'S AVONDS VERMOEID NAAR RED? GEEN ENERGIE? Aktief SPROKKELHOUT VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW 1 Januari 1926 Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. o o R oooooooooooooooooooooooooooo 29 Onder deze "vaste kop" SPROK KELHOUT zullen in de komende maanden af en toe herinneringen ver schijnen van "een plantersechtpaar, vanaf de 20-er jaren tot 1952 op West Java gewoond hebbend", met de on dertekening "Sprokkelaar"Hier gaat het eerste opstel. CAPSULES „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed Als u 's avonds oververmoeid bent geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule^ Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. De "Kawi" lag afgemeerd in Priok. Mijn naam werd aan dek omgeroepen. Aangezien ik in heel Indië geen ster veling kende, was me dat niet duidelijk. Er was iemand aan boord van de "agenten" van de Maatschappij, die me kwam opvangen. Ik vond dat nog al service op Nieuwjaarsmorgen. Ik beleefde per uur zo veel nieuws, dat ik me niet had bezig gehouden met "plan ning", dus me ook niet had afgevraagd, hoe ik vanaf dat schip in Soebang te recht zou komen. Gelukkig hadden die lui dat wel. Het meest opmerkelijke voor een totok zijn de luchtjes. Als je het land nog niet ziet, heb je de sfeer al in je neus. Het stinkt nooit, het zijn altijd zware geuren van bloemen en vruchten, die je omcirkelen. Vergelijk nou de lucht van het Centraal-station in Amsterdam eens met de geurtjes van het station Tjikampek. De jongeman bracht me naar een ho telletje op het Koningsplein, waar ik me zou ophouden tot om 2 uur de trein ging. Ik heb daar gegeten. Vreemd. Alle gasten om één ronde tafel. Dat eten gaf geen moeilijkheden. Maar de vruchten daarna wel. Als Am sterdammer van achttien jaar wil je je nooit laten kennen. Je bent door je jeugd zeer self-cónscious en meent, dat alles, dat je niet weet, door een ander belachelijk wordt gevonden. Nou komt daar een schaal met aller- hand onbekende dingen. Grote schij ven met oranje vruchtvlees en massa's zwarte pitten. Ik weet niet, hoe je dat ding moet behandelen. Een soort aardbei met stekels. Daar heb ik helemaal niet van terug. Er ligt nog veel meer. Maar ik ben te verle gen om te vragen: leg me eens uit. Wetend wat ik nu weet, en wel, dat mensen er happig op zijn advies te geven, had ik dus best mijn mond kun nen opendoen, zowel voor hun, als voor mijn plezier. Ik nam "een banaan". Die kende ik. Dat het een "pisang" was, deed me niet zo veel, want dat woord kende ik nog niet. Die trein was een evenement. Een rei ziger, die zich respecteert, neemt voor veertien dagen leeftocht mee, voor zich zelf en voor alle familieleden, waar hij of zij naar toe gaat. Bij nader inzien moet ik in een zondagmiddag's boemeltje hebben gezeten, want ik her inner me niet later nog wel eens ge reisd te hebben tussen zoveel vruch ten en kippen en onbekende boeng- koesans. In Pegaden-Baroe moest ik er uit. Daar zou 'n motorlorrie zijn. Een avontuur lijk vehikel, dat me door sawahs en kampongs naar Soebang zou brengen. Het was namiddag. Het tracé van de railbaan was tegelijk gebruikt voor de waterleiding. In de kampongs stonden hierop hydranten. Om die hydranten stonden vrouwen. Om die vrouwen zat alleen om de lendenen een sarong. Ik vond die figuurtjes machtig interes sant, maar durfde niet goed te kijken. Bloot was in die tijd voor een Amster dammer iets, waar je wel eens over had horen praten. Naar huis schreef ik later, dat het net Bali was. In Soebang plukte men mij van de motorlorrie en bracht me naar de pasangrahan, waar ik op de voorgalerij te zitten kwam met iemand, die ik taxeerde een geroutineerd planter te zijn. Elke totok, die 14 dagen in Indië is, maakt op de nieweling de indruk van een ervaren mens. Hij schonk zich zelf een kopje thee in en nam twee schepjes suiker. En daar begon mijn verwondering. Die suiker zag zwart. Zwart van de miertjes. En die roerde hij allemaal mee en dronk ze behagelijk op. Ik zeg: Moet dat? Hij zegt: Nee, het moet niet. Je kunt vragen, of ze weggaan, dat doen ze niet, je kunt ze ook wegvangen, dan is je thee koud. Ik heb twee koppen met miertjes gedronken. Sinds dien kan ik alle soorten mieren in mijn eten en drinken verdragen, behalve rode. Maar die zorgen wel, dat ze niet in de pan terecht komen. Het naar bed gaan vind ik niet zo leuk. Je kunt het geloven of niet, maar als je voor het eerst van je leven onder een klamboe terecht komt, denk je binnen een paar minuten, dat je gebrek aan adem krijgt. Je voelt je opgesloten als in een doosje. Je hoort van alles, en niets kun je thuisbrengen. Je voelt je dan wel erg alleen in een vijandig land. Als je dan uit een onrustige slui mer gewekt wordt door wat in jouw oren klinkt als een hels geschreeuw van "tokèh" en dat nog wel een keer of zes, zeven, dan heb je het wel ge had. Na tien minuten kroop ik met doodsverachting onder de klamboe uit, draaide het pitje op en zag aan de muur iets, dat ik voor een jonge kroko dil versleet. Met opmerkelijke snelheid zocht ik de beschutting van de klam boe weer op. Ik was toen blij met mijn doosje. Ik dacht toen: Mijn moeder, moest eens weten, wat "haar kind" allemaal door maakt. Maar als je zulke dingen naar huis schreef, wist je het altijd wel zo te versieren, dat je een dragelijke heldenrol speelde. Sprokkelaar 0CXDC)C)0000CKP00000C)CX30C)C>0CXXXXJ LEZERS IN AMERIKA 8 O Denkt U eraan dat voor zoekge- raakte of extra Tong Tong num- O O mers, U altijd terecht kunt bijo O Marijke Steevensz, 12255 Allardstr., Norwalk, O O California 90650 O O Op hetzelfde adres kunt U ook O vele Nederlandse boeken bestel- O O len. Informeert U eens! O Vlugger en goedkoper dan 9 O naar den Haag schrijven! O

Tong Tong | 1968 | | pagina 29