1 Piano? Fa. R. R. GANZEVOORT HAARLEM JONGENS EN MEISJES! SI KLAAS Van een heel goede sobat van Tong Tong, J. N. Pfaff, die voor ons blad zoveel "Dongengans van Si Klaas" ge schreven heeft, kregen wij een brief, waarin de 46-jarige echtvereniging met "Si Letta" met blijdschap werd ver meld. We hebben Klaas en Letta na tuurlijk "tambah lagi empat tahoen" toegewenst tot "kena gouden bruiloft- nja" en daarna "poekoel teroeoeoes!" Een beetje ongewoon berichtje in Tong Tong, ja? Maar U voelt mét ons aan dat Si Klaas ons dit schreef "als dank van ons beiden dat wij zo'n lange tijd zonder onenigheid door dit leven hebben mogen wandelen, ofschoon wij vele Ups en Downs hadden gehad". Symbolisch voor ons allemaal lezers van Tong Tong, die rondom dit blad trouw bij elkaar gebleven zijn in zo veel ups and downs, ondanks veel onenigheid. Ook onszelf wensen wij dus "tambah banjak tahoen lagi" toe! Klaas kon niet nalaten ons nog een raadseltje op te geven: het enige waar hij en Si Letta op hun oude dag nog last van hebben is de ziekte T.S.D. en wat dat zou kunnen betekenen. Wij raadden: Tida Soekah Dingin. Mis! Klaas schreef terug: Terlaloe Sakit Dompet! "Want idoepnja met A.O.W. tanggoeng saben koerangan" ...En helaas is dat een ziekte waar veel van onze lezers last van hebben en die steeds erger schijnt te worden, "biar djoega di-optrekken meloeloe", zoals een andere lezer ons schreef. En onwillekeurig komt dan in m'n ge heugen terug wat mijn Tjang me bijna een halve eeuw terug vertelde (ze kon vreemde profetieën doen): "Later zul len de mensen méér geld hebben dan ze ooit hadden, en tóch armer zijn dan ze ooit geweest zijn." Na ja-lah, als er aan armer worden niet te ontkomen valt, laat ons ge lukkiger zijn met toegenegenheid en onderlinge verbondenheid. VERANTWOORDELIJKHEID Het is waarschijnlijk nog niemand opge vallen, maar het woord „verantwoordelijk heid" komt in de hele Bijbei niet voor. Merkwaardig, want het is vooral in de laatste eeuw in onze moderne beschaving zó'n belangrijk woord geworden dat ieder een - tot zelfs de eenvoudigste man - het kent. Al schijnt het nog steeds niet mee te vallen de grenzen vast te stellen van het begrip, terwijl in de praktijk ook maar al te gemakkelijk de hand gelicht wordt met het plichtmatig nakomen van wat men zich als verantwoordelijkheid gesteld heeft. Met andere woorden: „verantwoordelijkheid" is een typisch „sombong-woord": meestal een vredesvlag op een oorlogsbodem Hoe dan ook: je vraagt je dan wel eens af: hebben vroeger de mensen eeuwen lang geleefd zonder verantwoordelijkheids besef? Of „lag" dat verantwoordelijkheids besef anders? B.v. in het Geloof of in de familietrouw of de Broederschap? D.w.z.: was verantwoordelijkheid vroeger meer menselijk, terwijl tegenwoordig verantwoor delijkheid vaak niet meer is dan „contrac tuele conditie"? Ja, wat je je alzo niet af vraagt! Op zoek naar die „verantwoordelijkheid" onder andere in de Bijbel vind je al heel in het begin een raadsel: als Kain Abel heeft gedood en God hem vraagt waar zijn broeder is, antwoordt Kain met een heel typisch menselijke wedervraag: „Ben ik mijns broeders hoeder?" (een antwoord dat wij nog steeds al te gemakkelijk geven als ons om verantwoording gevraagd wordt). Maar nu het vreemde: God antwoordt NIET rustig en finaal: ,Ja!" Lol Waarom niet? Als het maar in de Bijbel gestaan had (denk je) zou dit, gebod de Christelijke mensheid tot steun geweest zijn eeuwen lang. Maar pas als je veel (en goed) om je heen kijkt, merk je dat zulk een gebod de miljoenen zwakken, lamlen- digen en bangen in de kaart gespeeld zou hebben, die nog steeds maar al te gemak kelijk alle verantwoordelijkheid willen af schuiven op andere broeders om zelf maar geen risico te lopen of omdat men dood gewoon te lui is! Om in eigen huis te blijven: hoe vaak heeft Tjalie (Tong-Tong) voor allerlei voorgestel- ZOEKT U een mooie, gave, bespeelde Volledig gereviseerd Levering franco door geheel Neder land met VIJF JAAR GARANTIE. Betaalbaar in termijnen vanaf ƒ23,19 per maand. Te bevragen: Westerhoutpark 11 - Tel. 02500-19480 de initiatieven niet moeten aanhoren: „JIJ moet het doen. Ik niet. Ik kééén niet!" Dat is geen typisch Indische mentaliteit, hoor! Het komt bij alle rassen en volken voor. Gevolg: veel „hoeders" nemen te veel hooi op hun vork, falen, en worden dan door de hele wereld veroordeeld, vooral door de „kèn-niet-mensen" die nooit zelf wat durf den te doen Verantwoordelijkheid wordt altijd SAMEN gedragen! T.R. PASAR ROMBENG BOLEH TAWAR I Denkt u aan het inleveren van uw barang voor onze pasar rombeng stand op de Pasar Malam? Niet te grote stukken alstublieft en liever geen kleding! Geeft U er een lijstje bij met de prijzen? Ook duidelijk vermelden als U de opbrengst aan Tong Tong afstaat I Uiterste datum van inlevering: 30 Mei. Lilian Ducelle, tel. 545500 Nog 10 dagen voor de tekenwedstrijd en de Junior-10 wedstrijd I 25 Mei moeten alle tekeningen en opstellen voor de beide wedstrijden binnen zijn. Waar blijven jullie Tante Mieke en Lilian Ducelle, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag. 8

Tong Tong | 1968 | | pagina 8