Bóten toembas waé (BTW) oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Geeri enkel jaar is die zo groot geweest als deze keer: mijn afkeer van het doen van Kerstinkopen. Zelfs de vreugde van het "geven" ging verloren door de twijfel van: "Heeft alles wat ik koop wel enige zin?" Ik moet U eerlijk zeggen dat de overdaad in de warenhuizen me wee maakte. Alweer een nieuwe kleur soepkommen, presenteerbladen, alweer nieuwe byoux, stoffen, meubels, kousen, koektrommeltjes. Alweer méér en méér en méér. En we hebben alles al, tweemaal, driemaal, vijfmaal. Maar ajo, er moeten cadeautjes gegeven worden, zelf krijg je ze toch ook? Dus kopen maar. Forceer je zelf tot het verzinnen van iets dat hij of zij nodig ZOU KUNNEN hebben, of nog niet zou hebben. O vreugde als je op een goed idee komt! Ineens zat het me tot hier. Terwijl millioenen mensen gelukkig kunnen zijn zonder al die overdaad zitten wij ons druk te maken over de aankoop van zo'n handig dingetje om sandwi ches te roosteren of haren in de krul te zetten. Kopen we maar eens paarse kousen omdat we groene, gele, blau we al hebben. Kopen we nog maar eens een paar schaaltjes, al weten we, met wat we hebben al geen raad meer. Er moet gekocht worden, koste wat kost, er moet nóg meer barang in huis worden gepropt, want dat hoort bij de status van je leven in een welvaart staat. Je leeft van het ene statussym bool naar het andere. Van Sint naar Kerst naar Pasen naar Moederdag, Vaderdag en verjaardag en dan weer van vorenaf aan. Het lijkt allemaal een beetje op elkaar met veel eten en snoe pen en cadeautjes' kopen en geven. Zomaar radicaal breken met alles en zeggen: ik doe het niet meer, ik laat me niet meesleuren in die waan zin, wie durft? Ik niet, maar ik kwam wel halverwege. Het was bij de Bijenkorf, midden op de roltrap naar de tweede étage. Ik keek neer op een wriemelende massa mensen. Allemaal te dik, bedolven on der bergen duur textiel en onder de pakjes. En ineens werd ik kotsmisse lijk, want ik voelde me één van hen. Wat ben ik oneindig ver afgedwaald van dat andere leven. Ik zie me nog, meisje van een jaar of 14 op blote voeten en in een verschoten, getis- sikte jurk. Voor twee cent sawoet (ge raspte gestoomde ketella met goela djawa en klapper) kopend. En zittend op het muurtje voor het huis, voelde ik me geweldig gelukkig. Ook als ik voor een kwartje soms een stapeltje oude tijdschriften (Asta en Nova) kon kopen bij de toekang rombengan. Wat een geluk, daar had je dagen, weken plezier van! En nu is mijn dochtertje op haar 15e alleen tevreden met een iurkie van 75 gulden, loopt ze alleen prettig op laar zen van 50 en begint haar geluk nas als ze luistert naar de Beatle LP van f 32,Dit zijn de laatste waarden voor het levensgeluk van de moderne tiener. Let wel, ze hebben er niet rn gevraagd, we GEVEN het ze, onze moderne welvaart en economie. Want die economie decreteert laarzen van 50 en een japonnetje van 75. Die wel vaart heeft allang afgedaan met geluk van 2 cent, begrijpt U dat nu eens goed! We lopen aan het handje mee, rol trap op, roltrap af. Eerste étage ja ponnen, tweede étage huishoudelijke artikelen en speelgoed, derde étage meubels. We hebben alles al, maar we zeulen toch door. En aan de Kerst boom, statussymbool van ons geloof, hangen we kleurige ballen van hoop en verwachting. We pakken al onze tekortkomingen en kwade gedachten in kleurig kerstpapier, tegelijk met een duur stukje zeep en hebben aan onze verplichtingen voldaan. Ja, ja ik weet het wel, ik overdrijf, U en nog velen beleven het Kerstfeest misschien nog anders, met iets van liefde, vrede en welbehagen. Maar mag ik niet spreken voor die millioenen voor wie het feest alleen een jaarlijkse verplichting is met veel geld uitgeven, veel geschrijf van dure kaarten aan mensen die je nau welijks kent en die je 365 dagen van het jaar geen snars interesseren? Zijn niet deze millioenen de meerderheid die de wereld maken zoals hij is? En midden op die roltrap op weg naar de truitjes en rokken zag ik het opeens als een teken aan de wand: BTW, Bóten Toembas Waé. Mijn ken nis van de Javaanse taal is praktisch nihil, wat ik ervan opstak kwam uit de mond van Opa* en Oma buiten de stad. In de stad konden we vooruit met ons allerbelabberdste pasar-maleis im mers? Vreemd is het dat op onver wachte momenten ik me ineens een woord een gezegde in het Javaans her inner, dat precies een gedachte kan uitdrukken. Is dat misschien het nooit ontwikkelde kiempje dat met me mee- geboren werd op Java? Bóten Toembas Waé, Niet Kopen Maar. Ik kon het Oma horen zeggen. Als een dringende, goedgemeende waarschuwing. Er is zo krankzinnig veel te koop in deze wereld dat we ons hoofd en hart erbij verliezen. Zo veel dat ons wordt opgedrongen zon der dat we het willen. Door geraffi neerde reclame, vaak ook door opzet telijk verkeerde voorlichting. Dat is de Belasting van een waarde die ons in de loop der jaren is toegevoegd en waar we amper meer onderuit kunnen. Of er zou een wonder moeten gebeu ren. Alle industrieën in de wereld zou den op slag stil moeten liggen, 3 jaar lang. En U zou ontdekken, dat wat U bezit ruim voldoende is om rond te komen. Op voedsel na dan. Je zou weer kunnen leren prettig zuinig te zijn op de dingen die je hebt, onze kinde ren zouden weer plezier kunnen heb ben in hun speelgoed, we zouden de dingen om ons heen gaan appreciëren die NIETS kosten, we zouden weer zelf onze kleren leren maken, schilde ren, borduren, timmeren. Uit noodzaak, niet uit de eeuwige vrije tijdsbesteding. Er zou misschien een mogelijkheid zijn om jezelf en je naasten beter te leren kennen en te waarderen. Je zou ont dekken dat het met de onderontwikke ling van andere landen wel meevalt, dat het bezit van 6 paar laarzen geen reden is om mensen op blote kakies te beklagen. De onzinnige tv-program- ma's zouden je koud laten, je koopt er niets voor, dus koop je ze niet. Mis schien zou zelfs de NVSH in haar hemd komen te staan en net als an dere pornografie als stomvervelend worden beschouwd. Want misschien is dan onze geest weer gezond gewor,- den, gaan we proberen natuurlijke za ken op een natuurlijke manier op te lossen en bezien we de betweters ein delijk eens als gefrustreerde zielepo- ten. Bóten toembas waé, niet kopen maar. Dan stort de hele economie van Europa en Amerika in elkaar, werkloos heid, demonstraties, burgeroorlog. Koop maar door mevrouw, mijnheer, maar sta af en toe op die roltrap stil en neem voor je zelf heel stilletjes een besluit. U hoeft het niemand te vertellen, mij ook niet. We zullen het wel merken in 1969. Lilian Ducelle EEN VERSE KIP IS EEN LEKKERE KIP 8Steed8 voorradig verse Braadkuikens Soepkippen Braad- en Klppenpoulet, Kip van het spit, royale hele kip f 4,50, halve f 2,25. Dagelijks warm verkrijgbaar. q Alles voor Uw rijsttafel- speciale aanbieding: crab- heel blik f. 3,25; reboeng- heel blik f. 1,85; O Surinaamse rijst - 5 kilo f. 5,95. 8 DAGELIJKS VERSE INDISCHE KOEKJES O Tahoe, tempé, taugé. Verse groenten o.a. peteh, katjang pandjang etiz. n POELIER WAAL Dierenselaan 38 Telefoon 39 09 41 Den Haag OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 9

Tong Tong | 1969 | | pagina 9