flLTUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste broh van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. MUSICIÈNNE IN DE DOP Als kokkie terug kwam van "perlop", bracht ze een klein gendoh'kje met zich mee naar "boven". Soeratemie, van hooguit zeven; ze was nog hele maal ompong. De kleine meid toonde zich een ijve rige leerlinge van haar grootmoeder. Als ik 's-morgens achter kwam, om de goedang-uit-te-geven, stonden op 't tafeltje al potjes en pannetjes klaar voor alle ingrediënten, die nodig waren voor onze rijsttafel. Ze popelde om de petroleum uit 't grote blik over te pompen in flessen. En dan had ze de bijkeuken ook al aangeveegd, de anglo's gevuld met arang, zodat ze er straks alleen nog maar wat gloeiende kooltjes in hoefde te leggen uit de grote vuurpot. Om, op haar knietjes de vuurtjes met een ki- pas aan te wakkeren, dat de vonken knetterend om haar heen vlogen. Wanneer ik ook in de keuken kwam, altijd zat de kleine Temie op haar dingklih; met haar dunne vingertjes te wriemelen in een mandje met taugé, ze schilde, knipperend met de ogen, uitjes of ze brak de katjang-pandjang in stukjes. Alle kleine werkjes die kok kie haar liet doen, hadden haar volle toewijding. "Jij wordt vast een knappe kokkie, als je groot bent", prees ik, haar kriebe lend in 't nekje. Dan draaide ze ver legen met 't hoofd, met op de kruin die kondé-kemirie, lachte maar wat. "Inggih ndoro, sregep èstoe, Soerate mie". O ja, ze is zó vlijtig, zei dan haar grootmoeder. 't Schemeruur bestemde ik iedere avond voor mijn muziek. Als we op 't terras thee gedronken hadden, knipte ik 't licht aan op de piano, nam op 't krukje plaats en gaf me een uurtje over aan compositie's van Schumann en Schubert. Intussen ruimde djongos de theeboel op, waarbij Soeratemie maar al te graag hielp. Want dan was ze dicht bij de muziek. Ik merkte n.l. al gauw, dat zij zich daar hevig voor interesseerde. Zij draalde bij de deur en bleef kijken van een afstand. Lang zamerhand kwam ze hoe langer hoe dichter bij, ja, 't was of alle schroom van haar af viel, zodra ze de eerste klanken hoorde van de piano. Dan zég ik haar niet eens, maar ik voelde haar aanwezigheid in de kamer; muziek fas cineerde haar. Na vier of vijf dagen bracht ze de moed op, naast me te komen staan. Strak keek ze naar de notebalken, met die stokjes, waaraan twee, drie, vier of meer zwarte ballet jes. Was dit een ontdekking? Van een klein, iavaans muziekwonder? Vooral niet verschrikken, rustig haar gang laten gaan, niets vragen, niets zeggen. Ze moest eerst volkomen op haar gemak zijn. En, wie weet, mis schien zou ik haar de eerste begin selen kunnen bijbrengen. Ik zag die dunne vingertjes al huppelen over de toetsen, later; als ze Mozart ging ver tolken, of Chopin. En dan ging op een avond de branie zó ver, dat ze vlak naast me, haar bruine handjes legde op de rand van de piano. De ogen lieten niet af, van 't muziek blad. Na mijn slotaccoord waagde ik 't. "Apieh Soeratemie? Koewé seneng moesik?" (Vind je 't mooi? Houd je van muziek?) Ze keek me aan, met glinsterende ogen. En dan, weer met een blik op het muziekboek, zuchtte en sliste ze door de openingen tussen haar tan den: "Inggih ndoro. Moesik koh kadosz zsaté ngih?" (Ja mevrouw; wat lijkt muzoek toch op saté). Niet ik, zij had een ontdekking gedaan. PLANTERSVROUW nummn fï BEHALVE, olieverf en penteken- werk, moderne collages en nieuwe collectie wandkleden een origineel nieuwtje... HANDBESCHILDERDE kruissteek en 1 Borduurpatronen van diverse Ind. ta- 1 frelen en bloemen... heeft de huisvrouw met hobby GAMBAR INI - H. M. Dijklaan 33 Badhoevedorp Tel. 02968-40 07 S OOK op de 10e Pasar Malam voor 1 de 6e keer een stand. IiiiiiiuHiiBnn)jBiiiiuuDuiiiiniiiiiinnHHuniiiiiiniiniiitiiiimiuiiiiiiniiiiuiiiiiiDiinHiiiiiiNaiuiHiiiiP KUDETA STAATSGREEP IN DJAKARTA De achtergronden van de 30 septem- ber-beweging in Indonesië. Na het vele dat er reeds geschreven is over de gebeurtenissen in 1965 die een nieuwe loop gaven aan de ge schiedenis van Indonesië is thans bij de uitgeverij J. A. Boom en zoon te Meppel een boek verschenen van de hand van Dr. Basuki Gunawan. Het eerste deel van het boek geeft een overzichtelijk relaas van het Indo nesische politieke leven na het ver werven van de onafhankelijkheid, zoals het mislukken van de parlementaire democratie van de eerste jaren, de algemene verkiezingen van 1955, de rol die de voornaamste politieke par tijen hierbij speelden, en de sociale achtergronden van de verschillende groeperingen. Het tweede en derde deel behandelen de periode van de "Geleide Demo cratie", de daarmede samenhangende ideëen van president Soekarno en zijn pogingen om een evenwicht te bewa ren tussen leger en P.K.I., welke poli tiek tenslotte faalt door de toenemende tegenstellingen, die resulteren in de mislukte coup van Untung. Voor ieder die belang stelt in deze voor Indonesië zo ingrijpende gebeur tenissen geeft dit boek een helder en duidelijk overzicht van de politieke ontwikkeling in het naoorlogse Indo nesië. Thans verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. Keduta Staatsgreep in Djakarta, door Dr. Basuki Gunawan, 216 blad zijden, 13,50. 19

Tong Tong | 1968 | | pagina 19