RECHT UIT 'T HART %U DJOtGA »/&Co Komt U van BUITEN Den Haag sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) In de Tong Tong van 30 oktober j.l. las ik op bladzijde 14 hoe die mevrouw dacht van een nieuwe baboe. Zijn al die baboes zowel de oude als de nieuwe niet te vertrouwen? Waren Indonesische vrouwen omdat zij ba boes waren, steeds onbetrouwbaar? Wijlen mijn ouders en ook ik toen ik eenmaal een gezin had, hebben nooit gedacht: "Is die baboe wel betrouw baar?" Waarom vragen zij nooit, mocht iemand Directeur worden of onder ede staan: "Is die wel betrouwbaar?" Ja, dat is maar een baboe... Dat een baboe wat weghaalt om, dat aan haar arme kinderen thuis in hun armzalige pondok of kamponghuisje te geven, soedah! Daarvoor heeft die arme ba boe wat je niet eens een tractement noemen mag 4,50 tot 6,Ik be doel hier niet bij die hoge omes daar aan het Koningsplein of Nieuw Gon- dangdia, maar aan de rand van Bata via. Die baboes bedoel ik: zoals Peto- djo, Batoetoelies, Petjenongan, Sawah Besar, Pintoe Besi, Defensielijn v/d Bos enz. enz. Dus je weet wat ik be doel, dus bij de randbewoners van ons Betawi. Ik ga hier even terug naar wat in de Tong Tong staat bij de voorplaat van 30 september. Dat is de oude paardentrap (tanggah koeda) t.o. de fam. Klengke. Daar heb ik een 57 jaren terug mijn zwemmen geleerd met de grotere boengs. Ik zie die plaats nog. Zelfs als de Sluis geopend werd gingen wij naar de Sluis langs die hoge dijk van de oude Elite Bioscoop. Ister poehoen mangga-nja vroeger op het erf van de Elite Bioscoop. De an dere jongens gaan die mangga's kata- pullen en wij in de kali zwemmen die mangga's na als ze in de kali vallen. Dus Tjalie ik ben iemand van de vorige eeuw; niet van 19...! Nu weer over die mevrouw met die baboe. Is zo'n baboe dan geen mens? Dat zijn ook mensen, dus zij vertrouwt geen van haar medemensen. Soesa dong als het zo is. Jammer dat die baboe te laat in de gaten heeft dat die mevrouw haar op de proef had willen stellen. Had die baboe bij dat dubbeltje maar haar eigen dubbeltje geplaatst, dan had die baboe de betrouwbaarheid van die mevrouw kunnen bepalen op 1 pietjies maar niet een ringgit. Dan is die mevrouw die een kuil voor een ander graaft er zelf in gedonderd met die pietjies! Waarom toch die baboes zo te wantrouwen? Omdat het Indone siërs zijn? Tjalie, mijn grootmoeder was ook een Indonesische. Wijlen mijn vrouw was een Indonesische maar ik had haar helaas al vroeg moeten verliezen. Ik zat toen met 9 kinderen. 6 Jongens en 3 meisjes waarvan de jongsten de 3 jongens een drieling nog maar net 2V2 jaar oud. Wie sprong toen voor mij in de bres? Mijn Indonesische schoon moeder met de oudste zus van wijlen mijn vrouw. Ik was onderhevig aan overplaatsin gen; de neneh mijn schoonmoeder ging mee. Tijdens de oorlog tegen de Jap. Mijn 2 oudste zoons het leger in en krijgsgevangen. Wie zorgde voor mijn meisjes en jongens thuis? die neneh. Intussen was die oudere zus van wijlen mijn vrouw ook al over leden. Nog een ander voorbeeld. Ik kon mij nog goed herinneren. Mijn ouders waren er nog. Wij waren ook met ons negenen, 4 meisjes en 5 jon gens. Mijn ouders hadden ook baboes. Baboe tjoetjie, baboe dalem en ook een baboe om in de keuken te helpen. Eén van die baboes heette Minah en was later getrouwd met Djalmiïen. Nou die baboe Minah had vanaf mijn oud ste zus tot mijn jongste broer op ons gepast. Ik was toen nog jongste en ging overal met mijn moeder mee daar ik nog geen 6 jaar oud was en nog niet naar school ging. Mijn moeder had het vaak op haar zenuwen en dan moest zij van de dokter naar een kou de streek gaan. Mijn moeder logeerde dan met mij bij de fam. van der Abelen in Bogor, Gang Tjiwaringin en ook wel bij de fam. Robinson waarvan ik nog herin ner dat een van de meisjes Troeltje en een van de zoons meen ik Banie heet te. Enfin, mijn moeder kon dan met een gerust hart mijn oudere zusters en broers aan die baboe Minah toever trouwen. Want die baboe, later noem den wij haar emah Minah en haar man die timmerman was Bapa omdat zij intussen ook ouder waren geworden. Zij hadden een kamer in de bijgebou wen. Als die Bapa Djalmiien in de stoomtram ons vanuit de stoomtram ziet aankomen als wij naar school gin gen, dat waren wij, mijn zus, mijn broer en ik, heel erg verlegen als hij ons uit de tram wat centen toegooide en er bij zegt: "Boeat djadjan". Dat is ook maar een doodgewone arme timmer man. Niet dat wij van thuis niet genoeg kregen, maar de trima kasi wat mijn ouders voor hen gedaan hebben? Die arme goede mensen zijn er niet meer. Toen mijn broers en zusters gingen werken kregen die twee oudjes Emah Minah en Bapa Djalmiïen iedere maand iets voor hun levensonderhoud. Daar om begrijp ik niet dat die mevrouw een kuil voor een ander graaft. In je !ah je rot: wie een kuil graaft voor een ander wordt moe. Maar deze kuil is een klap in haar snuit wel goed. Tjalie je moet mij niet verkeerd begrijpen. Wij hebben van dat Volk ook heel veel goeds ondervonden temeer als je van jagen houd en timpa ketimoen tijdens de jacht als dorst. Kijk niet naar mijn schrijffouten en ook woorden dat ik misschien oversla. Ach maar jij begrijpt wel hoe die oude boengs zijn. N.N. KARBOUWENHOEDERTJE Niet Indië alleen was een land van onbegrensde mogelijkheden, ook Hol land kan het in sommige opzichten soms zijn. Dezer dagen konden wij als nieuwe abonnee van Tong Tong een Nijmegenaar inboeken die woont in de Karbouwstraat! En dat is nou een naam, die noch in Indië, noch in Indonesië ooit aan een straat gegeven had kunnen zijn! In elk geval zijn we reuze in ons schik dat er ergens in Nederland een "botjah angon" (karbouwenhoedertje) tot de vriendenkring van Tong Tong behoort. Wees altijd waakzaam, sobat! En heb evenveel plezier in het leven als Uw kontjo's in het oude Indië! Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud polshorloges Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug iiioiiiiiïïMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmMi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 11

Tong Tong | 1968 | | pagina 11