TANGKEP SOEARA? 1 J. M. VAN EXEL's Op m'n verjaardag kreeg ik van één van mijn liefste Oma'tjes (we hebben er zó veel!) een ouwerwetse scheur kalender cadeau. Op de een of andere manier hou ik nog steeds van die gek ke kalenders. Ze hingen vroeger in elk huis. Elke dag bracht een nieuwe spreuk of bijbeltekst, en Ma, die elke ochtend vroeg het oude blaadje af scheurde, vond meestal in de tekst van de nieuwe dag wel een welkome aanleiding om ons bij het beleven van nieuwe avonturen (en jeugdige misda den) alvast een verborgen, maar ge peperde waarschuwing te geven. Soms was door de een of andere wonderlijke speling van het lot zo'n spreuk nog "geheid raak" ook. En kon je s' avonds alleen maar bedremmeld en met neergeslagen ogen aan tafel zitten als Ma begon: "Nou!! Héb ik je vanmorgen niet nét gewaarschuwd?!" En al naar de christelijke of "heidense" bui waarin ze toevallig verkeerde, ver kondigde ze steevast: "God waar schuwt altijd goed op tijd! Je moet luisteren!" Of (heidens): "Ook. met de kalender kan je tangkep soeara!...' Zodoende Toen ik dus op mijn verjaardag die scheurkalender kreeg, was ik gewoon "kinderlijk nieuwsgierig" welke spreuk er speciaal voor mijn verjaardag in stond. Ik las: De Here zul het voor mij voleindigen. O Here, uw goedertierenheid is tot in eeuwigheid. Laut niet varen de werken uwer handen. Psalm 138 8 Wel, ik was gewoon nét zo stomver baasd als een halve eeuw geleden met Ma's scheurkalender. Het léék alsof er werkelijk een soort antwoord geko men was op vragen die vele lezers (en vooral ik) al jaren lang in kommer en zorg in hun hart dragen: 1. Als door instorting van Tjalie of Tong Tong (er zijn zóóóveel mogelijk heden) dit werk stopgezet moet wor den terwijl zoveel duizenden Indisch- gasten nog steeds teroes willen poe- koelen, 2'. Als alle omstandigheden gunstig blijven, maar er géén verjonging komt van de staf, zodat we toch wel door "ouderdomszwakte" zullen moeten op breken, Wie zal dan ons werk voor ons vol eindigen? Pas als wij aandachtig terugzien op hele brokken van ons leven, en op de mensen die in die tijd geleefd hebben, merken we dat zaken (ondernemingen, daden, toestanden) mensen vaak lang overleven, terwijl daarnaast - nét om gekeerd - mensen vaak zaken overle ven. Denk maar aan Indië: dat ging plotseling "dood" terwijl honderddui zenden Indischgasten maar verder moesten zien hoe ze rondkwamen. Aan de andere kant blijven vele werken voortleven hoewel de initiatief nemers stierven, omdat er tijdig nieuwe kaders konden worden gevormd of op volgers "uit de lucht kwamen vallen". Denk eens aan wezen, die zonder ou ders of familie gedoemd waren eventu eel als paria te sterven. En dan komt er opeens een bakkerszoon uit Haarlem naar Magelang en wordt Pa van der Steur. En duizenden kinderen krijgen in de loop van vele jaren een "nieuw leven", dat zelfs Pa vér voorbijleeft in de Bond van Oud Steurtjes, die nieuwe wezen helpen in een "verloren vader land"! Je snapt er niets van hoe raar de wereld soms loopt, ja? Sommige werken schijnen voorbe stemd om te blijven voortbestaan. En andere "sterven", al zijn er nóg zoveel mensen met zoveel goodwill om het werk in leven te kunnen houden. We weten nooit wat tanggoeng lopen zal en wat niet. Daarom: pieker er niet te veel over. Als een werk voorbe stemd is om te blijven bestaan, zal het voleindigd worden. Intussen: Zo lang je leeft, "laat niet varen de werken uwer handen,, Dat doen we dus maar: doodgewoon poekoel teroes zo lang we kunnen. En overtuigd zijn van één ding: als ons werk goed is, zal het voleindigd wor den, ook vér na ons T.R. alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 NOG ENKELE RESTANTEN wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHmiiMHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiHuiiiiiiniimii Als dit nummer U op tijd be reikt heeft, is dat meer geluk dan wijsheid geweest. Hetzelfde geldt voor het volgende nummer. Er zijn zóveel zieken door griep!... tangkep soeara letterlijk: stem vangen. In de betekenis dat een door toeval vernomen uitspraak beschouwd wordt als een vingerwijzing. TANTE POS OMHOOG Denk erom dat de posttarieven vanaf 1 februari omhoog gegaan zijn, zodat brieven nu 25 ct kosten i.pl.v. 20 ct. Informeer ook naar andere tarieven. Het bespaart ons veel strafport en U eventueel veel teruggestuurde brie ven... lUlllllllllllllllllllllllllllinlIllllllllllimilllllHIIIIIIIIIIIHIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIHIIIIIIIIk M Schoenhandel H.K.H. PRINSES BEATRIX Op 31 januari is de koninklijke moe der van de Oranje-prinsen Alexander en Friso jarig. Leuk ja, om het zo te kunnen zeggen? De oude Indische generatie is opgegroeid zonder Oranje prinsen en zal misschien nog wel eens denken: verbeeld je dat we al die prin sessen en prinsen vijftig jaren geleden hadden gehad. Wat een feestdagen!.... En al worden ze tegenwoordig niet meer zo uitbundig gevierd als vroeger, we hopen in elk geval voor Neerland's "Eerste Familie", dat deze familie in steeds breder kring nog veel verjaar dagen in geluk en voorspoed mag vieren. POEKOEL TOEROES "...wens ik je geluk met je werk voor, aan en bij de Tong Tong. Het door jullie behaalde resul taat in het laatste boekjaar (1967) is werkelijk bewonderenswaar dig. Vooral in deze tijden, dat zelfs zo'n "giant" als de Saturday Evening Post het bijltje erbij heeft moeten neerleggen..." René Creutzburg Toch trekt René (die voorzitter is van De Soos in Californië) geen stoute conclusies. Zo in de trant van: "nu je eenmaal klimt, zal je ook wel blijven klimmen!" Want De Soos is evenals Tong Tong een onderneming, die "ber- diri di kaki sendiri", een lichaam met een zélf gecreëerd leven. Dus zich door vele ervaringen bewust van het feit dat ups en downs alles wat leeft kun nen treffen "zonder aanzien des per- soons". En waardoor dus een klein Indisch blaadje als Tong Tong kan blij ven bestaan, maar een reus als de Sa turday Evening Post (met een kapitaal van miljoenen - dus tenslotte ook met schulden van miljoenen!) ten onder moet gaan! Er zijn geen vaste wetten en maatstaven. Er zijn geen bereke ningen mogelijk. Wat alleen van waarde is: geloven in een rechtvaardige en goede zaak. En dan "poekoel toeroes" zo lang je kan. Dus wens ik René terug: "Poekoel teroes, adik! Poekoel te roes!" 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3