gaf om een lange degen te dragen, waarop je natuurlijk heel trots was. Toen wij met de juist in dat jaar in gevoerde schermwedstrijden te Welte vreden voor alle korpsen van het leger en van de marine de eerste prijs een gouden medaille kregen voor sabelschermen, was de kapitein Eilers bijzonder in zijn schik en daar we ook voor geweer en degen prijzen hadden gewonnen, gaf hij ons een vaatje bier cadeau. Ik dien hier er nog even bij te vertellen, dat we dit succes vooral te danken hadden aan Tjoh (Kees) Boode, die alle partijen won en daar voor een zilveren horloge kreeg. Jam mer, dat Kees geen officier is gewor den, maar een eerzaam candidaat-no- taris en president van de Weeskamer. Wel zijn we de kapitein Eilers in later jaren nog dankbaar gebleven dat hij zoveel voor onze lichamelijke ontwik keling heeft gedaan. Hij was het ook, die ons met de springplank leerde sal to-springen en op 'n goede dag kwam hij ineens aanzetten met duelleerpisto- len. We kregen maskers met dikke glazen platen voor de ogen en moes ten borstlappen en handschoenen voor sabelschermen aandoen en schoten op elkaar met kogels van pek. Wij vonden zo'n duelleerpartij zo fijn, dat we hem weieens vroegen: "Wanneer mogen we weer duelleren, kapitein?" De sergeant van Haarlem, een van de beste gymnasten van het garnizoen, kwam ons, élèves, eigener beweging vaak extra lessen geven aan brug, rin gen en rekstok. Eigenlijk was dat hele maal niet nodig, want we hadden zelf onder mijn oudste studiejaar uitsteken de gymnasten, die ons voortdurend in de ringen of aan het rek joegen. Vier van hen konden de christenstand ma ken en zelden zagen we zulke prach tige reuzenzwaaien, zoals Holz die maakte. En laat ik Tjitji van Ardenne niet vergeten, een allround sportman, de "Banteng" van Oliveo, zoals het inheemse publiek hem noemde. Hij was een geweldige gymnast en kon ook zo behendig gooien, dat hij met een steen, meestal al met de eerste worp, een mangga van de boom kon gooien. De kapitein Eilers leidde ook onze velddienstoefeningen, die we met een der compagnieën van het garnizoen te Meester Cornelis hielden, en op zo danige wijze, dat die bijzonder inte ressant en leerrijk voor ons waren en het waren van de Inlandse Cursus vooral onze sympathieke Kawilarang en Walangitang, die daarbij uitblonken als goede tactische aanvoerders. Natuurlijk was het ook weer de kapi tein Eilers, die er voor zorgde, dat we ons geregeld op de schietbaan achter de Sociëteit Amicitia konden oefenen in revolverschieten en elk jaar werd er voor de beste schutter een prijs uit geloofd. Op de binnenplaats bevond zich nog een enorme droge put, die overdekt was met zware planken, waar we op maanavonden na onze eigen oefening vaak bovenop zaten op gemakkelijke stoelen. In mijn oudste jaar waren een paar uitstekende gitaristen en het was vooral Ridderhof, die ons vaak kon doen genieten van zijn meeslepende krontjongmuziek. En wat heeft hij later op de Hoofdcursus te Kampen nog een furore gemaakt! Maar we zaten ook wel eens voor aan de straat op de stenen leuningen van de toegangsweg vrolijke wijsjes te zin gen. En pas op, als er dan een hoog gehakte schone uit Gang Boengoer of zo met nerveuze trippelpasjes de M.S. moest passeren, want dan zongen wij op de maat van haar pasjes, die ze dan trachtte te versnellen: En zij loopt, tjeplak tjeplok, Schone maagdschone maagd. Misschien zij wil met mij op stok, Als maar gevraagd, als maar gevraagd. Maar mijn mond, als oude lel, Moeloet trembel, moeloet trembel, Durf niet te roep: kom hier! Die schone, lieve dier. Nu zult U misschien zeggen of denKen: "Hè, wat flauw!" Maar bedenk dan ook, dat wij nog zo héél jong waren en nog zo barstensvol levensvreugd. En wat is het leven dan nog mooi, als je nog helemaal geen zorgen kent en denkt, dat je nog de hele wereld kan veroveren! U kent mogelijk wel deze Chinese spreuk: "Geniet van het leven, het is later dan ge denkt!" Welnu, onze klasseleider zei vaak tegen ons: "Ge niet maar van deze jonge jaren, want jullie zult later nog wel eens met wee moed aan deze tijd op de M.S. terug denken, die je nu soms wat zwaar voorkomt. Maar het zijn de beste jaren van je leven, zo helemaal zonder zor gen, jaren die nooit meer zullen terug keren. En zo is het. Wat vaak denken wij nog terug aan deze prettige tijd te Meester Cornelis, waar we met alle mogelijke zorgen werden omringd, waar we zo vrolijk en onbekommerd leefden in goede en blijvende kameraadschap met onze vrienden van de Militaire School. Oca. Bij Boekhandel Tong Tong ver krijgbaar: GESCHIEDENIS van INDONESIë door Dr. H. J. de Graaf, thans slechts voor 13,50. Een prachtig bezit voor lezers die meer willen weten van In- donesië's rijke geschiedenis! INGEZ. VRIENDSCHAPSBANDEN MET INDONESIË Wanneer wij horen of lezen over goede of verbeterde betrekkingen met Indonesië, denken wij meestal aan han delsbetrekkingen. Ten opzichte van vriendschapsbetrekkingen staan wij nog wat stijfjes en gereserveerd tegen over elkaar. Gastvrijheid over en weer en persoonlijke contacten zouden tot een versteviging van vriendschapsban den kunnen bijdragen. De BELANGEN VERENIGING "UIT EN THUIS" te Den Haag onderhoudt reeds enige jaren contacten met emi granten overzee. Voor het onderhou den van familie-betrekkingen worden n.l. groepsreizen gorganiseerd naar Amerika, Canada, Australië, Suriname en Indonesië. Met betrekking tot In donesië hoopt deze vereniging hechte re vriendschapsbanden aan te leggen in de vorm van logies-verschaffing over en weer bij particuliere adressen. Er wordt daarbij gedacht aan een ver goeding van b.v. Holl. f 5,per nacht per persoon (U.S.A. 1.37) inclusief eenvoudig ontbijt. Door dagelijks wisselende koersen wordt geen bedrag in Rupiahs ge noemd maar volgens de huidige koers komt dit bedrag op ongeveer 500 a 600 Rup. De overige maaltijden kunnen wor den gebruikt, hetzij in een restaurant, hetzij eventueel bij het logeeradres thuis. Uiteraard tegen extra vergoe ding. De Vereniging "UIT EN THUIS" mocht over bovengenoemd plan reeds gunstige reacties ontvangen uit Indo nesië. Mevrouw Mary Bruckel-Beiten, voor zitster van de Belangen Vereniging "UIT EN THUIS" zal 13 oktober a.s. naar Indonesië vertrekken om de mo gelijkheden voor particulier logies per soonlijk te bekijken, terwijl de heer K. J. van Luyk, Financieel-Adviseur van dezelfde vereniging, die enkele weken geleden uit Indonesië is teruggekeerd, ook reeds enige contacten voor dit doel heeft gelegd. Beide bestuursleden zijn gaarne bereid om verdere inlich tingen te verstrekken. Hun adressen zijn: Mevr. M. BRUCKEL-BEITEN, van Aerssenstraat 217, DEN HAAG, tel. 55 82 10. K. J. van LUYK, Conradkade 156, DEN HAAG, tel. 63 24 60. INDONESIA. Uitg. 1964. Beelden van het moderne Indo nesië. Met talrijke kleurenfoto's. 7,50 1,porto. INDONESIA, AN INVITATION. Foto's uit alle delen van de ar chipel. f 7,50 0,35 porto. Verkrijgbaar bij Boekhandel TONG TONG 9

Tong Tong | 1968 | | pagina 9