halen in een winkeltje in de buurt. Je kunt er om half acht 's mor gens of zelfs om 7 uur al terecht, ook zondags. De kruidenierszaken heten hier venda's of mercado's, ze zijn ook zondags geopend (tot 12 uur). Meest zelfbedieningszaken. Eens in de week wordt er in onze buurt markt gehou den in een straat, die tijdelijk voor het verkeer wordt afgesloten. De markt duurt maar tot 12 of één uur, daarna wordt alles ontruimd en is het weer een gewone straat. Ik vind het erg leuk om mee te gaan naar de markt, al was het alleen maar om de bekende vruchten en groenten te zien, zoals mangga, semangka, wa- loh, laboe siam, nangka, djamboe bid- ji, terong blanda, katjang pandjang, ananas, pisangs en advocaten, maar ook appels, stoofperen, perziken, au bergines (paarse terong), paprika's en gewone rode en groene lomboks. De Brazilianen hebben als nationaal voed sel rijst met bonen. Je hebt hier bonen in allerlei soorten, grote en kleine, bruine, witte, gele en zwarte bonen. De bonen worden bereid met varkens- of rundvlees en gekruid met uien(loof) en knoflook. Ze gebruiken hier veel knoflook. Vlees is hier goedkoop, het wordt per kilo of half kilo verkocht, nooit per ons. De slagers verkopen uitsluitend vlees, of kip (schoongemaakt, vers) maar nooit lever, niertjes, e.d. Dat wordt gerekend tot „ingewanden". Je kunt deze dingen echter wel op de markt kopen en je ziet dan open en bloot uitgestald lever, tong, babad (pens), nieren, hart, staart, enz. Twee keer per week komt er een empregada (werkster) van 9 tot 5 uur bij ons werken; ze doet de was, maakt het huis grondig schoon (met kleden kloppen, dweilen en schrobben) kookt ons middagmaal. Na het eten maakt ze af wat nog niet gedaan is, haalt de was binnen (die dan meestal al droog is), strijkt, en is meestal voor 5 uur al klaar. Ze is een caipira-vrouw, zo noemen ze de mensen die uit het binnenland komen. Wij zouden in In donesië zo iemand orang dessa noe men. Ze hebben een apart taaltje, dat wil zeggen geen dialect maar bepaalde woorden verkeerd uitspreken, zoals letteromzettingen. Dit klinkt erg grap pig. Iedere zondagmiddag hebben we op de televisie een speciaal caipira- programma, waarbij ze hun liedjes zin gen (lijkt op cowboy- en ook een beet je op krontjongliedjes). De vrouwen dragen wijde rokken met strookjes, de mannen hebben altijd een stroohoed op (meestal gerafeld). Een andere keer misschien meer. Emilie van Hout-Intveld. DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben Goedgekeurd bij K.B. no. 210 dd. 28-7-1965 Karateclub "KOKORO" Leraar: H. P. Couzijn - Japans gediplomeerd 3e Dan. Branch chief 's-Gravenhage en omgeving. Lessen: vanaf maandag tot en met vrijdag 19.30 - 22.30 zaterdag 11.00 - 15.30 voor dames: dinsdag 19.30 - 21.00 donderdag 19.30 - 21.00 Practische oefeningen in zelfverdediging in het schoolgebouw Roemer Visscherstraat no. 114 ingang Sara Burgerhardtweg no. 4. Inlichtingen dagelijks 070-32.28.95. Leeftijd boven 14 jaar. Wij laten af en toe ook graag een lezeres uit een ander werelddeel aan het woord. Zo gewoon ngobrol, geen aardrijkskundige verslagen. Hier een aantal fragmenten uit een heel lange brief van Emilie van Hout, die al sinds de oprich ting van Tong-Tong trouw meewerkt, waar ze ook zit in de wereld. Ze is nu een hele poos op bezoek bij familie in Sao Paulo, Brazilië. De familie Van Hien. Ook zo'n echte Indische naam, ja? Adoeh! Hoe zitten wij anak-Depok en anak-Ker- tosono nu over de hele wereld! En overal blijven wij eenvoudig en eerlijk ons zelf. Goed zo! 19

Tong Tong | 1968 | | pagina 19