Reactie op „Sukabumi" ik. Bij het doorlezen van de tong tong van 30-4-1968, werd ik verrast door het artikel over Sukabumi, vooral omdat het bewuste artikel mijn gedachten te rugvoeren naar hele prettige, voor mij onvergetelijke herinneringen. De mees te piekjes en personen, die er be schreven worden, kan ik me nog leven dig voor de geest halen. Het huis met de mooie mindie- bomen herinner ik me ook nog best, ook dat achter het huis de machine werkplaats van de heer Nissen stond. Mevrouw Nissen was de sympathiek ste onderwijzeres, die ik ooit heb ge had. Ze had, meen ik de 3de of de 4de klas van de 2de Europese Lagere School bij de aloon-aloon. Meerdere malen zijn we met de hele klas bij haar thuis uitgenodigd en getracteerd. Ik ben er wel eens Zwarte Piet geweest met mijn vader als Sinterklaas, er wer den dan enkele families bezocht o.a. de familie Ridderhof aan de Selabin- tanaweg. We hebben in hun grote tuin eieren gezocht met Pasen. Prana is ook een zeer bekende klank in mijn oren. Na onze eerste zwemlessen in de kali Tjibandung, is onze zwemkunst in dit zwembad flink bijgeschaafd. Met mijn broers en zus ter hebben we vele aangename uren doorgebracht in dit prachtige knusse zwembad. Ik herinner me de bougain ville bij de stenen zitbanken aan de kant van de "diepe" bak, waar de lage springplank was. Aan de andere kant bij de hoge springplank groeiden meestal canna's. Hierachter lagen de sawah's. In de periode van ongeveer een half jaar, dat we er een maandabonnement hadden lopen, heb ik het zwemmen aardig onder de knie gekregen, maar belangrijker vond ik, dat je er altijd veel plezier had en vele vrienden maakte onder alle lagen van de be volking. ledereen kwam er, ongeacht stand of ras. Mijn broer Jan is nog een poosje badmeester geweest, toen hij voor zijn eind Mulo slaagde. Expert in de "Buddha-sprong" was de dikke heer Nierop, een altijd vro lijke, opgewekte man, die van een grapje hield. Het water voor de zwembakken werd iedere week vernieuwd en de bakken opnieuw gekapoerd. Ik meen me te herinneren, dat vrijdagmiddag de bakken geleegd werden en alle vuile plekken flink afgeborsteld. Za terdagmorgen werden de bakken dan gekapoerd en opnieuw gevuld. "Het huis van de Chinees" werd door mij en mijn kornuiten ook wel eens bezocht, maar dan voor de mang- ga Indramajoe en de mangistans. Het huis met palla-bomen was voor ons ook geen onbekende. Inderdaad ging het gerucht en wij geloofden het toen ook dat de eigenaar een windbuks met zout had klaar staan voor ongewenste gasten, ,maar dat zal wel een fabel geweest zijn. Tegenover dit huis woonde in later jaren (na 1935) een tekenleraar van de Christelijke Muloschool. Klasgenoten van me heb ben op een keer 's nachts de "naakt" beelden in zijn tuin van passende kle ding voorzien. In het bungalow-complex met zijn prachtige bloementuinen woonde ook onze lieve tante Lien, een nicht van mijn vader. Als schrijfster van kinder verhalen en kinderboeken was ze geen onbekende (C. A. Leembruggen of ook wel L. v. Suchtelen-Leembruggen). Het verhaal handelt over een liefde tussen een Boeginees meisje en een Makas- saarse jongen. De oude Mazurki kon je dikwijls in de tuinen met de arit bezig zien. Het was een geschikte baas, waar wij goed bevriend mee waren. Dikwijls heeft hij vrienden van me, die geen centen ge noeg hadden om een kaartje voor het zwembad te betalen, clandestien het zwembad ingeloodst. De kliniekweg, waaraan het grote St. Lidwina hospitaal lag, verbond de Bunutweg met de Selabatoeweg. De weg was slechts ongeveer 200 meter lang, maar waar voor ons toch nog wel het nodige te beleven was. Een ge deelte van de weg had steile zijwan den, begroeid met gras met een hoog te van enige meters. Een plaatijzeren goot zorgde voor een verbinding hoog boven de weg tussen de uiteinden van 2 sloten. Vermoedelijk was de weg hier uitgegraven. Dit aquaduct was een geliefkoosd speelobject, ,maar vooral de grote karèt moending bomen, in de buurt ervan met zijn parasiterende lia nen, waar we Tarzan konden imiteren. Van de getah van deze Hybiscus Elas- tica (hier in Nederland een dure ka merplant, daar prachtige grote bomen met een stam, die je met je beide armen niet kan omvatten) hebben we menig gummiballetje geproduceerd, geschikt om er mee te bikkelen. Op de hoek van de Kliniekweg en de Selabatoeweg was het huis van de heer Ballin, eigenaar van een slachte rij. Wanneer we van Prana meestal te voet huiswaarts keerden, gingen we dikwijls bij "Ballin" mampir, vooral als de roofdieren gevoed werden. Hij had nml. op het achtererf een paar getraliede kooien staan met wilde die ren. We hebben er wel koningstijgers panters en pythons gezien. Het verhaal deed de ronde dat hij een panter naast zijn bed liet slapen. Op een nacht likte de panter zijn hand, waar wat bloed, van een schram zat. Door het proeven van vers bloed, beet hij in de hand en werd de heer Ballin genoodzaakt hem met zijn revolver dood te schieten. Dat Fee Wiebenga balletlessen gaf en een studiebeurs voor Engeland kreeg, herinner ik me ook nog wel. Eén van haar beste leerlingen was, meen ik me te herinneren Anneke de Graaf, dochter van een gepensioneerd kapitein der Cavalerie bij het KNIL. Thea Wiebenga schilderde, geloof De dorpsgekken Si Bandung en Si Pihak herinner ik me wel, Nji Kir kan ik me niet meer herinneren, wel Si Datjum een Chinees. Van de Selabintana waterval (bij ons bekend als de Tjibeureum-waterval) heb ik ook nog enige foto's. We heb ben er verscheidene mooie wandel tochten naar toe gemaakt. Over Selabintana met zijn prachtige hotel (eigenaar De heer Rcjsbacher, een Oostenrijker) en zwembad, golf- veld is ook het nodige te vertellen. Hotel Kramer er vlak naast met zijn echte Hollandse molen. De moerbei en aardbei-tuinen in de buurt. Afge scheiden door enige ravijnen Hotel Wanasari met verderop de theeplan tage Perbawati met zijn kabelbaan. Een heel bos met prachtige varens (Pakoe), het waterkracht-station en nog veel meer herinneringen aan een onvergetelijke jeugd. P. LEEMBRUGGEN Duizenden stenen, afkomstig uit alle delen van de wereld gingen door de handen van de heer en mevrouw Wesdijk en kwamen er gepolijst en gaaf iveer uit. Verwerkt tot sier lijke hangers, kettingen, ringen, manchetkno pen, soms ook gedeeltelijk ruw gelaten om als fascinerende presse papiers uw schrijf tafel te sieren. Amethisten, agaten, kristallen, kwarts, ja elke denkbare steen kunt U straks in hun fraaie stand op de Pasar Malam be wonderen en kopen. De Wesdijks houden van hun werk en hobby en zijn daarom gezellige praters die niets liever doen dan U het naadje van de kous te vertellen. De kinderen zullen niet weg zijn te slaan! 13

Tong Tong | 1968 | | pagina 13