HARRY BRAUN LOBSTER EN JACHTGEWEREN 12 September Gisteren had ik nog aan hem ge dacht. Op de laatste Pasar Malam hadden we nog een boom-kras opge zet van hier tot Pasar Pagi en terug, en weer ernaartoe. En vandaag komt het telefoontje: "Harry is dood". En hoewel ik veel Harry's ken en nét nog afscheid genomen had van Harry Nitzschke, wist ik direct dat het "DE" Harry was van Brown's Sugar Babies. Harry Mathieu Braun heette hij; hij werd geboren in 1908 te Fort de Koek en hij is op 60-jarige leeftijd in Haar lem overleden. Wat voor scholing hij alzo gehad heeft, hoe hij gewerkt heeft en wat hij alzo bereikt heeft, niemand weet het eigenlijk, want Harry was en bleef voor iedereen die hem gekend heeft alleen maar De Man van Browns Sugar Babies, één brok mousserend stuk muzikaliteit, spontaniteit en kameraad schap. Andere bands mochten dan be ter zijn, meer sophisticated, meer ge specialiseerd, Harry's band bracht uit gelaten dansvreugde honderd karaat! Aan Harry kan men niet denken zon der eivolle dansvloeren te zien van Dierentuinen en Sociëteiten, deinende pagekopjes, levenslustige jongens, uit gelaten plezier. Harry was met zijn band eigenlijk DE grote doorbraakfi- guur van de Jazz in Indië. Over zijn muziek praatte je niet, je verzamelde hem niet in grommofoonplaten, ie danste erop. En met een aanstekelijk heid en een dash die in tien jaren het "krontjongtijdperk" ver achter zich liet, en de weg effende voor alle andere bands die later zouden komen. Ik zei dat ik gisteren nog aan hem dacht. Waarom? Omdat ik in Restau rant Saur een crab-cocktail kwam proberen. En opeens sprongen mijn gedachten naar de lekkerste lobsters die ik ooit gegeten heb. Op Pasar Pagi in Batavia-Kota. 's Morgens vijf uur. Onbeschrijfelijk heerlijk aromatisch ge kookt en met een pittig sausje gesa voureerd. Voor vijftig cent, Njoo! Pasar Pagi was toen (veertig jaar geleden) nog een echte drukke en ge zellige pasar. Er was toen ook nog een stationnetje waar de eerste ver kopers uit de oedik mee arriveerden. En de eerste jagers vandaan vertrok ken naar blakang Tangerang of Rang kas. En waar de laatste fuifnummers van Batavia een "afzakkertje" kwamen pikken, dus ook Harry. Snap je nu die eigenaardige titel van Harry, lobster en jachtgeweren? Hier, op dit onzalige uur en op deze vieze, riboete pasar, zag je twee ui terste exponenten van de oer-echte Indo samenleving als adiks bijeen. Jon gelui in flanellen broek en gabardine jasje, met de meest kersverse jazz van Hollywood nog in de benen. En de "koeno Indo jagers" in khaki of grijs groen, met Tjies en Sauer dubbelloop. Hier schalden uitgelaten het meest moderne Hollywood-slang en het aller oudste Kemajoran- en Petodjo-slang door elkaar, maar waren wij, hoe pien ter of modern we ook waren, "eeuwen oude bloedsbroeders"! Is het dus te begrijpen dat op de laatste Pasar Malam Hary's en mijn gedachten onweerstaanbaar naar Pa sar Pagi teruggingen? En niet uitge praat raakten? Was Harry de bekende jazz-leider? Was Tjalie de bekende schrijver? We waren (en zijn!) het geen van beide. We hebben allebei het voor recht gehad een brokje puur Indo schap, dus origineel MENS-schap, te hebben beleefd, een brokje puur "East is East and West is West and once the twain DID meet"! Lobster en Sauers op Pasar Pagi. En Harry Braun. Lobster in Saur op het Lange Voor hout in Den Haag. En Harry. Een klankspeling en een verre groet zoals alleen een Indischman van Beta- wie beleven kan. En een knipoog over het ravijn tussen Leven en Dood: djangan loepa, Njoo, djangan loepa! Inderdaad! wij zullen niet vergeten! T.R. SCHADECLAIMS In de rubriek Van Hier en Gunder van Tong Tong No 5 zijn wij kort en hard geweest over de klachten over de schadeclaims. Dat wil niet zeggen dat wij niet getroffen zijn door de ver regaande harteloosheid waarmee ook deze onrechtvaardigheid aan de Indi sche gemeenschap is "opgelost". Helaas is deze materie zó uitgebreid en ingewikkeld dat een begrijpelijke uiteenzetting veel te veel plaats in Tong Tong zou kosten en bovendien tóch ook niet gelezen zou worden door het grootste percentage onzer lezers. Wie er meer van weten wil, kope het nummer van 12 september van het Algemeen Handelsblad, waarin het Ka merlid De Goede en de heer J. A. G. Bennink volledig en indringelijk aan het woord geweest zijn. Heel in het kort komt het hier op neer dat een totaal aan schadeclaims van 4500 miljoen door de Neder landse Regering aan Indonesië is "kwijtgescholden" op f 600 miljoen na, welk kleine eindbedrag in stukjes en beetjes aan rechthebbenden uitge keerd zal worden over een periode van 1973 tot 2002. Onrechtvaardigheid No 1: Er wordt een aanzienlijk bedrag kwijtgescholden van andermans geld (want de Regering handelde hier zonder enige voorkennis glad over de rechthebbenden heen!), Onrechtvaardigheid No 2: zelfs dat treurige restantje wordt nog uitge smeerd in schaamteloos kleine porties over dertig jaren, zodat de laatste stui vers pas in het jaar 2002 zullen zijn uitgekeerd. Wie leeft er dan nog? Vér vóór het jaar 2002 zullen alle rechthebbenden al lang overleden zijn. De Regering spreekt dus sardonisch over "een na tuurlijk verloop" van deze "afbetaling". Er is weer eens een "mooi gebaar" ge maakt tegenover Indonesië en de laat ste kolonialen zullen nog op de rand van het graf daarvoor geplunderd wor den. Wie andere woorden gebruiken wil dan "harteloos", ga zijn gang. Het is gewoonweg te "djidji" om erover te praten! En met deze "schone lei" is het verfoeilijk kolonialisme van die bruine en gebruinde Indischgasten ein delijk afgesloten en gaan wij een eer lijker en schoner toekomst tegemoet... Maar wat ons bij alle onrechtvaar digheden en gebreken van regeringen of maatschappijen het meest grieft, is ONS gebrek aan solidariteit en broe derschap, waardoor wij keer op keer weer bij honderdduizenden toekijken in onverschilligheid en hardheid als een paar duizenden onrecht wordt aan gedaan. Nu zijn de excuses: "Ik weet van niets" of "Wat moet ik doen?" of "Het zijn mijn centen niet; waarom zou ik moeite doen?" Dus wordt nu eens dit deel van de repatriantengroep getroffen door dit onheil, dan weer dat door een ander, maar stuk voor stuk komen we alle maal aan onze trekken. Heden ik en morgen gij. Daarom klaag ik niet mee als er geklaagd wordt, noch scheld en dreig als men het van mij vraagt. Als wij niet allen in eensgezindheid en verbondenheid eerbied hebben voor onze herkomst, zal elk deel van onze erfenis ons brok voor brok ontnomen worden. En wij weten het. T.R. TROPISCHE KUNST IN EINDHOVEN Van begin oktober tot ver in novem ber zullen in het Philips Ontspannings Centrum in Eindhoven diverse mani festaties van muziek en dans worden gehouden, vele uit de Tropengordel, waarbij uiteraard ook Indonesië niet ontbreekt. Programma's zullen gaarne worden verstrekt door "Budidaja", Thorbecke- laan 107, Den Haag, Tel. 070-68 91 72. Postzegels insluiten voor een waarde van f 0,50. Eindhovenaren (en daar rondom!), verzeker U tijdig van een paar onver geeflijke culturele avonden! 3

Tong Tong | 1968 | | pagina 3