k Als een draad om de aarde gespannen zal zijn 21 "Als een draad om de aarde gespan nen zal zijn...", schreef Djojobojo. Als alle Indischgasten afgedankt zul len zijn, opzij gezet, vergeten, en gees telijk en physiek nutteloos verklaard, als alles verloren is behalve "de eer van Indischman te zijn", dan zullen wij blijven leven op drie zaken: De Herinnering. De Droom. De Hoop. Lach niet schamper over deze drie "nietswaardigheden". Want zolang zij een stem hebben - en die stem leeft in Tong Tong zal niet alleen het Leven behouden blijven, maar bezieling geven aan Nieuw Leven. Zekerheden, wetten en structuren zullen vergaan, maar het zijn de Her innering, de Droom en de Hoop die altijd de Ruiters van De Nieuwe Dag zullen zijn. Hou ze vast, old boys, dear girls! Hou vast! Hier één bewijs uit vele. Deze foto werd gemaakt op de laat ste Pasar Malam. In de stand van TV- kindertekeningen. De tekeningen zullen verdwijnen. De Pasar Malam zal verdwijnen. En Tong Tong, de schepper van de Pasar Malam, zal verdwijnen. En deze kinderen zullen eens ver dwijnen. Maar één moment staan ze hier in de onsterfelijk mooie en gracievolle dans van Ardjoeno, de eeuwige held, en Drupadi, de eeuwige vrouw en moeder. Zelfs in hun onontwaakt be wustzijn en hun sjorrige westerse kle ding, een dans uitvoerend van adem stokkende, mysterieuze waarachtig heid. Van het eeuwig heroische en het eeuwig liefdevolle dat het Mens-zijn is. Ook al hebben wij alleen nog maar Herinnering, Droom en Hoop, we heb ben NIETS verloren. T.R. ONZE RIJKDOM De kranten meldden al in de Sinter- klaasdagen: "...dit jaar zijn alle re cords op het gebied van Sinterklaas inkopen gesneuveld...geen speelgoed was te duur, geen artikel te luxueus... hoe groot de koopwoede is geweest, blijkt uit de cijfers (wordt een bank genoemd)... En toen moest Kerstmis nog komen, en ook nog het feest van de jaarwis seling. Het kan niet op! Dat is tussen twee haakjes het ingeboren kwaad van hersens, die immers niet geremd kun nen worden. Die "stomme" buik van ons zegt tenminste op een gegeven moment: "Stop! Niet meer!" Als onze buik weerloos onze hersens zou vol gen, zouden de meeste mensen al lartg "bledos" zijn!... Veel abonnees hebben in deze da gen ook nog aan Tong Tong gedacht, gelukkig. Zoals mevrouw Linnemann schreef: "...er glijden elk jaar zóveel centjes door onze vingers voor prul laria en nonsensdingen, een extraatje voor Tong Tong kan er óók best af!" en ze voegde de daad bij het woord. Omgekeerd zijn wij (met onze Bruine Bus) dus ook aan het werk geweest. Zo hebben we onze "lievelings-adik": de eeuwig tekort komende kinderen van de BOS-tehuizen in Indonesië (voortzetting van het werk van Pa van der Steur) 500,gestuurd en aan een groep Indonesische scholieren 250,Er zal wel méér de deur uit gaan de komende maanden, dus houd onze Bruine Bus in stand. We willen graag nóg royaler geven, maar als be dachtzame oudere broers en zusters houden we óók rekening met nóg slechter tijden die kunnen komen, en dan zou alles op zijn!... In een dagblad lazen we een inge zonden stuk van een dame die over de hulp aan ontwikkelingslanden schreef: "We moeten pas dan begin nen te helpen als daér ALLE eigen bronnen om nood te bestrijden uitge put zijn!" We weten dat deze gedachte bij veel mensen bestaat. En misschien is het ook wel verstandig omdat im mers de uiterste nood dwingt tot groter energie, maar a. als het stadium van uitputting bereikt is, komt redding veel al te laat, b. er bestaat nog zoiets als geven om het geluk van het geven en hier houden alle rekensommetjes en motieven op!

Tong Tong | 1969 | | pagina 21