ZO GING HET OOK WEL... Om en bij de kleine Anglo Zon en warmte in de winter E. J. MONTFOORT ZOON J. B. G. VERBURGT Enkele dagen geleden ontmoette ik een oude vriend van mij die destijds Gezagvoerder was bij de KPM. Uiter aard werden onder een gezellige dronk weer heel wat oude verhalen en be levenissen van tempo doeloe opgera keld, toen mij een grappig voorval te binnen schoot waarbij bedoelde kapi tein toen betrokken was. Uit hoofde van mijn werk reisde ik vaak van de eilanden naar Soerabaia v.v. terwijl een uitgebreide kennissen kring onder het personeel van de douane mij dikwijls zeer van pas kwam om coulant en vlug de douane-con trole in diverse havens te kunnen pas seren. Op één van mijn trips vertrouwde de Kapitein, die te Soerabaia woonde en om de vier weken een dag of drie thuis was, mij toe dat hij op deze reis een mooie Chow-dog aan boord had weten te bemachtigen en naar huis wilde meenemen, maar voor het beest niet de vereiste invoer- en gezond heidspapieren had. En ook geen zin had om daarvoor alle instanties af te lopen en het hondje nog bovendien een poos in quarantaine te laten hou den, omdat hij er bij thuiskomst zijn vrouw mede wilde verrassen. Hij zat er reeds een hele poos mede te tob ben op welke manier hij het toch ge daan kon krijgen het beestje zonder bombarie door de douane-controle te krijgen. Tenslotte vroeg hij mijn mede werking hem hierbij te helpen, waartoe ik uiteraard graag bereid was mits ik er maar geen riskante illegale hande lingen voor behoefde te doen. Het enige wat ik slechts behoefde te doen was de bij het debarquement dienst doende ambtenaar een tijdje geani meerd aan de praat te houden en te doen alsof hij voor mij een volkomen onbekende was. Verder zou hij één en ander dan wel fixen. De dag van aankomst dan, ging ik met mijn koffertje van boord en meng de mij onder de talrijke debarkerende passagiers, op weg naar de uitgang waar passagiers- en bagage visitatie zou plaats hebben. Intussen liep de Kapitein, in uniform gestoken, met het hondje aan de lijn tussen de passa giers op kleine afstand van mij mee naar de uitgang waar iedereen op zijn beurt stond te dringen. Gedachtig aan mijn belofte knoopte ik een heel gesprek aan met een mij goed bekende visiterende ambtenaar, terwijl de vele oppassers en mantri's voortgingen met onderzoek van de an dere passagiers, terwijl de Kapitein met zijn hondje aan de lijn al maar achter mij heen en weer liep en zijn beurt scheen af te wachten, tot hij de aandacht trok van de met mij in ge sprek zijnde ambtenaar. Deze brak zijn gesprek met mij af en vroeg heel gedienstig: "Kapitein, kan ik U misschien helpen?" Waarop deze te kennen gaf dat hij een hondje had dat hij graag naar zijn schip wilde medenemen voor gezelschap aan boord, en of hij er een douane pasje voor kon krijgen. De ambtenaar legde hem uit welke papieren en gezondheidsverklaring van de veearts daarvoor waren vereist, en dat zonder deze bescheiden het vol gens de bepalingen van de Hondsdol heid ordonnantie het verboden was honden, katten en apen uit- of in te voeren, of van- of naar boord mee te voeren.1 Kapitein: "Dus mag ik hem zo niet meenemen naar boord?" Ambtenaar: "Het spijt me, helaas niet Kapitein, zorgt U dus maar eerst dat U de no dige papieren en documenten bij el kaar krijgt". Kapitein: "Nou, dan zit er niets anders op dan dat ik het beestje maar weer naar huis terugbreng en mijn vrouw zal vra gen om één en ander voor een vol- wende reis te regelen. Dag meneer, en nog wel bedankt voor Uwe inlich tingen". De Kapitein met het hondje aan de lijn, de poort uit, in de taxi, en naar huis. L. Frantzmann PAPA PUISSANT Deze ongewone naam, ook verder nooit meer gehoord, was van een (ge naturaliseerde?) Fransman, wonend in Kedungdjati, res. Semarang. Wat hij precies geweest was, weet ik niet meer. Wel weet ik, dat het een dikzak was. Hij leefde met een Inlandse vrouw en ging veel op tjèlèngjacht. Mijn va der kende hem heel goed en logeer de steeds bij hem als hij bij zijn tour nee in Kedungdjati was. Hij werd altijd "Papa Puissant" ge noemd (niet alleen Papa, maar Puis sant werd er altijd bij genoemd) door allen die hem kenden, ook door zijn echtgenote en zijn Inlandse omgeving. En als hij niet dood is, leeft hij nog. F. Retel Helmrich ELKE ZATERDAG lapjes-dag in Toko Tong Tong Nu aan Kerstcadeautjes denken, nu iets leuks zelf maken. Uit een stukje batikstof komen de origi neelste kussens, tassen, kleed jes. In zon' lapje zit iets eigens, iets dat gewoon textiel niet heeft. Batikcoupons vanaf 5,Dure en goedkope kains en sarongs. Echte batik, batik-tjap en batik prints. Batikstof 5,per mtr. Tas-pakket (batikcoupon, voering plus beugel) 10, KOM EENS NEUZEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i I Op veler verzoek verschijnt door VILMA Moesson-reeks f 5,90 incl. porto j De Indische jeugdherinneringen van Vilma, indertijd als feuilleton in "Het Vaderland" opgenomen, nu in boekvorm. Een aanwinst voor Uw Indische boekenplank! Vanaf 15 december (als alles vlot loopt!) verkrijgbaar in Boekhandel J Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. j Bestel NU, dan heeft U het lang voor Kerst in huis! En als U het wéér vergeten bent, bestel dan óók "Anak Kompenie" j van Lin Scholte 4,30 incl. porto. mmuimiin"mmwmm""1111111 31 DAGEN Torremolinos f 399, t en vele andere reizen. Vraagt gratis prospectus. I WHITE CARS J Spoorsingel Heerlen Telefoon 04400- 1 71 71 (voorheen: begrafenisondern. te Djakarta) F thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven hag e Tel. 332288

Tong Tong | 1968 | | pagina 7