POEKOEL TEROES IN 1969! roejkoel Teroes! Met NECTAR essence: wat ik altijd het fijnste van alles vond. Zo kwamen dagelijks deze koop vrouwtjes, want we waren goede klan ten, die hun tampah altijd leeg deden vertrekken. Ik ging vaak op verkenning uit en ontdekte al gauw een stokoude "Pah", die onder een dun dekentje op zijn bale-bale lag, maar zodra hij me hoor de, kwam hij naar buiten en trok zijn ketella en djagoeng uit zijn akkertje en kreeg ik in een paar minuten mijn djagoeng bakar. Hij vroeg dan altijd naar ons en was vol belangstelling voor mijn broers en zuster. Dagelijks bracht ik hem zijn portie eten, waar hij dankbaar voor was en me zei: "Wah nonnie, toean Allah -Rassi banjak redjeki sama non". Maar een jaar later kwam ik voor een dichte deur bij hem roepen. Het huisje was verlaten en na een paar dagen kwam zijn dochter ons vruchten en een mand vol djagoeng brengen als dank voor wat we haar vader hadden gebracht, die gestorven was. Ik vond het verdrietig om dat oudje niet meer te kunnen bezoeken en had geen ander in de buurt om djagoeng bakar te eten. Nadat onze paarden waren besteld, maakten we grote tochten naar Lali- Djiwo, het Vergeten Hart, een eenzaam oord, hoog in de bergen, waar het erg koud was en nog een ongerepte natuur ons met mysterieuze gevoelens deed denken aan lang vervlogen tijden, waar nog weinig Europeanen waren ge weest. Het was een lange rit naar bo ven en we reden in galop om er het eerst te zijn. Boven gekomen, gingen we picknicken en de begeleiders had den moeite ons bij te houden en kre gen van onze mondvoorraad mee te eten. Na een rust-pauze van een half uurtje en genoten te hebben van het kijken naar de apen, die uit de bomen kwamen om een stukje mee te eten, keerden we terug. Meestal zagen we tijgersporen onderweg en waren wat bang voor die gevaarlijke dieren, maar zij waren net zo bang voor ons als wij voor hen, want nooit zagen we er een van nabij. Onderweg zagen we altijd de was vrouwen in de kalie hun was doen op een grote steen, waarbij ze hun zange rige stemmen lieten horen en ons har telijk groetten. Het was een aardig ge zicht die jonge vrouwen in het water te zien met hun sarongs boven de borst gebonden en blote schouders. Ze hadden altijd plezier, scheen het, want ze lachten altijd en riepen ons vrien delijke dingen toe: tabe nja, tabe non, tabe njo, apa soeda pekantie?" Na de heerlijke tocht kwamen we in de middag thuis en wachtte kokki ons al op met de traditionele middagsnoe perij: ketan of wadjik of pisang go- reng. De volgende tochten naar het z.g. Nymphenhad werden vaak te voet af gelegd, want dit was 'n half uurtje van ons af. Daar werd ook gezwommen, maar onderweg liep het water van dat bad een heel eind als kalie verder en dan liepen we daarin met onze kleren hoog boven de knieën en zochten er mooie stenen. Vaak denk ik aan deze onvergete lijke tijd terug en ben mijn moeder zo dankbaar, dat ze ons dit heeft meege geven. Velen met mij zullen dezelfde dingen hebben beleefd en er met wee moed aan terugdenken. Helaas, c'est passé ces jours de fête, maar nooit zal ik dit heerlijke vakantie-oord ver geten. Na een paar dagen, als we gewend waren aan het klimaat, mochten we dan eindelijk zwemmen in ons eigen bad en stond mijn moeder altijd klaar met een handdoek en een glas port, waaruit we een grote slok mochten ne men om warm te worden. Ja, mijn zorg zame moeder deed alles voor onze ge zondheid en ik zie haar dan nog haar bibberende kinderen proberen warm te krijgen en dan moesten we in de zon hard lopen tot we niet meer paars zagen van de kou. Daarna werd gerijsttafeld, waarna we ieder een grote mangga kregen, die niet zo maar werd gesneden. Neen, we klopten en stootten hem tegen een paal of muur zacht om er dan een stukje vanaf te happen en zogen hem dan uit, totdat de pit kon worden af gekloven. Later kwam mijn vader voor een paar dagen ook bij ons, want het was altijd "campagne" in de fabriek en kon hij nooit samen met ons mee. Ook hij genoot dan van zijn gezin en van het klimaat, maar moest na een week weer weg. Als we een wandeling langs het zie kenhuis maakten, waar dr. Koevoets eens de scepter zwaaide, gingen we op bezoek bij een oude Indische dame, die in een paar kamers woonde en die aan "zwarte kunst" deed, zei men. Eens toen mijn zuster van haar blim- bingboom een paar prachtige zoete vruchten had gesnoept zonder haar medeweten, kreeg ze last van de hik, die niet wou ophouden. Mijn moeder, die hoorde wat er gebeurd was, ging haar excuses aanbieden bij bovenge noemde dame, die lachend zei "nu weet ik, wie de dief is geweest, want ik heb een vloek uitgesproken, dat de gene, die van mijn blimbingboom steelt, de hik zal krijgen, die alleen op mijn bevel kan overgaan". En zo was de hik van mijn zuster plotseling over en nooit durfden we nog blim- Het bekende blauwe tegeltje met het motto van Tong Tong "doorzetten, niet de moed opgeven" werd op veler verzoek weer opnieuw aangemaakt. Om ook U eraan te helpen herinneren waakzaam te blijven, net als de gardoe- wachters. Om als het gevaar, de moei lijkheden er zijn, te "Poekoel teroes!" Neem dit decoratieve morele steun tje in huis, het hielp Tong Tong; het zal ook U helpen. f 4,50 incl. porto bings te plukken van haar boom. Na ons hart te hebben opgehaald aan paardrijden en zwemmen, moesten we weer denken aan teruggaan naar huis. En zo werd er na een maand van volledig genoten te hebben weer in gepakt om de reis terug te maken. Het huis werd weer aan een djaga over gedragen en daar gingen we wat treu rig op ons paard naar beneden, naar Prigen, waar de karretjes ons terug brachten naar Balapan om daar op het treintje te stappen. Het vrolijke troepje stapte veel minder uitgelaten dan op de heenreis op het treintje, dat veel vlugger reed dan naar boven. En zo eindigde onze vakantie zoals elk jaar weer. Maar we kwamen altijd met fris se kleurtjes op de wangen thuis en konden weer met moed het nieuwe schooljaar tegemoet gaan. F. Aartsen - Dessauvagie maakt U voordelig Uw borstplaat, rozenstroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. oeoePONeeRD Zilveren Medaille Den Haag 1885 Link 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 18

Tong Tong | 1968 | | pagina 18