'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Goddy Harold Younge Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. CAPSULES Op 14 december overleed op de leef tijd van 70 jaar Goddy Harold Younge. Goddy Younge was een groot Indo en op Semarang welbekend. Hij was een roekeloze motorrijder, be zat een eigen sportvliegtuig en had een vliegbrevet. Hij had met zijn broer Dikky (die al eerder is overleden in Nederland) een autozaak op Bodjong in Semarang, die de naam van zijn vader droeg, John Younge. Hij was verder een verwoed jager, samen met Dikky en zij kwamen bijna iedere zondag in Bodja met de auto om te jagen. In de lagere schooljaren op Kendal, de ouders woonden toen op Kaliwoen- goe schuins tegenover de pasar, kwam hij mij dikwijls halen om te jagen op snippen en op widjoengs (zwijnen). Later bouwde hij een huis, 2 km van Bodja op Tampingan. In latere jaren begonnen zij met een busbedrijf en hadden meer dan 10 gro te blauwe bussen, gemerkt B.O.S. (Bus Onderneming Semarang). Het ging hun bijzonder goed. De ont wikkeling na de soevereiniteitsover dracht was echter niet gunstig. De chauffeurs gingen om de minste reden staken, zijn bedrijf lag stil en tenslotte werd de zaak door de Indonesische regering in beslag genomen. Met achterlating van hun huizen, een toko, een reparatie-bedrijf en al de bussen kwamen zij berooid in Neder land aan. Zijn bussen reden destijds het traject Semarang-Bodja-Limbangan, en Sema- rang-Pekalongan v.v. Ik herinner mij nog het volgende. Te gen einde september 1953 ontmoette ik Goddy in de busgarage in Bodja en vertelde hem dat ik 16 oktober naar Holland zou gaan en reeds geboekt was op de "Oranje". Hij antwoordde hierop: "Jij bent gek, dat je naar dat koude land wil gaan, in Semarang kun je genoeg geld ver dienen en het volk heeft je immers hard nodig". Hij wilde mij een baan geven als con troleur voor zijn bussen. (Toen kwa men er nog geen stakingen voor). On geveer een week later begonnen ech ter de stakingen en andere moeilijkhe den. Via een kennis kwam ik aan zijn adres in Hoogezand en schreef hem een brief. Hij schreef mij dat ik gelijk had met die moeilijkheden. Daar hij last had van zijn ene been (opgelopen tijdens de Japse bezetting) kocht hij een brommer maar door die gladde wegen vond hij zo'n brommer levensgevaarlijk en kocht hij maar een kleine Fiat 500. Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van WAJANGPOPPEN Een abonnee beklaagde zich erover dat de door hem bestelde wajang go- lèk pop voor hetzelfde geld kleiner was uitgevallen dan het exemplaar dat een kennis van hem gekocht had. Aan gezien we deze klacht vaker gehoord hebben, stellen wij hier even vast dat alle wajang-figuren nu eenmaal in di verse grootten worden gemaakt (ter wijl de prijs "rata" blijft). Garèng is nu eenmaal kleiner dan Petroek en Ardjoena kleiner dan Bima of Gatotkatja. En Dewaroetji is nóg kleiner. Gelukkig zijn de wajangfiguren nog steeds niet "genormaliseerd". Anderen vinden het teleurstellend dat sommige wajangfiguren er zo "schraal" uitzien, terwijl anderen met "kronen en vleugels" zijn opgesierd. Wie een beetje meer van de symboliek en filosofie van de wajang afweet, be grijpt dat juist de nobelste figuren (b.v. Ardjoena en Judistira) er het eenvou digst uitzien, zoals ook een échte gentleman vaak opvalt door eenvoudi ge kleding en ingetogen gedrag. Verder schreef hij mij dat het hem erg speet dat hij hier niet op tjelengs kon jagen. Daarna hoorde ik van hem niets meer totdat ik een brief kreeg van zijn vrouw dat Goddy op 14 december 1968 was overleden. F. M. Taylor „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule® Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, f 3,90 per kuur. Ook is een vervaardiger van wa jangpoppen (koelit of golek) een man, die denkt aan het totaal der Rama- verhalen of Bharatajoeda en dus elke figuur maar éénmaal maakt. Ondanks al onze moeite hebben we dus geen honderd Ardjoena's kunnen bestellen, al is daar de meeste vraag naar. De handel in wajang-figuren verloopt dus snel. Niets aan te doen... INDONESISCHE DANSEN Met medewerking van "Budidaja" organiseert de Indonesische ambassa de dezer dagen dansavonden (Soenda- nese, Javaanse, Balische en Suma- traanse dansen) met "levende" game- lanmuziek. Op 18 januari 8 u. 's avonds in De Gouden Wieken in Den Haag, en op 26 januari ook om 8 u. in de Doelen zaal in Rotterdam. Ongetwijfeld zullen vele lezers van deze zeldzame gele genheden gebruik willen maken om "het ouwerwetse hart" weer plezier te doen. DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NiET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incatseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben 5

Tong Tong | 1969 | | pagina 5