VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD DE GROET - fcji j j j i I Vader was op jacht, tijgerjacht ergens in Oost-Java. Amat, z'n trouwe brrruine brrroeder, die hem altijd vergezelde, zelfs een keer op een verre zeereis naar Gollan, adoe dingin, had een af dakje gemaakt van wilde pisangbla deren. 't Was een vermoeiende nacht geweest, waarin ze een lastig door te komen slenk waren afgedaald. Maar nu een vuurtje, wat thee, een sigaret: en wat wil een mens nog meer? Moe en tevreden zaten ze zo samen wat te rusten. Een tonggerèt sloeg z'n sin- copen; verder was het stil en donker. Tropennacht, augustus 1920. "Gerrit, Gerrit, daag", zei een zachte stem en door een duw tegen z'n schouder schrok Vader op. Flarden mist trokken op uit het ravijn, de hemel was al bleek, hij was dus toch in slaap gedut en Amat, waar hing die uit? Gejaagd keek Vader om zich heen, zag Amat naast zich hurken, gebiologeerd voor zich uitstarend. Een droom dus. leder kende hem hier in Indië toch als John, niemand noemde hem ooit bij z'n hollandse naam. "Dag Gerrit, daag, ik ga nu maar", de stem klonk zacht en vriendelijk en een rijzige figuur in een lange zwarte jas aan de andere kant van het rokende hoopje as draaide zich om, bracht z'n arm, de linker in de rechter had hij een wandelstok omhoog en licht te z'n hoge hoed. Toen verdween hij geluidloos tussen het geboomte. "Albert, jongen, wacht!!", m'n Vader schreeuwde hees. "Amat, lekas!" en samen sprongen ze de nu al grijze gedaante achterna onverrichterzake. Een paar maanden later kwam Vader weer eens in Holland. Als één van de eerste dingen die te doen waren, bezocht hij het huis van dr. A. J., één van z'n beste studie vrienden. Ze deed open, was zeer verrast hem te zien en terwijl hij z'n jas aflegde, bewonderde ze de voor haar meege brachte geschenken: sarongs, ruwe edelstenen, zelf gevonden in Borneo, èn zoals altijd een mooie kris voor de wapenverzameling van dr. J. "Ja zie, ik heb hem toch maar meegenomen", zei m'n Vader, "ik dacht, dat jij z'n collectie wel zou voortzetten". "Mijn God, maar hoe wist, hoe weet jij..." en toen, in de salon, vertelde ze van het overlijden van haar echtge noot. Ze waren naar de komedie ge weest en omdat het een warme zomer avond was, maakten ze na afloop nog een wandeling over de boulevard. Ze praatten over het stuk, over Indië, ook over hem en dat ze al lang niets meer van hem hadden gehoord. De zee licht te. Thuis, met z'n avondkledij nog aan, was haar man op de divan gaan liggen, ingeslapen en niet meer ontwaakt. Diep onder de indruk vertelde Vader haar zijn ontmoeting, tijdens het eerste ochtendkrieken, ginds in de rimboe. Dit weten van een metafysische wer kelijkheid heeft hen beiden getroost. Hanne-Dea Kroon-van Nederveen LEZERS IN AMERIKA Denkt U eraan dat voor zoekge raakte of extra Tong Tong num mers, U altijd terecht kunt bij Marijke Steevensz, 12255 Allardstr., Norwalk, California 90650 Op hetzelfde adres kunt U ook vele Nederlandse boeken bestel len. Informeert U eens! Vlugger en goedkoper dan naar den Haag schrijven! O ÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXJ LINDOE I Het was in 1927 te Padang (Suma tra's westkust) alwaar ik op een groot kantoor werktzaam was, toen plotse ling in de ochtenduren, ca 11 uur, het gebouw hevig begon te dreunen: in één tel wist het hele personeel zich naar buiten op de straat te redden, behalve mijn persoon. Ik kwam be kneld te staan tussen de omgevallen archiefkasten naast de door elkaar verschoven schrijftafels en stoelen, terwijl het scheen alsof de wanden van het gebouw zich naar elkaar toescho ven en ik er even duizelig door werd. Dit speelde zich af in ca. 4 sec. en werd alles daarna angstwekkend stil na een angstig gepaard geschreeuw van alle kanten: "lindoeoeoe!" Toen ook ik mij een weg naar buiten wist te banen werd een tweede aard schok met een lichte trilling waarge nomen, waardoor ik misselijk werd. Het hele verkeer op straat stond stil, be halve een enkel karretje dat onzeker door een hollend paardje werd voort getrokken vanwege de golvende be wegingen van de straatweg, welke ook een paar seconden duurde. Dat de paniek groot was behoefde geen langer betoog, men vergeet be klemmende gewaarwordingen immers snel, maar des te sneller wordt steeds aan herstelwerk gedacht. Waar de stad Padang weliswaar niet zozeer was getroffen werd echter het plaatsje Padang-Pandjang, verderop gelegen, geheel verwoest en wegge vaagd. Men vermoedde dat de vulkaan "Dempo" in Bengkoelen, ten Zuiden van Sumatra's Westkust (Padang) ge spookt had, doch kon het óók een zee beving geweest zijn, aangezien de stad Padang aan de zeekust ligt. Wellicht weten de nog voorkomende Padang-ingezetenen zich dit voorval te herinneren. W.E.G. 'Miiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiHiuiiiiiNitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiininiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM De Haan's OUD BATAVIA Een stoutmoedige ondernemer durft het risico aan om het beroemde driedelige historische werk OUD BATAVIA van De Haan in herdruk te geven: twee delen (in totaal 988 pagina's) tekst en één deel (432 pagina's) platen. Zoals men weet is dit werk "uitstervend". Er zijn maar een handvol exemplaren in het bezit van gelukkige verzamelaars. Ook is het aantal mensen dat dit werk naar waarde schatten kan, zeer gering. Het wordt dus maar een kleine uitgave en DUS vrij duur. De inschrijfprijs bedraagt namelijk f 120,Is het boek eenmaal verschenen, dan kost het f 150,—. Nochtans, in onze boekwinkel rondkijkend, waar vele boeken te koop zijn van méér dan f 60,vinden wij dit kostbare werk NIET duur. Men kan ervoor inschrijven bij Tong Tong bij vooruitbetaling, ook in drie termijnen van 40,Hoe meer boeken er uiteindelijk verkocht worden, in hoe meer huishoudens nog vele decennia de herinnering bewaard blijft aan een moedige, menselijke en schilderachtige Indische historie, die, hoe denigrerend men er vaak ook over praat, één der sterkste steunpilaren is geworden van het nieuwe Nederland. En van het nieuwe Indonesië. We helpen graag met de verkoop van OUD BATAVIA I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, 10

Tong Tong | 1968 | | pagina 10