TANGKEP SOEARA Bungalow's en Villa's in Spanje J. M. VAN EXEL's HOE POTIG ZIJN WE NOG? In 1925 raakte ik door de malaise mijn baan in het toenmalige Betawie kwijt. Mijn nieuwe werkkring, een papier handel, was niet zo groot. Het perso neel bestond uit de „baas" zelf, een Indonesische klerk, die vóór mijn komst zorgde voor de administratie en expeditie van het verkochte papier, plus nog twee koelies, die fungeerden als magazijnknechten. Het begin was niet moeilijk; de administratie zeer eenvoudig en de afnemerskring - meest Chinese druk kerijen in de benedenstad en op Senen - geen bedrijfskapitaal, alleen maar een crediet gedurende 3 maan den, verleend door één der bekende handelshuizen te Batavia, die een be staan hebbende Nederlandse papier handel had aangekocht en de ver koop had verkregen van het pro duct van de Papierfabriek Padalarang. Tegenover dit crediet van 3 maanden werd de verkoop zoveel mogelijk contant geregeld, zodat een grote strop nimmer heeft gedreigd. Het was begin april - dus nadat ik er 1 Vj> maand gewerkt had, toen ik in de namiddag van mijn chef de mededeling kreeg, dat hij door zijn credietverleners was opgeroepen voor een zakelijk gesprek. Hij vroeg mij het „kantoor" een oude goedang niet te sluiten voor hij van zijn cpnfe- rentie terug was. Ik wachtte dus zijn terugkomst af, waarna wij samen op de fiets huiswaarts reden, langs het toenmalige Molenvliet Oost. Ter hoogte van de Thalia-bioscope zag ik enige bedrijvigheid in de Molen vliet. Men was met enig lawaai doende enige losgeslagen prauwen weer op hun normale ligplaatsen te brengen. Onderwijl deelde mijn chef mij mede dat hem door zijn credietverleners kenbaar was gemaakt, dat hij met de tewerkstelling van een administratieve kracht op financieel gebied teveel hooi op zijn vork had genomen. En daarom, aldus mijn chef, is U de langste tijd weer bij mij in dienst ge weest. Juist toen hij dit zeide hoorde ik één der prauwenvoerders in de kali Molenvliet zeggen: „Tadi talinja pra- hoe goea patah, djadi prahoe itoe sama sekali telepas." Ofschoon ik alles niet direkt kon vatten vermoedde ik dat er niet veel fraais op komst was. Het gesprek wilde verder niet meer vlotten omdat ik alsmaar bleef nadenken wat de op merking van die prauwvoerder kon betekenen. Bij de Sociëteit „De Harmonie" scheidden onze wegen. Hij ging de richting Rijswijk op, terwijl ik in de richting Tanah Abang moest. Thuis wachtte een brief van mijn latere werkgever, die mij opriep, naar aanleiding van een sollicitatiebrief, waarvoor ik naar Priok moest komen. Toen ik de volgende morgen op kantoor kwam, toonde mijn werkgever een vrolijk gezicht en liet mij een uit geknipte advertentie zien, waarin door een firma in Buitenzorg - het tegen woordige Bogor - een administratieve kracht werd gevraagd. Ik gaf hem te kennen, dat ik wat beters had en liet hem de brief, de middag tevoren ont vangen, lezen. Daarin werd gerefe reerd aan een brief van mij ongeveer 14 dagen geleden. Onmiddellijk reageerde hij met de opmerking: „Maar dat U eventueel weer van mij weg zoudt gaan, hebben wij toch gistermiddag pas besproken en in deze brief staat dat U reeds 14 dagen geleden had gesolliciteerd. Hoe zit dat?" Ik antwoordde dat ik toen reeds wist, dat hij mij niet kon betalen, wat hem aanleiding gaf tot de opmerking: „Dan kent U mijn zaak beter dan ik zelf. Gaat U maar direct naar deze mogelijke nieuwe werkgever, dan zal ik een goed woord voor U doen, want ik ken de baas daar goed. Mijn onderhoud te Priok resulteerde in mijn in dienstname per 1 mei daar opvolgend. De betekenis van de door mij „op gevangen stem" (tangkep soeara) van de prauwvoerder was dus dat ik „los" zou komen van mijn toenmalige baan omdat de band - tali - waarmede ik er aan vast zat „patah" raakte. Anak Djokja P.S. Wie kent nog meer voorbeelden van „tangkep soeara"? H U W E L IJ K Heer van middelb. leeft. m. goed inkomen en woning (huurh.) in Rotterdam zoekt langs deze weg kennismaking met een lieve en trouwe, liefst Indische vrouw, tot 40 jr. Geloofsovertuiging geen bezwaar. Br. m. foto aan Afd. Adv. onder nr. 2309. Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 De eerste nieuwe voorjaarsmodellen zijn aangekomen Maken we nog de reuzenzwaai aan de rekstok? Kunnen we nog een drijfjacht van vier uren aan? Spelen we nog een partijtje voetbal helemaal uit? Maken we een ingewikkeld registra- tiewerk foutloos en op tijd af? We? We: dat zijn de mensen van on ze staf, die van om en bij de 65 jaar tot over de 70 oud zijn. En laten we eerlijk zijn en de hand in eigen boezem ste ken: het valt bij Tong Tong soms hele maal niet mee. Vergeetachtigheid gaat een vervelend woordje mee spreken. Onder hoog tempo laten we nog wel eens een steek vallen. We zijn gauwer moe dan we wel denken. Ook het WERK bij Tong Tong begint doodgewoon ouderdomsverschijnselen te vertonen. Wees dus, beste lezer, door onze foutjes af en toe, niet te gauw geirriteerd. We zijn helaas geen onderneming met een voortdurend wis selende stroom van nieuwe, jonge, sterke mensen. We blijven natuurlijk toch wel hopen op aanvulling van onze gelederen met "jonge" krachten van vijftig of mis schien zelfs wel jonger. Maar "ister- nietmetchem", weet UI Bovendien hebben we ook niet él te veel vertrouwen in de jongere lich tingen. Want als we aan den lijve voe len hoe "srampangan" vaak ook ne- venbedrijven als post, drukkerij en ex peditie met jonge krachten) vaak wer ken en ons extra last bezorgen, en bovendien onze stijgende welvaart in elk geval steeds meer stijgende lasten veroorzaakt, met tot overmaat van ramp een BTW...dan kunnen we al leen maar het oude vertrouwde liedje van voorheen neuriën: "Naek peutjoet, toeroen paja 't is terlaloe, manisee...!" En poekoelen teroes! Dit is het le ven: het bergop gaan doet pijn en het moeras in gaan doet ook pijn. Maar we blijven zingen! In Castelldefels, 20 km t.z. van Barcelona, beschikken'wij over vrijstaande bungalows. Breed zandstrand. Juli en augustus nog enkele boe kingsmogelijkheden; buiten deze- maanden aanzienlijke lagere prij zen (tot 40% reductie I I) Bespreek nu BREENVILLA Apartado 90 Castelldefels Barcelona. 10

Tong Tong | 1969 | | pagina 10