Bronzen spleettrommen VAN HINDU-JAVA EN BALI Kleine bronzen kentongan van Java, wetd waarschijnlijk alleen voor religieuze doeleinden ge bruikt. De ouderdom van dit exemplaar staat niet met zekerheid vast, vermoedelijk uit de 13de eeuw. (Rijksmuseum voor Volkenkunde, leiden). Over deze zeldzame miniatuur-tong- tongs bestaat niet veel literatuur, (be halve enkele museumcatalogi), daar om heb ik getracht hierover iets uit mijn daarover verzamelde gegevens weer te geven. Laten wij eerst ons oor te luisteren leggen bij Dr. Th. P. Th. Pigeaud te Leiden, een goede kenner van oud- Java, die ons vertelt in zijn grote werk "Java in the fourteenth century" ge schreven rondom het bekende oud- Javaanse lofdicht Nagarakertagama "Vermoedelijk werd aan het 14e eeuw- se hof van Majapahit de dagelijkse tijd eenvoudig bepaald door de stand van de zon boven enig teken in het land schap of door de lengte van de scha duw van een boom of gebouw. In de tropen behoefde niet ver van de eve naar deze eenvoudige methode niet tot ernstige vergissingen te leiden. Daar de grote bronzen klokken niet in ge woon gebruik waren voor wereldlijke doeleinden in het Majapahit tijdperk kon de tijd van de dag alleen aan het publiek bekend worden gemaakt door slagen op een zeer groot uitgehold houtblok. In modern javaans worden deze signaalblokken "kentongan" ge noemd, in modern balisch "kulkul"2). Niet onwaarschijnlijk werd zo'n (onge noemd) signaalblok gevonden op de binnenplaats van het hof van Majapa hit, waar de vorst ook audiëntie hield bij de tweede poort, waar vele offi cieren steeds wacht hielden". Daar Pigeaud hierbij niets over bron zen spleettrommen vermeldt, vermoed ik, dat ze dezelfde dienst deden als de bronzen klokken3), dus ook uit sluitend voor religieus gebruik in tem pels, misschien ook in paleizen. Van deze bronzen spleettrommen zijn er niet veel overgebleven op Java en Bali of elders. Enkele zijn nog te vinden in enige Europese musea, o.a. in Nederland en in het grote museum te Jakarta. Hier en daar zijn daarvan ook afbeeldingen gereproduceerd. Volgens Dr. P. H. Pott te Leiden moeten in 't Museum te Jakarta meer dere bronzen kentongans aanwezig zijn (cat. Groeneveldt), w.o. een bizon der fraai Javaans exemplaar, afkomstig van Slumbung,4) en een iets grotere, en ook twee Balische. Wat Bali be treft vindt men een mooie bronzen kul kul afgebeeld in het standaardwerk "Bali, cultuurgeschiedenis in beeld", door Dr. Roelof Goris en Drs. P. L. Dronkers (1955). Deze spleettrom, die vooral als versiering geeft een gefigu reerd vierkant schrift5) uit de tijd na koning Anakwunggu, overleden 1077 A.D., bevindt zich nu vermoedelijk in het Bali-museum te Denpasar. Ter illustratie van mijn bovenstaande tekst worden hierbij afgebeeld twee verschillende Javaanse typen uit het Haagse Gemeentemuseum en uit het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Lei den. Het laatste ex. gelijkt iets op het Balische, maar mist de letterversiering uit de 12e eeuw. L. C. Heyting Th.zn. Voetnoten 1. Th. P. Th. Pigeaud "Java in the four teenth century, 1964, Vol. IV p. 307. 2. L. C. Heyting Th.zn. "Over Balische houten trommen op wielen (koelkoel)", Djawa VI 1931 p. 136 vv„ J. P. en A. Brandts Buys-van Zijp, "Omtrent spleettrommen en verwanten", Di'awa VIII 1933, p. 341-371. 3. A. J. Bernet Kempers, "Ancient In donesian Art", 1959, p. 51 PI 109 Silver plated bronze bell from Kalasan, Sana Budaya Museum Jogjakarta, height 58 cm, diam. 42 cm. (8e-9e eeuw). 4. Oudheidkundig Verslag N.I. 1929 (1930), pi. 35 (foto O.D. nr. 10160), 13e eeuw? 5. Tekst van deze inscriptie luidt vol gens J. G. de Casparis en R. Goris: Sasak dhana prih han srih jayan nira d.i. dit voorwerp is geschonken door een Sasak, ter herinnering aan zijn overwinning". Zie ook de afb. in het dezer dagen verschenen boek van wijlen Dr. Jaap Kunst "Hindu-Javanese musical instru ments een geheel nieuwe en sterk aangevulde Engelse bewerking van het oorspronkelijk in 1927 uitgekomen boekwerk "Hindoe-Javaansche muziek instrumenten, speciaal die van Oost- Java door Mr. J. Kunst, met mede werking van Dr. R. Goris. Vorm en letterversiering van de Ja vaanse kentongan van Slumbung uit de Kediri-periode 1050-1222 A.D. komt sterk overeen met deze Balische, en wat de vorm betreft ook met het hier bij afgebeelde Leidse Museum exem plaar. L. C. Heyting Th.zn. Bronzen spleettrom van Java, vermoedelijk eveneens uil de 13de eeuw. Gemeente Museum den Haag) VERKRIJGBAAR BIJ BOEKHANDEL TONG TONG Ancient Indonesian Art - A. J. Bernet Kempers 40, Wajang Purwa - schaduwtoneel en wereldbeeld - uitg. Museum voor Land- en Volkenkunde Rotterdam f 7,50 0,50 porto Batikkunst van Java 3,0,40 porto 21

Tong Tong | 1968 | | pagina 21