De militaire school te Meester-Cornelis SCHOOL In 1852 werd bij het 7e Bataljon te Weltevreden een militaire onderwijsinrichting opgericht, die kort daarop onder de naam van "onder-officiersschool" (tot op leiding van onder-officieren tot officier der infanterie en militaire administratie) naar Mr. Cornelis werd overgebracht en in 1857 werd gedoopt in "Militaire School". Van 1872 tot 1883 werden er ook onder-officieren der cavalerie tot officier bij dat wapen opgeleid. Zo lang Tong Tong bestaatheeft er nog nooit een artikel over de Mili taire School te Meester Cornelis in ge staan. Nu zo'n artikel ons eindelijk aangeboden wordt, happen we gretig toe. Het is wel een ongewoon lang artikel geworden, maar door bijzondere omstandigheden is inkorting of cou pering niet mogelijk. Mag wel, ja, voor één keer zo'n lang artikel? Red. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat van 1818 tot 1826 te Semarang 'n mi litaire school bestond, waar officieren van alle wapens werden gevormd, voorts dat kort na het eindigen van de Java-oorlog te Weltevreden een school tot opleiding van artillerie-officieren werd opgericht, die in 1882 werd opge heven en dat overigens, vóór 1852, opleiding tot officier in Indië uitsluitend bij de korpsen plaats had. In 1883 werd de Militaire School in zoverre hervormd, dat zij werd be stemd om onder-officieren voor te be reiden voor het toelatingsexamen voor de hoofdcursus in Nederland. Het toe latingsexamen was, evenals dat voor de hoofdcursus aan het eind van het 2e studiejaar, vergelijkend. Het aantal leerlingen, élèves genoemd, mocht in totaal ten hoogste 20 bedragen. De school vormde een zelfstandig onder deel van het leger, onder een kapitein directeur, aan wie de nodige luitenants instructeur waren toegevoegd. Aan de Militaire School te Mr Cornelis was van 1907 tot 1914 verbonden een cursus ter opleiding van Inlandse 2e luitenants der Infanterie, welke cursus definitief werd opgeheven, nadat reeds sedert 1911 zich geen nieuwe leerlin gen hadden aangemeld. Door de oorlogsomstandigheden kon den in 1917 geen élèves naar Neder land vertrekken en zo kon het gebeu ren, dat het tweede studiejaar in 1919 in Indië het officiersexamen aflegde. In 1920 werd het leerplan belangrijk uitgebreid. In 1921 werden de Militaire School en de Hoofdcurus (te Kampen) opengesteld voor niet-Europeanen. In verband daarmede werd het aantal plaatsen aan de Hoofdcursus voor on der-officieren van het Ned. Ind. leger uitgebreid tot 12 en het aantal leer lingen aan de M.S. (Militaire School) gebracht op ten hoogste 36. In 1920 werd aan de M.S. een vóór cursus opgericht, "het instituut voor aspirant-officier" van 3 studiejaren en waarvan het leerplan aansloot aan dat van de M.S. In 1925 werden geen nieuwe leerlingen meer tot dit instituut toegelaten in verband met het over compleet aan officieren. Portret Militaire School 1909-1911. Achterste rij v.l.n.r.: Von Seydlitz Kurzbach; le Roy; Simons; van hingen; Boode; Walangitang; Kawilarang; Kühr; van der Walvan Loon; Becking; Lisnet. Middelste rij v.l.n.r.: 2de It. Wardiman; lste It. van Nieuwenhuizen (I. Cursus); lste It. Roukens (M.S.); Kok, burgerleraar; lste It. Groeneveld (M.S.); Kapt. Eilers, R.M.W.O., leider l. Cursus; Kapt. Velds, Directeur M.S.; lste It. Meyroos (1. Cursus); Schooneveld, burgerleraar; lste It. Lettinga M.S.; lste Lt. Moorrees (I. Cursus); 2de It. R. M. Mardjana; I'oorle rij v.l.n.r. van den Bos; Groeneveld; Korteman; R. M. Abdoel Rachman; R. Bagoes Soendjojo; Landouw de Quant. 6

Tong Tong | 1968 | | pagina 6