BANDOENG j J. M. VAN EXEL's Gezellige drukte op de Braga in Bandung. Met bijzondere belangstelling las ik "Kris kras herinneringen" over Ban doeng (TT 30/4), aangezien ik ook oud Bandoenger ben en op de Prinses Ju- lianaschool ben geweest. Van de leerkrachten van de P.J.S. herinner ik me: Mevrouw Frangenheim, Juffrouw Offringa en meneer van der Wal. In mijn klas zaten o.a. Hugo Ver- duyn Lunel, Nico Roos, Bas van der Aa, Jan Loemban Tobing, Renske van Leeuwarden (van de bengkel), Greetje de Jong, Appie Zwemstra, Appie Gil- huys, IJsbrand Hortensius, Theo v.d. Meer, en ene Portier; de anderen kan ik me niet zo gauw herinneren. De P.J.S. was een leuke school en in de pauzes werd er behoorlijk bok- sta-vast gespeeld, dat je er duizelig en drijfnat van terugkwam in de klas. Vooral bij meneer Helder in de 7e klas was het leuk, want hij liet geregeld een van ons de windbuks meebrengen naar de school en dan ging de klas in de brandgang naast de school op lege flessen knallen. Met zijn verjaardag gingen we naar Tjioemboeloeit (op de fiets), waar we konden doen wat we wilden. Uit school (om één uur) ging je naar huis (soms via het Insulindepark waar dan even iets uitgeknokt moest wor den), maar zeer vaak via de roedjak verkoper bij de Hertenkamp, waar je voor één cent een emaille bordje vol kocht, maar even zo vrolijk thuis ook nog zat te buffelen van de rijst met sajoer lodeh, etcetera. Tussen twee haakjes, indien een oud P.J.S.-er geïnteresseerd is, het adres van de heer Helder is: J. Topweg 26, Nunspeet, en hij vindt het altijd erg leuk om oud leerlingen te ontmoeten. Mijn moeder, zusjes en ik konden nog lang uit het kamp blijven (op valse blanda-Indo pas), maar in 1944 werden we gesnaaid door de Jappen. Mijn moeder en zusjes verdwenen voor 100 dagen in de Bantjeui gevangenis, daar na Tjihapit en kampong Makasser. Ik zelf was over de muur gesprongen bij de buren, familie Gaster, aangezien ik last had van amoebe dysenterie. Uit eindelijk kwam ik bij mevrouw Hille terecht op het Tjibeunjing plantsoen, maar begin 1945 verdween ik toch wel naar Pasir Benteng, waar we moesten patjollen (tot half dood!), ook rubber tappen of rubber bereiden uit de latex. Ik herinner me nog de heer en me vrouw Orth daar (later weer ontmoet bij K.P.M. en een Pasar Malam), Dr. Spruyt, Zuster Warnaar, Heinz Hetzel, de jongens van Blommestein, Pesch, von Winkelmann, Adrie van Tongeren en vele anderen. Toen we eindelijk hoorden dat het vrede was, waren we als doljen. Ajams werden geroosterd, gekookt en gege ten. Daarna op Bandoeng aan, lopen allemaal, zonder idee te hebben dat het toen eigenlijk al gevaarlijk kon zijn. Ik zou willen besluiten met te zeggen dat Bandoeng nog steeds een zeer bijzondere plaats inneemt in mijn hart, trouwens Indonesië in zijn geheel, en ik denk vaak met weemoed terug aan die jaren van mijn Indische jeugd. "Tong Tong" doet goed werk door ons hieraan te herinneren, want uiteindelijk is het een belangrijk deel van ons leven. Joop v.d. Lijn DAON ANOE Toen we in Tjimindi woonden, trok er tijdelijk een nichtje bij ons in. Ze was in opleiding als verpleegster en deed praktijk in het Militaire Hospitaal in Tjimahi. We zaten daar niet zo ver van af en het lag dus voor de hand, dat ze bij ons in huis kwam. Vera, m'n vriendinnetje, en ik, beiden een jaar of acht, waren erg geïnteres seerd in de romances van Thea, het nichtje. Zo zijn meisjes nu eenmaal! Wij tweeën zwierven graag over de galangans en langs de kali en op één van deze tochten ontdekte Vera een daoen kentoet plant. Een vondst von den wij! We namen er wat van mee naar huis. Daar hoorden we dat Thea's "lover" weer op bezoek zou komen en als een legpuzzle paste voor ons alles in el kaar. Vera en ik waren het eens zonder woorden. We gingen op de uitkijk zitten. Toen we de jongeman zagen aankomen, kro pen wij onder het divanbed in Thea's kamer, hopende, dat het verliefde stel hier later naar toe zou gaan. We had den geluk! Na een tijdje hoorden we ze inderdaad binnen komen en ploften ze nota bene boven op de divan neer. Het zal wel handje pak geweest zijn en zoentjes wisselen. Zo gaat het immers bij verliefde mensen. Dit vonden we hét moment voor de daoen kentoet, die we meegenomen hadden. Ons met moeite stilhoudend begonnen we de bladeren te kneuzen. Aj, aj, de lucht werd haast bedwelmend onder de bank en moest toch zo zoet jes aan voor de anderen ook ruikbaar zijn. Het werd inderdaad rustiger boven ons hoofd. Zouden ze elkaar in stilte voor stiekeme stinkerd hebben uitgemaakt? Uiteindelijk gingen ze maar naar buiten en konden wij ook uit onze welrieken de schuilplaats komen en buiten lekker uitlachen. Arme Thea, ze heeft nooit geweten dat wij deze situatie geschapen hadden. Si maloe IJJlllllllllllllllllllllllllllfïïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIMIKIIlUHIIIIIIIIIIIIIILi Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 j Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- j schoenen met hoge of lage hak j I in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 1 Ook voor heren luchtige zomersandalen. j ÖillllllllllllllllllllllllllillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIIMIlIHHIIIIIinillllllllllllllllllllllHHlIlHUIIIIIIIIIIinU 10

Tong Tong | 1968 | | pagina 10