LANGS TIJGER PADEN DE GROTE LEUGEN Lex Denninghoff Stelling Dierenboeken verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG restaurant wijnands v/h Cecil j J. M. VAN EXEL s 16 los, valt aan en sneuvelt op het veld van eer... Dan maakt een kopschot een einde aan het leven van een moe dig tegenstander. Dit zijn van die mo menten, dat men even stil wordt... De volgende dag gaat het weer huis toe, de trouwe Ford wordt bemoedi gend toegesproken en beklopt, de Taaie hijst zich achter het stuur en vol vertrouwen wordt de terugtocht aanvaard. Totdat ze thuiskomen, zijn ze nog op jacht, maar als de Landheer met een kus wordt bedankt voor het verse zwijntje en weer met zijn kroost op schoot zit en als ook de Taaie weer bij zijn betere helft terug is, dan be hoort deze tocht weer tot de geschie denis. De spuit wordt opgeborgen, de jacht was veel te kort! Maar na vandaag komt morgen, vooruit nu niet gemord! Een jager recht zijn schouders, is steeds vol goede moed, Is weidelijk van hinnen en alles wordt dan goed. Sindanglaja, 9 mei 1939 Th. A. van Leeuwen Mag in geen bibliotheek ontbreken f 6,incl. porto. Dieren in de wildernis - door F. A. Roedelberger 27,50 Dieren van verre eilanden - idem27,50 Vogels van Azië - deel I en II - door A. Rutgers 22,50 N.a.v. het stukje "De Locomotief" (in TT 30 juli, pag. 22) schrijft Ir. Trap ons: "Het is heel veel jaren geleden dat ik de toenmalige hoofdredacteur Lieve- goed in Semarang bij wederzijdse vrienden ontmoette. Toen een bekende persoonlijkheid ter sprake kwam, zei Lievegoed over hem: "Die man liegt zó goed, dat ik als journalist daar niet eens tegenop kon liegen!" Liegen journalisten dan zo goed? Zijn ze zich er eventueel van bewust of niet? Kan het ze eventueel ook kwalijk genomen worden? Toen ikzelf als jong broekje de journalistiek in ging, zat ik ook aan de redactietafel met lijmpot en schaar, met paketten telegrammen, berichten en rapporten, ging er zelf op uit om nieuws te halen en hielp mijn portie van de krant te vullen. Maar hoe langer ik met dit werk bezig was, hoe meer ik begon te ont dekken dat hetgeen ik als "de waar heid voor het publiek" in de krant zet- te, voor 100% afhankelijk was van de berichten die op mijn tafel gelegd wer den. M.a.w.: dat ook als ze NIET waar waren, ik deze onwaarheden hielp te verspreiden. Ik leerde ook dat vele be richten "gekleurd" waren door de ko ker waaruit zij kwamen, dus "pro" dit of "anti" dat. En dat eventuele waar heden min of meer verdraaid waren. Ook ontdekte ik dat vele berichten de wereld ingezonden werden door be paalde machinaties die een (goed of verkeerd) doel per sé wilden doordrij ven, ook al was er geen behoefte aan. M.a.w. de werkelijkheid werd erdoor geforceerd een andere richting uit. Ook leerde ik dat verreweg de meeste journalisten nooit de tijd hadden om diepere achtergronden te onderzoeken om daardoor in staat gesteld te wor den een juiste oorsprong te ontdekken, die wél van hoge waarde was. Ook leerde ik dat ik doodeenvoudig van massa's dingen lang niet genoeg wist, zodat ik wel op gezag geloven moest. Inclusief eventuele fouten en leugens. Ook leerde ik genoegen te nemen met "de naakte feiten" en ze op dit feit alleen te beoordelen, ook al was dat oordeel faliekant fout. Enz. enz. Ik ontdekte dus dat ik tegen wil en dank regelmatig loog. En zelfs waar ik mijn handen in onschuld kon wassen door te zeggen: ANP zegt het, of Reu ter zegt het, of het communiqué van die of die authoriteit zegt het, ging ik niet vrijuit. Ik was min of meer een gewone roddelaar en hielp leugen en gevaar in de wereld brengen. Net als Tante Mien of Oom Pong, die b.v. "met eigen ogen gezien heeft" dat mijnheer A. uit een verdachte buurt kwam. DUS is meneer A. verdacht. Of zich beroept op het gezag van mijnheer B. die zegt dat die of die boeken of meubels ge tuigen van goede smaak. DUS is het goede smaak. Enz. enz. enz. Meer en meer ontdekte ik overigens (ook beseffend dat er tussen de leu gens toch ook wel waarheden scholen, maar wie wéét het?!) dat er veel waars school in de langzamerhand veld win nende opinie, vaak juist bij journalis ten, dat de Pers is niet de Koningin, maar de prostituee der Aarde! Maar als de pers dan alleen afgaat op wat haar door "gezaghebbende instanties" in indrukwekkende communiqué's ver schaft wordt, dan "prostituëren" al die kandjeng-besars ook!... De "lol" ging vrij spoedig van de journalistiek af. Tot rust komen deed ik eigenlijk alleen tussen eenvoudige mensen die practisch nooit kranten la zen, dus kleine boengs, eenvoudige mensen van de straat. Ach ja, ook daér was natuurlijk kleine roddel en klein gelieg, maar het bleef ten minste klein en betrekkelijk onschadelijk. Daar naast was een veel groter terrein van leven met eenvoudige waarheden. Ik ging de "Piekerans van een Straat slijper" schrijven. Het soort werk dat ik met Tong Tong nog steeds doe: laat echte, levende mensen zélf aan het woord, je zal er méér echtheid en waarheid, meer betrouwbaarheid en menselijkheid vinden dan in hoeveel krantenpaketten ook. O ja, het heet "klein werk". En het !S misschien ook klein werk. Maar, weet U, beter een kleine waarheid dan een grote leugen. En het zijn after all de kleine mensen die nog klimmen kunnen. De grote kunnen alleen nog maar vallen... f.R. HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJNANDS v/h Grand Hotel, Makassar IllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIHI I Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Dameslaarzen in nieuwe creaties. '«iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiiHNiiiuiniiiHiiiimniiMiiiiiiiiiiiiHiiurmDitiinï

Tong Tong | 1968 | | pagina 16